Site rengi

Tasarım

PTT Kargo ve Dağıtımda çalışan 300 taşeron işçisi ödenmeyen maaşları için iş bırakma, yürüyüş ve basın açıklaması yaptı

16.10.2014
1.163
A+
A-

Basına ve Kamuoyuna

PTT Anadolu Yakasında posta dağıtım ve kargo işinde çalışan üyemiz taşeron işçileri maaşlarının zamanında ödenmemesi nedeni ile bu sabah (14.10.2014 Salı) sendikamız öncülüğünde iş bıraktılar.

Kadıköy Boğa Heykeli önünde buluşan PTT taşeron işçileri buradan PTT Kadıköy Anadolu Yakası Baş Müdürlüğü önüne kadar pankartlar ve sloganlar eşliğinde bir yürüyüş yaptılar. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylemde “PTT’de Taşeron Cehennemine Son İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”  pankartı arkasında yaya kurye olarak çalışan işçiler, önde ise motorlu kuryelerin bulunduğu yürüyüş kortejinde “PTT’de Taşeron Cehennemine Son Maaşlar Ödensin” ve “PTT’de Sarı Sendikalara Geçit Vermeyeceğiz”, “PTT’de Maaşların Geç Ödenmesine Baskılara Son”, “PTT’de Taşeron Cehennemine Son” dövizleri açıldı.

Yürüyüşün ardından Kadıköy PTT Başmüdürlüğü önünde Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir basın açıklaması yaptı.

Küçükosmanoğlu konuşmasına “Bugün ekmeğimize, yasal haklarımıza, kişiliğimize ve onurumuza, insanlığımıza sahip çıkmak için buradayız” diyerek başladı. İşçileri taşeron cehennemine ve köleliğe mahkûm etmek isteyenlerin, bundan sonra karşılarında DİSK’i ve Nakliyat-İş’i bulacaklarını söyleyen Küçükosmanoğlu, yapılan her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı mücadele edileceğini belirtti.

Ayrıca PTT bugüne kadar var olan sendikaların sarı sendikacılık yaptığını, bugün yaşanan sorunların devam etmesinde sorumlulardan bir tanesinin de Türk-İş’e bağlı sarı sendikacılık yapan Haber-İş Sendikası olduğunu belirtti.

PTT’de mahkeme kararlarına, Yargıtay kararlarına rağmen kararların uygulanması ile ilgili olarak Haber-İş Sendikasının hiçbir şey yapmadığını, çalışanlara sahip çıkmadığını söyledi.   Sendika olarak bu kararların takipçisi olunacağını, çünkü PTT taşeronlarında çalışan işçilerin 657 sayılı yasaya tabi olarak çalışan memurlarla aynı işi yaptıklarını bu nedenle gerek ücretlerde gerekse yasal haklarda ayrımcılık yapılamayacağını belirtti. Bu konuda da sendika olarak gerekli çalışmaların yapıldığını ve taşeron işçilerine verilmeyen paso hakkı için gerekli başvuruları resmi kurumlara yapıldığını ve bu konuyu da takip ederek gerekirse yargıya taşınacağını ifade etti.

Sendika olarak yapılan örgütlenmelerin amacının PTT taşeron cehenneminde çalışanların ekonomik, demokratik ve sosyal haklarını kazanmalarını sağlamak olduğunu belirten Küçükosmanoğlu, bunun için mücadele ettiklerini belirtti. PTT Taşeron firmalarının işçilerin maaşlarını geç ödeme ya da haksız bir şekilde kesinti yapmayı alışkanlık haline getirdiklerini, buna karşılık sendika olarak birçok yerde eylemler yaptıklarını ve bu sayede bazı PTT şubelerinde artık bu tür gecikmelerin olmadığını ifade etti.

Bütün bu sorunların ve taşeron çalışmanın tamamen ortadan kalkması için mücadeleye devam edileceğini, birlik ve beraberliğin, örgütlülüğün artırılarak bu mücadelenin zafere ulaşacağını söyledi.

Küçükosmanoğlu konuşmasını, “Bizim mücadelemiz, İşçi Sınıfının mücadelesi, dünyanın en haklı mücadelesidir ve sermeye sınıfına karşı, Parababalarının bu aşağılık düzenin karşıdır. İşçi Sınıfının davası dünyanın en haklı davasıdır. Kazanana kadar da devam edecektir. İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız.” diyerek bitirdi.

Konuşmanın ardından eylemin etkisi kendisini gösterdi ve Başmüdürlükle bir görüşme yapıldı. Görüşmeye Sendikamız Genel Başkanı, Yöneticilerimiz ve işçi temsilcileri katıldı.  Görüşme sonucunda ödenmeyen ücretlerin en geç bugün saat on yediye (17.00) kadar yatırılacağını, taşeron firma olan ASGÜN Turizm Teks. İnş. Oto. San. Tic. Ltd. Şti.’ne bundan sonra yaşanacak sorunların çözümü için yaptırımlar yapılacağını belirttiler.

Bunun üzerine eylem sloganlarla sonlandırıldı. Eylem sırasında sık sık “İnadına Sendika İnadına DİSK”, “Taşeron İşçisi Köle Değildir”, “Sendika Hakkımız Söke Söke Alırız”, “Sarı Sendika İstemiyoruz”, “Paso Hakkımız Engellenemez”, “Maaşlar Ödensin Taşerona Son”, “Yaşasın Onurlu Mücadelemiz”, “Hükümet Uyuma Taşerona Sahip Çık” sloganları atıldı. 14.10.2014

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi