Site rengi

Tasarım

Serapool İşçisi Yalnız Değildir!

13.07.2015
697
A+
A-

Pendik’te havuz seramiği üretimi yapan SeraPool fabrikasında DİSK/Cam-Keramik-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 114 işçinin devam ettirdiği direnişi Halkın Kurtuluş Partisi olarak 30’uncu gününde ziyaret ettik.

Direnişçi işçilerle yaptığımız sohbetlerde; fabrikada çalışma koşullarının zorluğunu, İş Sağlığı ve İş Güvenliği tedbirlerinin alınmadığını, üç vardiya çalışılan işyerinde hâlâ asgari ücret verildiğini, çalışanların çoğunun kadın işçiden oluştuğunu, 30-40 kg. kolileri taşımak zorunda kaldıklarını belirttiler.

Bu çalışma koşullarına dayanamadıklarını ve anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olduklarını belirttiler. Bir arkadaşlarının işten çıkartılmasıyla direnişin başladığını belirten işçiler bir süre fabrika bahçesinde devam ettirdikleri direniş esnasında polis zoruyla dışarı çıkarıldıklarını belirttiler. İşçiler, direnişlerini fabrika dışında kurdukları çadırlarında devam ettiriyorlar.

30 gündür yaşadıklarını dile getiren işçilere bizlerin de direnişlerden geldiğimizi anlatarak direniş çadırlarının birer okul olduğunu, burada yaşadıklarının her bir işçinin hayatını değiştireceğini, İşçi Sınıfı mücadelesini ve özellikle kadınların İşçi Sınıfı mücadelesinde yer alması gerektiğini vurguladık. Ertesi gün kuracakları yeryüzü sofralarına partimizi davet etti işçiler. Geleceğimizi söyleyerek o günkü ziyaretimizi sonlandırdık.

Direnişçilerin 31’inci gününde kurdukları yeryüzü sofralarına parti olarak katıldık. “SeraPool İşçisi Kardeşlerimiz! Siz dünyanın en haklı ve en meşru kavgasını verensiniz! Mücadeleniz Mücadelemizdir! Örgütsüz İşçi Köle İşçidir! Örgütlü İşçi Yenilmez!” yazılı pankartımız önümüzde, sokağın başında toplanıp sloganlarla, yürüyüşle ulaştık direniş yerine. “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “SeraPool İşçisi Yalnız Değildir”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganlarını direnişçi işçilerle beraber attık. Yeryüzü sofrasında paylaşacağımız yiyeceklerimizi işçilere teslim ederek oturduk sofraya bizler de.

Yenilen yemekten sonra sohbetler ettik işçilerle. Daha sonra HKP Gençliğinden bir yoldaşımızın yaptığı müzik dinletisi coşturdu direniş çadırındakileri. Beraberce çekilen halaylardan sonra söz alan HKP MYK üyesi ve HKP Kartal İlçe yöneticisi Safiye Arslan Yoldaş kısa bir konuşma yaptı. Yoldaşımız konuşmasında İşçilerin verdikleri mücadelenin ekmek mücadelesi olduğunu, bu yolda yapılan her türlü eylemin mubah olduğunu, örgütsüz işçinin köle işçi olduğunu, örgütlü işçinin yenilmeyeceğini, bu çerçevede sürdürdükleri onurlu direnişlerinin bizlerin de direnişi olduğunu, kazanacaklarını ve burada beraberce zafer halayları çekeceğimizi vurgulayarak başarılar diledi. Safiye Yoldaş’ın konuşmasından sonra sloganlar eşliğinde direniş alanından ayrıldık.

Şunu bir kez daha söylüyoruz; Parababalarının İşçi Sınıfı üzerindeki baskılarına, zulümlerine karşı bizler işçi sınıfının içinde mücadeleye devam edeceğiz. Nerede bir direniş, grev varsa Halkın Kurtuluş Partisi orada mücadelenin en ön safında olacaktır.

Zafer direnen işçi sınıfının olacak! 09.07.2015

İstanbul’dan

Kurtuluş Partililer