Site rengi

Tasarım

Renault İşçilerinin iradesine, sendikal tercihlerine saygı gösterilsin

03.04.2016
527
A+
A-

Nakliyat-İş’ten:

 

Renault işçileri, sarı-gangster Türk-Metal Sendikası-MESS işbirliğine karşı özgür iradelerini kullanarak Türk Metal’den istifa etmişler ve tamamına yakını DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’na  üye olmuşlardır.

İşçilerin sendika tercihleri anayasal, yasal, uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan bir haktır. Sendika tercihine yönelik bir baskı, saldırı, işten atma gayri-meşru hukuksuz bir saldırıdır. Kabul edilemez.

Renault işçileri artık DİSK’te Birleşik Metal-İş’te örgütlenmişlerdir. Renault işvereni başta olmak üzere Türk-Metal sendikasının, MESS’in, Çalışma Bakanlığı’nın, siyasi iktidarın Renault işçilerinin sendika tercihlerine saygı göstermeleri, kabullenmeleri gerekmektedir.

Kemal Türkler’in, Kavel, MESS, DGM Direnişlerinin, 15-16 Haziran Direnişinin, bayrağı bu gün Renault işçilerindedir. Birleşik Metal-İş’te örgütlü  Renault işçilerinin örgütlülüğünü, direnişini kimse test etmeye kalkmasın. 01.03.2016

 

 

Atılan İşçiler Geri Alınsın!

Selam Olsun İşçi Kıyımına, Sarı Sendikacılığa, Haksızlığa Karşı Direnen Yiğit Renault İşçilerine!

Yaşasın Renault İşçilerinin Onurlu Direnişi!

 

DİSK/Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

 

***

Sendikamız Konya’da Renault İşçileriyle Dayanışma Eylemi Yaptı

3 Mart tarihinde Konya’da sendikamız Konya Temsilciliği, örgütlü olduğumuz işyerlerindeki üyelerimizle Renault işçileri dayanışmak için kitlesel ve coşkulu bir eylem gerçekleştirdi.

Saat 13.00’da Nakliyat-İş Bölge Temsilciliği önünde toplanan üyemiz işçiler kortej oluşturarak sloganlarla yürüyüşe geçti. Konya Kayalı Park’a kadar süren yürüyüşün ardından burada bir basın açıklaması yapılarak eyleme son verildi.

Basın Açıklamasını sendikamız Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya Bölge Temsilcimiz Ali Özçelik yaptı.

Ali Özçelik,”Ek zam talebi ve işçilerin kendi temsilcilerini seçme hakkının tanıması için işyerlerinde fazla mesaiye kalmama eylemi yapan Renault İşçilerinin, Hükümet-Türk Metal-MESS ve işverenlerin kapsamlı saldırısıyla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Yapılan bu son kapsamlı saldırı ile Birleşik Metal-İş Sendikası’nın işyerindeki varlığına son verip, tekrar Türk Metal’in fabrikada örgütlenmesi hedeflendiğini belirtti. Bu saldırı, işçilerin sendika seçme özgürlüğüne yapılan bir saldırı olup, hem ulusal mevzuatı hem de uluslararası sözleşmeleri ayaklar altına alınmıştır” dedi.

Özçelik; Renault işçileri, sarı-gangster Türk-Metal Sendikası-MESS işbirliğine karşı özgür iradelerini kullanarak Türk Metal’den istifa etmişler ve tamamına yakını DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olmuşlardır. Renault İşçileri başta olmak üzere sarı sendikanın, MESS’in, Çalışma Bakanlığının ve Siyasi İktidarın Renault İşçilerinin sendika tercihlerine saygı göstermeleri kabullenmeleri gerektiğini vurguladı.

Ali Özçelik      DİSK’ in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in Kavel, MESS, DGM Direnişlerinin, 15-16 Haziran Direnişlerinin bayrağı bugün Renault İşçilerindedir. Biz Nakliyat-iş Sendikası olarak kardeş sendikamız Birleşik Metal-iş’te örgütlü Renault İşçilerinin her zaman yanında olmaya devam edeceğimiz bir kez daha buradan vurguluyoruz” diye konuştu..

Renault İşçilerinin Birleşik Metal-iş Sendikası çatısı altında örgütlülüğünü ve sendika tercihlerini işçilerin özgür iradesini hedef alan bu saldırı asla kabul edilemeyeceğini belirten Ali Özçelik; Metal İşçileri geçmişte nasıl saldırıları boşa çıkartmışsa bunu da boşa çıkartacaktır, diyerek konuşmasını bitirdi.

Eylemde; “Renault İşçisi Yalnız Değildir. Yaşasın Renault İşçilerinin Direnişi” ozaliti açıldı. “Renault’da İşçi Kıyımına Son”, “Diren Renault, Kara Ambarcılar Seninle” , “Kahrolsun Sarı Sendikacılık” dövizleri açıldı

Ayrıca, “Atılan İşçiler Geri Alınsın” , “Yaşasın Renault İşçilerinin Onurlu Direnişi”, “Renault İşçilerini Baskı ve Gözaltılar Yıldıramaz”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Kahrolsun Sarı Sendikacılık”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganları atıldı.

Eylemde, Birleşik Metal Anadolu Şubesi Şube Sekreteri Satılmış Yılmaz bir konuşma yaptı.

Eyleme Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, EMO Temsilcileri katıldı.

 

***

Ayrıca aynı gün Tüvtürk İstanbul Orhanlı Araç Muayene İstasyonu üyemiz işçiler Renault İşçileri ile dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

“Renault İşçileri Yalnız Değildir” dövizleri açtılar.