Nakliyat-İş’ten: Tüvtürk/Reysaş’da Sendikamız üyesi 16 işçi daha Tazminatsız olarak işten atıldı.

10.12.2019
A+
A-

Üyelerimiz işyerleri önünde direnişe başladılar

İşten atılmaları jandarmanın tüm engellemelerine karşın, Eskişehir’de Reysaş Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu önünde, yüz kişinin katılımıyla kitlesel bir basın açıklaması ile protesto ettik

Sendikamızın 2018 Şubat ayında örgütlenmesine başlayarak çoğunluk sağladığı REYSAŞ’da işverenin işçi-sendika düşmanlığı nedeni ile 18 Kasım 2019’da 16 üyemiz daha tazminatsız işten atıldı. Bugüne kadar toplam 40 üyemiz yasalara, anayasaya aykırı, hukuksuz, keyfi bir şekilde tazminatsız işten çıkartılmıştır.

İşten atılmaların ilk başladığı 21 Kasım 2018 tarihinden beri Direnişe başlayan üyelerimiz işlerine, sendikalarına, ekmeklerine, onurlarına sahip çıkarak işyerinin önünde işe geri dönüş ve toplu iş sözleşme hakları için 367 gündür direnmektedirler.

Sendika olarak işten atılmalarla ilgili Eskişehir Merkez İstasyon önünde jandarmanın tüm engellemelerine karşın 21.11.2019 Perşembe günü Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Genel Merkez ve Eskişehir Şube yöneticilerimiz, atılan işçiler, Eskişehir Sarp Lojistik üyelerimiz, işten atılan Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi Entil, Hapalki ve Tarkon Direnişçileri ve Halk Örgütlerinin temsilcilerinin katılımı ile kitlesel bir basın açıklaması yaptık.

 

Basın açıklamasına jandarma izin vermek istemedi

Pankart, döviz ve flamalarla işyerinin önüne gitmek isteyen kitlenin önü jandarma tarafından kesildi. İşyerinin önünde basın açıklamasının yapılmasına izin vermeyeceklerini, o alanın özel mülkiyet olduğunu söyleyen Jandarma Komutanı, işyerinin uzağında bir yer göstererek orada yapılmasını istedi. Ancak yöneticilerimizin tartışmaları ve kitlenin kararlı duruşu sonucunda basın açıklaması istasyonun önünde yapıldı. Basın açıklaması süresince araç muayene istasyonuna araç giriş çıkış olmadı.

Eylemde basın açıklaması sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı.

Açıklamasında, Reysaş İşvereninin işçi ve sendika düşmanlığını, hukuksuzluğu protesto etmek için bir araya geldiklerini belirtti. Bundan bir yıl önce işverenin sendikal örgütlülüğü hazmedemeyerek işçi kıyımı yaptığını vurguladı. En son Reysaş/Tüvtürk’te Batı Karedeniz bölgesinde 16 üyemizin işçi atılmasıyla şu ana kadar Reysaş’ın faaliyet gösterdiği bölgelerden toplam 41 sendika üyesinin tazminatsız bir şekilde işten atıldığını söyledi.

Atılan işçilerin işe iade için açılan davalarda da mahkemelerin işten atılmaları kanunsuz bulduğunu ve işvereni de sendikal tazminat ödemeye mahkûm ettiğini belirterek hukuken de Reysaş patronu DURMUŞ DÖVEN’in işçi-sendika düşmanlığının tescillendiğin belirtti.

Küçükosmanoğlu, geçen hafta işverenin avukatlarını istasyonlara göndererek üyelere yönelik baskı yaptırdığını, sendika üyelerini tazminat karşılığında işten ayrılmaya zorladığını, ancak işine, onuruna, sendikasına sahip çıkan işçilerin bunu kabul etmediğini söyledi. Tazminat alarak işten ayrılmayı kabul etmeyen 16 sendika üyesinin tazminatsız işten atıldığını belirtti.

Küçükosmanoğlu, Reysaş patronun bu işçi ve sendika düşmanlığına karşı “ekmeğimize, onurumuza sahip çıkacağız ve işverenlerin işçi, sendika düşmanlıklarına karşı mücadele edeceğiz”, dedi.

Başkan, 366 gündür Reysaş/Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu önünde süren Direnişimiz bundan böyle diğer istasyonlarının önünde başlayacak. Ayrıca Reysaş’ın tüm işletmeleri gerek Eskişehir’deki Hilton Oteli, gerek İstanbul Genel Müdürlüğü önü bizim için mücadele, direniş alanıdır.  Reysaş’ta atılan işçiler tekrar işbaşı yapıp sendikalı, toplu iş sözleşmeli olarak çalışan kadar mücadeleye devam edeceğiz, dedi.

Küçükosmanoğlu konuşmasını, Reysaş’a sendika girecek başka yolu, diyerek bitirdi.

Başkanın konuşmasından sonra Batı Karadeniz bölgesinde Tüvtürk’ten işten atılan üyemiz işçi konuştu.

Üyemiz işçi konuşmasında, biz anayasal hakkımız istiyoruz. Anayasal hakkımız olan sendika hakkımızı kullandığımız için tazminatsız olarak işten atıldık. Ama biz vazgeçmeyeceğiz, direneceğiz. İşbaşı yapana kadar mücadele edeceğiz. Sendikalı olmak anayasal bir haktır. Sendika hakkımızı gasp ettirmeyeceğiz, dedi.

Eylem, atılan sloganların ardından sona erdi.22.11.2019

 

Yaşasın REYSAŞ İşçilerinin Sendikal Örgütlenme Mücadelesi!

REYSAŞ İşçisinin Sendika Hakkı Engellenemez!

REYSAŞ İşçisi Yalnız Değildir!

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi