Site rengi

Tasarım

Suriyeli İşçilerin Ölümü ve Gaziantep…

02.03.2015
645
A+
A-

 

Göz göre göre meydana gelen iş cinayetlerine iş kazaları deniyor.  İşyerleri denetlenmediği, işyerlerinde gerekli önlemler alınmadığı için oluşan kazalar bunlar. Geçen yıl hem yurt çapında, hem de Gaziantep’te iş kazası sonucu ölümlerde neredeyse rekor kırıldı. Geçen günlerde henüz nedeni belli olmayan bir yangın sonucunda, Şıhcan’da bir binanın 4’üncü katında bulunan tekstil atölyesinde çalışan Suriyeli işçiler hayatlarını kaybettiler. İki yıl önce yine Ocak ayı içinde Organize Sanayi’deki galvaniz fabrikasında Suriyeli işçiler iş kazasına kurban gitmişlerdi.

Gaziantepliler olarak yanı başımızda sürüp giden savaşa örgütlü bir tepki gösteremedik. Savaşın başında ABD ve AB ülkeleri bir iki ay içinde Suriye’de yönetimin değişeceği beklentisine girmişlerdi. AKP iktidarı da; “Libya’da geç kaldık, burada erken davranalım” dedi. Savaş başlamadan, insanlar Türkiye’ye davet edildi. Birkaç yüz bin derken, Suriye’den ülkemize gelen insan sayısı 2 milyonu aştı. Bunların 400 bini Gaziantep’te yaşıyor. Suriyeliler en güç barınma koşullarında yaşıyor. Kimsenin kalmadığı tuvaletsiz, lavabosuz mekânlarda yaşamak zorunda kalıyorlar. Bu yüzden sık hastalanıyorlar. Başpınar Organize Sanayi bölgesinde,  Gatem’de binlerce Suriyeli çalışıyor. Gaziantepli işçiye göre yarı ücretle çalışıyorlar. Gaziantep’te işverenler bu durumdan memnun görünüyorlar. Kavşaklarda dilenenler hep Suriyeli çocuklar. Bu insanlık onuruna yakışmıyor. Küçük yaşta Suriyeli genç kızlar evlendiriliyor. Bazıları, ikinci eş (kuma) oluyor.

Suriyelilerin şehrimize yerleşmelerinin yarattığı sonuçlar, Gaziantepli emekçiler için zor günlere neden olmuştur. Gaziantepliler iş bulmakta zorluk yaşar hale gelmişlerdir. İki yıldan beri ev kiraları, İstanbul gibi olmuştur. Tüketici fiyatları en çok yükselen illerden birisidir Gaziantep. Şehir içinde ulaşım zorlaşmıştır. Belediye toplu ulaşımı kolaylaştırma yönünde bir adım atmamaktadır.

Tekstil atölyesinde yangın sonucunda hayatını kaybeden Suriyeli işçiler için resmi açıklama yapıldı mı? diye araştırdık. Bulamadık. Yetkililerin bu olay konusunda hemen bir açıklama yapmalarını beklerdik. Ölenler Suriyeli olunca toplumu, daha az ilgilendiriyor diye mi düşünülüyor?

Dört yıl önce ülkelerinde, huzur içinde yaşayan bu insanların ülkelerine dönmesi için, halk olarak üzerimize düşeni yapmalıyız. Suriye’de devam etmekte olan savaşa, ülkemizin dahil olmasına karşı çıkmalıyız. Her ne şekilde çalışırsa çalışsın, uyruğu ne olursa olsun bütün işçilerin aynı haklarla, iş güvenliğinin sağlandığı işyerlerinde çalışmasını istemeliyiz. “Bana dokunmayan, yılan bin yaşasın” dersek, yarın bu kötü koşullar içinde hepimiz yaşamak zorunda kalırız.

 

Gaziantep’ten Kurtuluş Partililer