Site rengi

Tasarım

Reuters, HKP’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurusunu haber yaptı

03.06.2015
605
A+
A-

Reuters’in, HKP’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurusuna yer verdiği haberi şöyle:

HKP, Erdoğan ve Davutoğlu hakkında MİT TIR’larıyla ilgili Türkiye’nin taraf olmadığı Lahey Ceza Mahkemesi’ne “savaş suçu” ihbarında bulundu

04-Jun-2015 02:35:27 AM

Ercan Gürses

ANKARA, 3 Haziran (Reuters) – Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Suriye’ye giderken silah ve mühimmat taşıdığına dair görüntüleri geçen hafta yayımlanan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) TIR’larıyla ilgili olarak Türkiye’nin taraf olmadığı Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvuruda bulundu.

Haziran ayındaki seçimlere katılacak olan sosyalist HKP başvurusunda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında savaş suçu işlendiği iddiasıyla ihbarda bulundu.

Reuters’a bilgi veren HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut, “MİT TIR’larında silah taşınması sadece Erdoğan yönetiminin değil, ABD, İngiltere ve AB’nin de ortak işledikleri bir savaş suçudur. Biz de konuyu Lahey UCM Savcılığı’na taşıdık ve savaş suçu ihbarında bulunduk. Bu başvurudan olumlu sonuç çıkma olasılığı yüksek” dedi.

UCM, insanlığa karşı işlenen suçlar, soykırım suçları ve saldırı suçlarına bakan uluslararası bir mahkeme olarak görev yapıyor.

Reuters’ın sorularını yanıtlayan CHP İzmir Milletvekili ve AİHM eski Yargıcı Rıza Türmen, UCM’nin Türkiye’deki yöneticiler hakkında cezai bir karar vermesinin mümkün olmadığını belirterek, “Savcılığa böyle bir ihbarda bulunulabilir. Savcılık bu ihbarı yerinde görürse yakalama kararı da çıkarabilir. Taraf devletlerin insanlığa karşı suç işlediği öne sürülen kişileri ya yargılama ya da uluslararası ceza mahkemesine teslim etme yükümlülüğü var. Ama bu taraf devletler için. Türkiye Lahey’de taraf değil böyle bir yükümlülüğü de olamaz” dedi.

Türmen, bu durumun istisnası olarak Sudan Devlet Başkanı Beşir için çıkarılan yakalama kararını gösterdi ve “Şayet Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi savaş suçlusu kararı çıkarırsa, o zaman taraf olmayan devletler için de hukuki durum doğabilir. Ama Türkiye bakımından bu etkinin doğacağını sanmıyorum” diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesi geçen Cuma günü MİT’e ait olan ve Suriye’ye giden TIR’larda güvenlik güçlerinin silah parçaları bulmasını gösterdiğini iddia ettiği bir video kaydı yayınlamıştı.

Görüntülerde polis memurlarının ve jandarmaların TIR’larda yer alan sandıkları açtığı ve Cumhuriyet gazetesinin silah ve mühimmat olarak tanımladığı malzemeleri bulması görülüyor. Gazete, görüntülerin 19 Ocak 2014 tarihine ait olduğunu belirtirken, bu görüntüleri nasıl elde ettiğini açıklamadı.

Reuters video kaydının gerçek olup olmadığını doğrulayamadı ancak görüntülerdeki TIR’lardan bir bölümünün plakalarının Adana’da 19 Ocak’ta MİT TIR’larının aranması ile ilgili dava dosyasında yer alan ve Reuters tarafından görülen tanık ifadelerinde verilen plakalarla örtüştüğü görüldü.

Erdoğan daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, TIR’ların Suriye’deki Türkmenlere yardım götüren MİT TIR’ları olduğunu söylemişti.

Savaş suçu ihbarlarının gerekçeleri arasında uluslararası hukukun hiçe sayılmasının da bulunduğunu söyleyen Ankut, “Bunu bağımsız bir devlet olan Suriye’nin sınırlarına doğrudan saldırı olarak görüyoruz. Bunu öncelikle halkımıza teşhir etmek istiyoruz” dedi.

Lahey’deki savcılığın başvurularını kabul etmesi durumunda Erdoğan ve diğer yöneticilerin savaş suçu işleyip işlemediklerini tespit etmeye çalışacağını kaydeden Ankut, “Bu ekibin, hatta Bakanlar Kurulu’nun tamamının INTERPOL tarafından aranması, hatta uluslararası mahkemenin önüne çıkarılmaları gerekir” iddiasında bulundu.

AKP’nin hukukçularından Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise Lahey UCM’ye yapılan başvurunun, hükümete gözdağı ve püskürtme amaçlı olduğunu savundu.

“Bizim oralarda (Suriye) olmamamız için yerli-yabancı bir püskürtme hareketi bu. Ortada bir suç varsa savcıların TIR’ları aramasıdır suç” diyen Kuzu, MİT TIR’ları konusunun seçimde kullanmak amaçlı bir hamle olduğunu savundu.

Kaydın yayınlanmasının ardından Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştı. Erdoğan da Dündar hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

Ana muhalefet partisi CHP’nin hukukçu kökenli Konya Milletvekili Atilla Kart da, Erdoğan ve AKP kadrolarının MİT TIR’larıyla ilgili uluslararası mercilerde yargılanmasının kaçınılmaz olduğunu savundu.

“MİT TIR’larıyla ilgili bütün veriler biraraya gelince Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve pek çok yetkilinin savaş suçu anlamında ihlaller içinde oldukları, Anayasa’nın 92. maddesini ihlal ettiklerine dair somut bulgular var” diyen Kart, “Bunun sonucunda uluslararası ceza davasının başlaması kaçınılmaz” dedi.

Anayasanın 92. maddesi, savaş hali ilanı ve silahlı kuvvet kullanılmasına izin vermeyi düzenliyor.

(Haberi yazan Ercan Gürses; Redaksiyon Orhan Coşkun) (Ercan.Gurses@thomsonreuters.com; +90 312 292 7016; Reuters Messaging: ercan.gurses.thomsonreuters.com@reuters.net)