Site rengi

Tasarım

Tayyipgiller; Ermenek’te 18 İşçiyi Diri Diri Sulara Gömdü! Dava; Halkın Kurtuluş Partisi’ne Açıldı! Yargılanan Değil, Yargılayan Olduk!

27.05.2015
589
A+
A-

Tayyipgiller; Ermenek’te 18 İşçiyi Diri Diri Sulara Gömdü! Dava; Halkın Kurtuluş Partisi’ne Açıldı! Yargılanan Değil, Yargılayan Olduk!

Daha Soma’nın acısı çok tazeyken Ermenek’ten acı haber gelmişti 28 Ekim 2014’te.

18 işçi su basan kömür madeninde sulara gömülmüştü.

Yer altında kalan oğlu için “Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı” diyerek hepimizi gözyaşlarına boğmuştu Ayşe Ana.

İşte tüm uyarılara rağmen, göz göre göre gelen o maden “kaza”sından dolayı sorumluların yargılanmasını isteyen Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü, 02.11.2014 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Bu basın açıklamasından dolayı olayın sorumlularına değil de HKP Genel Sekreter Yardımcısı, İzmir 2. Bölge Milletvekili adayı olan Av. Tacettin Çolak’a, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e hakaret ettiği gerekçesi ile dava açıldı.

Duruşma 27 Mayıs 2015 tarihinde İzmir Karşıyaka 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Av. Tacettin Çolak, çok sayıda avukatı ve izleyiciler katıldı.

Çolak savunmasında; siyaset yaptığını, HKP milletvekili adayı olduğunu, olay tarihinde de İzmir İl Başkanı olduğunu, kendisinin de işçilikten geldiğini, Soma’da ve Ermenek’te göz göre göre yaşanan iş cinayetlerinde yüzlerce işçi kardeşimizin katledilmesine seyirci kalamayacağını ve seyirci kalmanın İşçi Sınıfımıza ve Emekçi Halkımıza karşı suç işlemek anlamına geleceğini, bu nedenle; katliamdan sorumlulukları bulunan siyasiler hakkında eleştiriler yaptığını, bunun sonucunda, herhangi bir cezalandırma yapılacaksa da canlarıyla bedel ödemiş işçi kardeşlerimizin yaşadıkları karşısında kendisine verilecek cezanın bir öneminin bulunmadığını belirtti.

Ardından tüm avukatlar adına söz alan Av. Pınar Akbina; müvekkilleri Av. Tacettin Çolak’ın yöneticisi olduğu Halkın Kurtuluş Partisi’nin Şanlı 15-16 Haziran Direnişi’nin yıldönümünde kurulmuş ve 2015 Genel Seçimlerine 319’u işçi ve tamamı emekçi olan 550 milletvekili adayı ile katılan bir parti olduğunu, bu Parti’nin Ermenek İş Cinayeti ile ilgili Recep Tayyip ERDOĞAN (döneminin başbakanı), Taner YILDIZ (T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı), Faruk ÇELİK (T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü, Maden İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri ve Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

Ülkemizde her gün ortalama 5 kişinin iş “kaza”larında göz göre göre öldüğü, hele hele dünyanın en büyük maden iş kazalarından biri olarak nitelendirilen, 301 işçinin alınabilecek küçük önlemlerle kurtulabilecekken öldüğü Soma’daki maden cinayetinden dolayı tüm ülkenin yasa büründüğü sırada Ermenek’te yeni bir maden cinayetinin tüm toplumda uyandırdığı elem ve ızdırap düşünüldüğünde bu konudaki eleştirilerin sertleşmesinin de kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Son söz olarak, bu davada asıl yargılanması gerekenler, işçisine, emekçisine sahip çıkanlar değil, bu iş cinayetlerinin meydana gelmesine neden olanlar, “kapatmaya kalktığınızda 50 kişi araya giriyor” diyenlerdir, dedi.

Davaya Çalışma Bakanı Faruk Çelik vekili aracılığıyla müşteki sıfatı ile katılma talebinde bulundu. Ancak Tacettin Çolak’ın savunmanları; “bakanın doğrudan suçtan etkilenmediği gerekçesiyle katılma talebini kabul etmediklerini ve reddedilmesini, olayda suç unsuru bulunmadığını ve DERHAL BERAAT KARARI verilmesi gerektiğini” belirttiler. Katılma talebi bir sonraki celse değerlendirilmek üzere duruşmanın görüleceği 05.10.2015 tarihine bırakıldı.

Duruşma çıkışında; “Davalar Bizi Yıldıramaz! Halkın İktidarında Soma-Ermenek Cinayetlerinin Hesabı Sorulacak!” sözünün yazılı olduğu pankart açılarak yapılan basın açıklamasında Av. Tacettin Çolak ve Av. Pınar Akbina dava ile ilgili bilgi verdikten sonra bu davada yargılanan değil yargılayan olduklarını, Halkın Davasının er geç başarıya ulaşacağını belirttiler. 27.05.2015

HALKIZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ!

Halkın Kurtuluş Partisi

İzmir İl Örgütü