Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Sendikamıza Üye 1000’i Aşkın İşçi ve Direnişçi tek ses  “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın, 3,600 Net Olsun!”

09.01.2020
548
A+
A-

Sendikamız asgari ücretle ilgili eylemlerine devam ediyor. Hafta içi üyelerimiz işyerlerinde “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın, 3,600 Net Olsun” bildirilerini okumuştu. Pazar günü de üyelerimizin katılımı ile İstanbul’da, Ankara’da, Eskişehir’de, Konya’da ve Kayseri’de meydanlarda basın açıklamaları yapıldı.

 

İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı eylemi

Sendikamız, Tüvtürk İstanbul Taşıt Muayene istasyonlarında çalışan üyelerimiz, Kocaeli’de Nakliyat Ambarları, Demtrans Taş. A.Ş. ve MC Paketleme’de çalışan üyelerimiz, İstanbul Nakliyat Ambarlarında çalışan üyelerimiz, gasp edilen tazminatlarını isteyen, aynı zamanda sarı sendikacılığa karşı da mücadele eden Real, Uyum/Makro ve Uzel Direnişçilerinin katılımı ile kitlesel, coşkulu ve miting havasında bir basın açıklaması yaptı.

Asgari ücretle ilgili çeşitli pankartların açıldığı, dövizlerin, bayrak ve flamaların taşındığı eylemdebasın açıklaması Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı.

Küçükosmanoğlu yaptığı açıklamada asgari ücretin sefalet ücreti olmaması gerektiğini, emekçilerin insanca yaşayabilecekleri bir ücretin verilmesi gerektiğini belirtti. AKP İktidarını ve asgari ücretin belirlenmesine katılan TÜRK-İŞ ile birlikte HAK-İŞ ve DİSK’i eleştiren Küçükosmanoğlu asgari ücretin 2,578 TL değil, net 3600TL olması gerektiğini belirtti.

Sarı sendikacılığa da değinen Küçükosmanoğlu; Real, Uyum/Makro ve Uzel İşçilerinin haklarının gasp edilmesinde en büyük payın üyesi bulundukları sendikaların olduğunu ve bu mücadelede sonuna kadar bu işçilerle dayanışma içerisinde olacaklarını belirtti.

Küçükosmanoğlu tüm işçilerle birlikte Parababalarına karşı mücadeleyi, direnişi sonuna kadar devam ettireceklerini belirterek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra sendikamızın bildirisini Real Direnişçisi bir Kadın İşçi okudu.

Aylardır tazminat hakları için direnen Uzel, Uyum/Makro ve Real Direnişçileri de söz alarak mücadelelerini ve direnişlerini anlatarak asgari ücretin sefalet ücreti olmasın taleplerini dile getirdiler.

Yapılan konuşmalardan sonra atılan sloganların ardından Bakırköy Özgürlük Meydanındaki eylem sona erdi.

 

Capacity AVM Media Markt eylemi

Basın açıklamasına katılan kitle daha sonra topluca Capacity AVM’ye giderek Media Markt’ta kasa kilitleme eylemini gerçekleştirdi.

Burada da bir açıklama yapan Genel Başkanımız Küçükomanoğlu, Real İşçilerinin tazminat haklarından sorumlu olan Metro ve Media Markt işçilerin haklarını ödeyinceye kadar eylemlere devam edeceklerini belirtti ve müşterilere bir kez daha “Media Markt’tan Alışveriş Yapmayın Zulme Ortak Olmayın” çağrısında bulundu.

Kasa kilitleme eyleminde bir üyemizin yaratıcılık girişimi ile Media Markt’ın ses düzeninden 1 Mayıs Marşı çalındı ve kasa kilitleme eylemi 1 Mayıs Marşı eşliğinde gerçekleşti. Coşkulu bir şekilde alkış ve sloganlarla dışarı çıkılarak AVM’nin önünde de kısa bir açıklama yapıldı.

Bu açıklamanın ardından İstanbul’daki eylemler sona erdi.

 

Ankara Heykel Meydanı eylemi

Ankara’da bulunan Makro Direnişçileri, belediyelerde çalışan ve sendikamıza üye olan BELKA ve BUGSAŞ İşçilerinin katılımı ile kitlesel bir eylem gerçekleştirildi.

Burada basın açıklaması Sendikamız Ankara Temsilcisi Bayram Karkın tarafından yapıldı ve bildirimiz okundu.

 

Eskişehir

Eskişehir’de sendikamız üyesi Sarp Havacılık İşçileri ve Reysaş Direnişçilerinin katılımı ile asgari ücret eylemimiz gerçekleşti.

Basın açıklaması Sendikamız Eskişehir Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik tarafından yapıldı.

 

Konya

Konya’da yapılan basın açıklamasına Nakliyat Ambarlarında çalışan sendikamız üyesi işçiler ve Uyum/Makro Direnişçileri katıldı.

Buradaki basın açıklaması Sendikamız Konya Bölge Temsilcisi Mehmet Ünver tarafından yapıldı.

Ayrıca Direnişçi İşçiler de söz alarak konuşmalar yaptılar.

 

Kayseri

Kayseri Kent Meydanı’nda bir araya gelen Uyum/Makro İşçileri basın açıklaması yaparak sendikamızın asgari ücretle ilgili bildirisini okudular.

 

Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın! 3.600.00 TL Net Asgari Ücret Olsun!

Vergide Adalet İstiyoruz!

Servetin ve Gelirin Paylaşımında Adalet İstiyoruz!

Yaşasın İşçilerin Birliği!

İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!

Yaşasın DİSK! Yaşasın Nakliyat-İş!

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi