Site rengi

Tasarım

Sıtkı Şaplak Yoldaş’ın anıları mücadelemize ışık tutuyor

03.04.2017
620
A+
A-

Sıtkı Şaplak Yoldaş’ın anıları mücadelemize ışık tutuyor

Bu dünyada yaşadığın şu kadar yıl,

gerçek'ten, güzellikten, yiğitlikten,

payına düşeni alabilmişsen,

vermişsen, payına düşeni,

gerçek için, güzellik için,

gücüne karşı konmaz,

korkusuz, direnirsin…

 

Böyle diyordu Arif Damar, “Büyük Hüner” şiirinde.

Gerçek devrimciler de öyledir, son nefeslerine kadar halkın kurtuluş davasında mücadele ederler. Sıtkı Şaplak Yoldaş da aynı öyle, kararlı, yiğit, mücadelede yeri doldurulamayacak bir yoldaşımızdı. 27 yıl önce 16 Mart 1990 tarihinde bedence aramızdan ayrıldı. Mezarı başında yazıldığı gibi, eğitimci ve hukukçu olarak kısacık yaşamı boyunca her zaman halkının yanında bir nefer oldu, onurlu yaşamı örnek olacak bize.

Halkın Kurtuluş Partisi Konya İl Örgütü olarak, 16 Mart 2017 Perşembe günü saat 13.30’da Sıtkı Şaplak Yoldaş’ı mezarı başında andık. Saygı duruşuyla başlayan etkinliğimizde, anma konuşmasını Konya İl Örgütü Başkanı ve Partimizin MYK Üyesi Orhan Özer Yoldaş yaptı.

Yoldaş’ımız konuşmasında, Sıtkı Şaplak Yoldaş öğretmendi, öğretmenlik yaparken hukuk fakültesini de bitirdi ve avukatlık yapmaya başladı, dedi. Uzun yıllar avukat olarak hem Çağdaş Hukukçular Derneği bünyesinde hem de İnsan Hakları Derneği yönetiminde birlikte omuz omuza mücadele ettik, kafamda en büyük imajı, şapkayı hep yan giyerdi, o dağ yöresinin insanlarının “efe” özelliğini öyle yansıttığını düşünürdü, çok erken yaşta aramızdan ayrıldı, yoldaşımızın taşıdığı bayrağı siz gençlerle taşımak onurumuz, anıları mücadelemize örnek olsun, bu duygularla Sıtkı Yoldaş’ı saygıyla anıyoruz, diyen Orhan Özer Yoldaş sözlerini noktaladı.

Yapılan konuşmanın ardından anmamızı sonlandırdık.

 

 

Konya’dan Kurtuluş Partililer