Site rengi

Tasarım

Rimaks Tekstil İşçileri Kazandı

03.04.2017
631
A+
A-

Patronun, yasal haklarımızı gasp etmesine, Sarı Sendikacılığa karşı mücadele eden biz Rimaks Tekstil İşçileri mücadele ederek kazandık.

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’nın bizlere sahip çıkmasıyla eksik ödenen ihbar ve kıdem tazminatları biz işçilerin hesaplarına yatırıldı.

Rimaks Tekstil, İstanbul Tuzla’da bulunan fabrikasını kapatma kararı almış, 400 işçi de 3 Mart tarihi itibarı ile işten çıkarılmıştı. İşyerinde bizler Türk-İş üyesi Teksif Sendikası üyeleriyiz. Ancak Teksif gerek işten çıkarılma sürecinde gerekse yapmış olduğu toplu iş sözleşmesi ile sarı sendikacılık örneği vererek, işverenle işbirliği içerisinde yasal haklarımızı da ortadan kaldırmaya yönelmiştir. Tazminatlarımız yasalara uygun hesaplanmamış hepimize eksik ödenmiştir. Sözleşmede yemek parası tazminat hesabımıza 0,59 TL (59 Kuruş) olarak yer almaktadır.

Nakliyat-İş Sendikası’nın bizlere sahip çıkmasıyla 18 Mart 2017 Tarihinde 100 işçi arkadaşımızla Tuzla’da fabrika önünde kitlesel bir yürüyüş ve basın açıklaması yaptık. O sıra 4 arkadaşımız fabrika Genel Müdür Yardımcısı ile bir görüşme yapmıştır. Genel Müdür Yardımcısı eksik hesaplanan kıdem ve ihbar tazminatlarını ödeneceğini ayrıca görüşme sürecinde olan toplu iş sözleşmesine göre de farklarını ödeyeceğini sözünü vermiştir.

Geçtiğimiz günlerde tüm arkadaşlarımıza eksik ödenen kıdem ve ihbar tazminatı banka hesaplarına yatırıldı.

Önümüzdeki günlerde görüşme sürecinde olan toplu iş sözleşmesi imzalandığında yeni sözleşme üzerinden tazminat farkları ile ücret farklarını da alacağız.

 

Direne Direne Kazandık!

Yasal Haklarımızı Gasp ettirmeyeceğiz!

İşçilerin Birliği Sermayeye Yenecek!

Kahrolsun Sarı Sendikacılık!

Yaşasın Rimaks İşçilerinin Direnişi ve Mücadelesi!

 

Rimaks Tekstil İşçileri