Site rengi

Tasarım

Tepe Home İşçileri Direniyor!

04.02.2015
1.033
A+
A-

 

 

Kurtuluş Yolu/İstanbul

Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenen ve en az 20 yıllık çalışma süresi olan 60 işçi, 31.12.2014 tarihinde işten atılmıştı. Bunun üzerine Tepe Home İşçileri 20 Ocak’tan beri Tepe Home’nin İstanbul’daki büyük mağazalarını direniş alanına çevirerek, kasalarını kilitleyerek mücadeleye kararlı bir şekilde devam ediyorlar.

Direniş, Tepe Home’un Beylikdüzü’nde bulunan deposu önünde başlamıştı. Ardından Tepe Home’un bulunduğu her yeri eylem alanına çevirmeye başladı. İşçiler 23 Ocak Cuma günü Tepe Home Mobilyanın Cevahir Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan mağazasını, 25 Ocak Pazar günü Kadıköy Tepe Nautilus’taki mağazasına girerek mağazayı ve kasayı kilitledi.

Eylem öncesi bir konuşma yapan DİSK Genel Başkan Ali Rıza Küçükoslanoğlu, Tepe Home işvereninin Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olan işçilerin bir oldu bittiye getirilerek taşeron cehennemine peşkeş çekildiğini belirtti. İşverenin oldukça keyfi davrandığını ve her türlü kanunsuzluğu yaparak daha fazla kar etme uğruna işçileri işsizlik ve açlık cehennemine atığını ifade eden Küçükosmanoğlu konuşmasına şöyle devam etti. 

“Taşeron cehennemine mahkum edilmek istenen, işinden ekmeğinden edilen işçi arkadaşlarımızın bu haklı ekmek mücadelelerine, sınıf kavgasına sahip çıkacağız. Bu haksızlıkları yapanlar bilsinler ki artık karşılarında DİSK Nakliyat-İş sendikasında örgütlü işçiler var. Tepe Home’nin bulunduğu tüm mağazalar Tepe Home’un ait olduğu Bilkent Holdingin bütün işletmeleri artık bizler açısından bir direniş alanıdır Direniş yerleridir, eylem alanıdır.  Yani burada Tepe Home yöneticilerinin yapmış olduğu bu anayasa hak hukuk tanımaz işçi ve sendika düşmanı tavrını her yerde mahkum edeceğiz her yerde Tepe Home direnişçilerini DİSK ve Nakliyat-İş sendikasını karşılarında olacaktır. Bu nedenle de Salı günüde açılacak olan mobilya fuarında Tepe Home’nin  karşısına çıkacağız. Tepe Home’nin bulunduğu yerlerde Bilkent Holding’in bulunduğu diğer işletmelerde biz olacağız, bu hukuksuzluk ortadan kalkana kadar yani bu işçiler tekrar iş başı yapana kadar, toplu sözleşme hakkı tanınana kadar bu haklı mücadele devam edecek.”

Küçükosmanoğlu, bu mücadelenin başlamasından sonra Tepe Home’nin Genel Yönetim Kurulu Başkanının istifa ettiğini, bu direnişin tüm Bilkent Holding ve Tepe Home çalışanların isteklerinde tercüman olduğunu belirtti.

27 Ocak 2015 Salı günü ise İstanbul Mobilya Fuarı’nda Bilkent Holding’e bağlı Tepe Home Mobilyanın da standının olması sebebiyle CNREXPO Fuar Merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Dünya Ticaret Merkezi İstasyonunda saat 13.30’da toplanan direnişçiler buradan CNREXPO Fuar Merkezi önüne doğru kitlesel ve coşkulu bir biçimde sloganlarla yürüyüşe geçti.

Eylemde, Çevik Kuvvetin ve Fuar Merkezine ait özel güvenlik güçlerinin yoğun önlem aldığı göze çarptı.

Fuar merkezi önünde özel güvenlikçiler basın açıklamasını engellemek istediler ancak Nakliyat-İş Sendikası Yöneticileri ve direnişçi işçilerin kararlı tutumu sonucunda özel güvenlikçiler geri adım atmak zorunda kaldılar.

 

“Tepe Home, işçilere açlık, zulüm getiriyor”

CNREXPO Fuar Merkezi önünde Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal, saat 14.00’da bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında Erdal Kopal, Tepe Home’da yaşanan süreci anlattı. İşçilerin çalışma koşullarını ağırlığını dile getiren Kopal, işçilerin asgari ücretle günde 15-16 saat kölece çalışma koşullarında, fazla mesai ücreti almadan çalıştırıldıklarını ifade etti.

Tepe Home patronun Tepe Home’yi var eden 15-20 yıldır çalışan işçileri bir gecede kapı önüne koyarak, sendikal örgütlenmeyi kırmak için daha fazla kâr, daha fazla sömürü için işlerini taşerona devrettiğini belirtti. Ancak Tepe Home İşçileri anayasal haklarını kullandıkları için işten atılmaları karşısında susmayarak direnişe geçtiklerini ifade etti. Bu direnişin kazanımla sonuçlanana kadar süreceğini vurguladı. Direniş zaferle sonuçlanana kadar “Tepe Home neredeyse, Bilkent Holding neredeyse, DİSK orda olacak, Nakliyat-İş orda olacak, Tepe Home Direnişçileri orda olacak” dedi.

Tepe Home’un reklam sloganında; “Tepe Home evinize mutluluk getirir” dediğini belirten Kopal, “Hayır Tepe Home işçilere mutsuzluk getiriyor, açlık, zulüm getiriyor” şeklinde konuştu.

  1. Kopal, Tepe Home ve Bilkent Holding’in işçi ve sendika düşmanlığına son vermesini ve atılan işçilerin geri alınmasını istedi.

Eyleme, Nakliyat-İş’e üye oldukları için işten atılan ve 87 gündür direnişte olan Zet Farma Direnişçileri de katılarak destek verdi.

Eylemde “Taşeron Cehennemine Teslim Olmayacağız, Yaşasın Tepe Home Direnişimiz” pankartı açıldı.

“Tepe Home’da Taşeron Cehennemine İzin Vermeyeceğiz”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” , “Taşeron Cehennemine Teslim Olmayacağız” , “Yaşasın Zet Farma Direnişimiz” sloganları atıldı ve dövizleri açıldı.