Site rengi

Tasarım

Türk Telekom işçisi direnişte

30.06.2015
653
A+
A-

 

İnternet sitemizde bu yazıyı okumanızı sağlayan internet servisinin arızasız çalışması için gece gündüz demeden çalışan Türk Telekom çalışanları, dört bir yandan gelen baskılardan dolayı direnişte. Her biri bunalmış ve patlamaya hazır Türk Telekom işçileri, taşeronundan patronlarına, sarı sendikasından devlet baskısına kadar dört bir yanda karşılaştığı sömürgenlere karşı mücadeleye girişti.

Türk Telekom işçileri, tepkilerini duyurmak için #direntürktelekomteknikeri etiketi ile sosyal medyada duyurularını gerçekleştirdi. Duyuru sırasında işçiler, yaşadıkları sorunları gerek yazı, gerek fotoğrafla anlattılar. Ancak sorunlar kötü iş koşulları ve psikolojik baskı ile bitmiyor. İşçilerin karşısına çıkarılan diğer iki engel, kadrolu çalışan sayısının üç katına çıkmış olan taşeron işçi sayısı, taşeron şirketlerin rant amacıyla hizmet kalitesini düşürmesi ve işveren ile işbirliği içinde olan Türk-İş’e bağlı Haber-İş adlı sendika. İşçilerin ücretlerini ve haklarını belirleyen Toplu İş Sözleşmesi hâlâ imzalanmayı bekliyor. Ancak sendika, kabul ettiremeyeceği bilinen pazarlık maddelerini zamana yayarak işçilerin tepkilerini azaltmaya çalışıyor ve görüşmeleri işçilere aktarmıyor.

Türk Telekom işçisinin yaşadığı bu olay, hem taşeron cehenneminin meydana getirdiği yangını, hem sarı sendikaların yarattığı hayal kırıklığı ve güvensizliği, hem de Parababaları devletinin kendi çıkarları adına her türlü sömürü yöntemini kullanacağını göstermekte. Hiç kuşkusuz içimizden geçen şudur, eğer ki bu adaletsizliğe karşı, Türk Telekom’un önüne on binlerce işçiyi, hatta memuru dökebilecek bir sendika olsaydı, Parababaları asla bu tür işlere girişemezdi bile. Ancak gün onların günü, tabii ki o günler de “bu düzen böyle gitmez” diyenler arttıkça gelip geçecektir.

İstanbul’dan

Kurtuluş Partili Bir İşçi