Site rengi

Tasarım

Ticaret Eski Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunduk: AKP’giller çalmaktan, vurgundan vazgeçmiyor, Partimiz de bunlarla mücadele etmekten, bunlarla uğraşmaktan vazgeçmiyor, vazgeçmeyecek!

22.04.2021
310
A+
A-

AKP’giller’in gözü doymuyor. Nasıl bir hırs, nasıl bir mal düşkünlüğü, nasıl bir vicdan, nasıl bir Müslümanlık bu!

Taptıkları Para Tanrısı gözlerini yuvalarından çıkarıyor AKP’giller’in. Onlar için insanlar da, tarihi alanlar da, ormanlar, akarsular, dereler, denizler de para getirecek birer unsur. Gözleri, gördükleri her şeyi Dolar olarak, Euro olarak görüyor. O kadar düşürdüler Türk Lirasının değerini bütün istiflerini bu paralar üzerinden yapıyorlar. Bir de Muaviye-Yezid, günümüzdeki adıyla CIA-Pentagon Dini’nin temsilcisi olunca, hiçbir değer tanımıyorlar, vurgunlarına hız kesmeden devam ediyorlar.

Bu seferki suç duyurumuzun konusu; AKP’giller’in Ticaret Eski Bakanının kendi şirketinden dezenfektan satın alıp nüfuzunu kötüye kullanması. Üstelik piyasa fiyatının çok çok üstündeki bir fiyattan satın alıyorlar. Önce 9 milyon Lira olarak yansıdı Kamuoyuna vurgunun boyutu. AKP’giller susuşa geçtiler. “Reisimizin ve avanesinin götürdüğü milyar dolarların yanında bu, devede kulak bile değil, 9 milyonun esamesi okunmaz”, dediler.

Baktılar ki vurgun çok açık, miktarı 500 binlere düşürdüler. Yapmadık, almadık diyemediler. Ama biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak; değil 9 milyon veya 500 bin, 1 kuruş bile olsa tüyü bitmemiş yetimin hakkından çalınan, peşine düşer, hesabını sorarız.

Çünkü biz Halkın Partisi’yiz, ezenin, zalimin karşısında; ezilenin, mağdur edilenin yanındayız. Bu vurgun, bu soygun, bu kanser düzenini ortadan kaldırıp Halkın İktidarını kuruncaya kadar AKP’giller’le, onların iktidara taşıyıcısı AB-D Emperyalistleriyle mücadelemize hız kesmeden devam edeceğiz.

Suç duyurumuzun ardından Partimizin İstanbul İl Yöneticisi Doğan Çıngı’nın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Geçtiğimiz gün görevden alınan Ticaret Eski Bakanı hakkında, Halkın Kurtuluş Partisi olarak suç duyurusunda bulunuyoruz. Ticaret Eski Bakanı, kendisine ait şirket üzerinden piyasa fiyatının altında dezenfektan alımı yaptığı için bugün Çağlayan Adliyesindeyiz.

Eski Bakan sanki Bakanlık kendi malıymış gibi kendisine ve eşine ait şirket üzerinden bütün bu suçları işlemiştir. Ruhsar Pekcan hakkında, işlediği suçlardan dolayı, görevi kötüye kullanma, irtikâp, Kamu Görevlisinin ticaret yapma suçundan dolayı suç duyurusunda bulunduk.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu suç duyurumuzun takipçisi olacağız. AKP’giller her geçen gün yeni bir suça imza atıyorlar. Ülkemizi mahvettikleri gibi, işledikleri suçlarla hem kendilerine hem yandaşlarına her türlü çıkarı sağlamakta, ama halkımız açlık, sefalet içerisinde yaşamaktadır.

İşte biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak, sadece bugün değil geçmişte de AKP’giller’in işlediği bütün suçlara karşı suç duyurularında bulunduk. Suç duyurularında bulunmamızın amacı; AKP’giller’in elbet bir gün işledikleri bu suçlardan dolayı yargı önünde yargılanacak, gerekli cezaları alacak olmasıdır.

Bugün yaptığımız suç duyurusunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Biz inanıyoruz ki, yaptığımız bu suç duyuruları Tarihe not edilecek, günü geldiğinde bu suçları işleyenler bağımsız mahkemeler tarafından yargılanacaklardır.

Biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu görevimizi yerine getiriyoruz. Ve bilinsin ki AKP’giller ne zaman, nerede hangi suçu işlerse işlesin, karşılarında olmaya devam edeceğiz. Suç duyurularını yapmaya devam edeceğiz. Bu konunun takipçisi olacağız. Ülkemizi, vatanımızı, adaleti AKP’giller’in eline bırakmayacağız.

22 Nisan 2021

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

SUÇ İHBARINDA

BULUNAN          : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No: 24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ       :Av. Metin BAYYAR-Av. Ayhan ERKAN-Av. Ali Serdar ÇINGI Av. Tacettin ÇOLAK-Av. Sait KIRAN-Av. Azime Ayça OKUR Av. Halil AĞIRGÖL-Av. Pınar AKBİNA- Av. Doğan ERKAN

Atatürk Bulvarı Emlak Bankası Blokları B Blok No: 146 Kat: 4 D: 16

Fatih/İstanbul

 

ŞÜPHELİLER          : 1. Ruhsar PEKCAN (Ticaret Eski Bakanı)

SUÇ          : Görevi Kötüye Kullanma (TCK 257), İrtikap (TCK 250), Kamu Görevlisinin Ticareti (TCK 259), Nüfuz ticareti suçu (TCK m.255)

A- OLAY

Geçtiğimiz günlerde görevden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN’a yönelik kendisine ait olan ‘Nanoksia’ adlı şirket üzerinden, bakanlığa piyasanın üzerinde bir fiyata dezenfektan sattığı ortaya çıktı. Nanoksia tarafından Ticaret Bakanlığı’na 175 TL’ye verilen beş litrelik dezenfektanın aracı kuruluşa 100 TL’ye satıldığı, aracı kuruluşun da piyasada 150 TL’ye satışa sunduğu anlaşıldı. Belirtilen bilgilere göre aynı dezenfektanın muadilinin ise daha ucuz olduğu belirtilmiştir.

21.04.2021 tarihinde görevden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN’ın kendisi ve eşine ait Karon Mühendislik ve Nanoksia Biyoteknoloji Şirketinden bakanlığa dezenfektan satılmıştı. OdaTV haber sitesinde yayınlanan habere göre de bakanlık, dezenfektan için şirkete 1.5 Milyon TL ile 9 Milyon TL ödedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada ise alışveriş kabul edilerek, Pekcan Ailesi’nin şirketinden 507.880 TL’lik dezenfektan alındığı belirtildi. Açıklamada, “Gerekli tüm ürün/fiyat araştırmaları yapılarak, piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirilmiştir” denildi.

Ayrıca şüpheli Ruhsar Pekcan bir gece yarısı operasyonuyla görevinden azledilmesi idare tarafından bu suçları işlediğinin de kabulüdür.

Oysa Nanoksia’nın dezenfektanı aracı bir firmaya 21 Aralık 2020’de 100 TL’ye sattığı ortaya çıktı. Aynı aracı firmanın dezenfektanı 8 Ocak 2021’de 150 TL’den piyasaya verdiği öğrenildi.

Bu arada, Nanoksia’nın en pahalı dezenfektanlardan biri olduğu belirtiliyor. Muadillerinin beş litresinin 75 TL’ye satıldığı kaydediliyor.

Nanoksia adlı dezenfektan 2016’da Kayseri’de geliştirildi. Şirket 2019’da eski Bakan Ruhsar Pekcan ve eşine ait olan Karon Mühendislik ile iki ortağı tarafından kuruldu. İddiaya göre ortaklar arasındaki itilaflardan biri, Hasan Pekcan’ın eşinin başında olduğu Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan satmasıydı. Bir şirket yetkilisi şöyle dedi:

“Bizler Hasan Pekcan’ı uyardık. ‘Siz bakanlığa mal veriyorsunuz. Bakanlığa doğrudan mal satmanız etik değildir. Bayilik sistemi kurulsun. Bayiler versin’ dedik. Fakat Hasan Pekcan, ‘Ben bayiye ve aracılara para kazandırmam’ dedi. Biz de anlaşamadık, ayrıldık.”

B- HUKUKİ NİTELEME:

Şüpheli Ticaret Eski Bakanı Ruhsar PEKCAN kendisinin ve eşinin yönetiminde olduğu şirketten yine kendisinin Bakanı olduğu Ticaret Bakanlığı’na dezenfektanı piyasa fiyatının da altında satması sonucunda bulunduğu görevi kötüye kullanarak kendisine yarar sağlamasıyla TCK md. 250 1-2 suçunun oluşmasına sebebiyet vermiştir.

Aynı şekilde suçun işlendiği zamanda bir kamu görevlisi olan Ruhsar PEKCAN bu suçu, yürüttüğü görevin sağladığı nüfuzdan yararlanarak, dezenfektanı eşinin firmasından satın alarak TCK m.259-1 Kamu Görevlisinin Ticareti suçunu işlemiştir.

Yine Ruhsar PEKCAN görevinin gereklerine aykırı hareket ederek kamunun zararına da neden olduğu ve kişilere haksız kazanç sağladığı için TCK m.257 Görevi Kötüye kullanma suçunu işlemiş olmaktadır.

Yine şüpheli Bakan olma nüfuzunu kullanıp haksız kazanç sağlayarak TCK m.255 Nüfuz ticareti suçunu işlemiştir.

Şüpheli Bakanlık görevinden alındığı için usulen soruşturma yürütülmesine mani olacak bir dokunulmazlığı kalmamıştır.

SONUÇ VE İSTEM:

Başta beri ayrıntılıca anlatıldığı üzere şüpheliler;

İşlemiş olduğu suçlar hususunda kuvvetli şuç şüphesinin varlığı da gözetilerek şüpheli hakkında gerekli Soruşturmanın yürütülerek hakkında Kamu Davası açılmasını müvekkil Parti adına talep ediyoruz. 22.04.2021

 

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı Vekili

Av. Ayhan Erkan Av. Ali Serdar Çıngı Av. Pınar Akbina

 

 

Ek: Vekâletname sureti