Site rengi

Tasarım

Parababası Medyasının Devrimci korkusu devam ediyor Ekşi Sözlük doğruyu söyleyenleri köyünden kovuyor

01.08.2016
814
A+
A-

 

Parababaları medyası tarafından, adımız neredeyse hiç anılmaz bilindiği gibi. İnsanlarımız, iyi niyetle, duymamaktan yakınırlar çoğu kez. Bu olguyu değiştirmek adına, son yıllarda gelişen bir mecra olan sosyal medyayı daha fazla kullanmaya çalışmaktayız. Bu kavrayış, son yıllarda burjuva basını ablukasını kırmak ve halkımıza ulaşmak konusunda büyük bir gelişime yol açtı. Her zaman belirttiğimiz gibi, burjuva basını tarafından dışlanan gazetecilerin girişimleri ile bugün hayata geçen ABC Gazetesi, ODA TV ve Toplumsal Haber ve bir iki yerel gazete dışında, sol geçinen basın dâhil, ablukasını sürdürmektedir.

İşte bu alanın bir parçası olarak ortaya çıkan sitelerden biri olan Ekşi Sözlük, sebebini henüz anlayamadığımız bir şekilde devrimci propaganda yapmakta olan arkadaşlarımızın hesaplarını sözlükten silerek, Parababası medyasının uygulamakta olduğu ablukaya katıldı. Bunun bilinçli bir biçimde mi, yoksa sistemden kaynaklanan bir hatadan dolayı mı olduğunu bilmiyoruz çünkü cevap alabileceğimiz bir yetkiliye erişemedik henüz. Yerli internet siteleri arasında en çok ziyaret edilen ikinci site (birincisi ise devrimcilere düşman olan başka bir site olan Onedio’dur) konumundaki Ekşi Sözlük’te, sözlüğün kuruluş amacına uygun olarak bilgi sağlayan, griler giren, politik tartışmalar yürüten arkadaşlarımız, 2 ay ara ile siteden silindiler. Tabii ki bilgi kaynağı olarak kabul ettikleri Ekşi Sözlük’ten bilgi alan insanların Halkın Kurtuluş Partisi hakkında bilgi alma olanağı da böylece ortadan kaldırılmış oldu. Bildiğimiz kadarıyla, sadece Partimizden değil, diğer sol hareketlerden kullanıcılar da siteden sebepsiz yere silinmişlerdir.

Bu ambargo bizi şaşırttı mı?

Hayır, Ekşi Sözlük’te yazma kararı alan arkadaşlarımızın zaten bu şekilde kaygıları mevcuttu. Çünkü en ufak bir reklamı için onbinlerce lira para vermeniz gereken bir sitede, Parababalarını teşhir eden devrimcilerin bu kadar barınabilmesi bile bir mucizedir. Ancak bizleri rahatsız eden, haksız bir biçimde bilgi ulaştırma hakkımızın alınmasıdır.

Siteden silinen arkadaşlarımızdan birinin, “reklam” dolayısıyla silindiği belirtiliyor. Silinmeden önce arkadaşımız lise öğrencilerinin Haziran İsyanı sırasında yayınlanan bildirilerini paylaşmaktaydı. Hangi sitenin reklamından dolayı silindiğini bilmiyoruz ancak eğer sebep bu ise bu açıkça iktidar yandaşlığıdır.

Diğer arkadaşımızın ise “hukuki açıdan sıkıntı yaratabilecek gri” dolayısıyla silindiği belirtiliyor. Turkcell adlı cep telefonu operatörünün Ensar Vakfına olan desteği dolayısıyla cep telefonunun hattını kapatacağını beyan ettiğinden ve Meltem Banko adlı “ünlü” avukatın grileri mahkeme kararı ile sildirmesini eleştiren grileri silinen arkadaşımız, bu sabah benzer gri silinmelerinin fazlalığından dolayı siteye erişimi engelleniyor. Yani arkadaşlarımızın tek suçu, Parababalarını ve onun iktidarını teşhir etmektir.

Sosyal medyada dahi başlayan bu ablukalar, haksızlığa karşı tüm insanların hafızasına kazınacaktır. Bu tür hareketleri Parababalarından çok gördük iş yeri cehenneminde. Nasıl başa çıkacağımızı da bilmekteyiz. Kızıl soluğumuz mutlaka duyulacaktır. Her türlü ablukaya inat, sosyal medyayı ısrarlı bir biçimde daha etkin kullanmaya ve halkımızı haklı mücadelemize davet etmeye devam edeceğiz.

 

İstanbul’dan

Kurtuluş Partili Bir Yoldaş