Site rengi

Tasarım

Üç Şehitler, Engin Yüzbaşıoğlu ve Ayhan Kaya Yoldaşlar Devrimci Mücadelemizde yaşıyor, yaşayacak

10.09.2019
562
A+
A-

Ankara:

Faşist cellâtlarca katledilen Mahmut-İbo-Sadi ve

Engin Yüzbaşığlu Yoldaşları mezarları başında andık

41 yıl önce, faşistlerden kurtardıkları mahalleleri Şentepe’de bulunan saz evinde Pol-Bir’li faşist polisler tarafından korkakça pusuya düşürülüp katledilen Mahmut-İbo-Sadi Yoldaşlar’ın mezar başındaydık. Mezar başında Tüm Devrim Şehitleri için saygı duruşunda bulunduktan sonra anmamıza başladık.

Kurtuluş Partisi Gençliği’nden Enes Yoldaş burada Mahmut-İbo-Sadi Yoldaşlar’ın mücadelesini anlattı bizlere. Enes Yoldaş konuşmasında, Üç Şehitlerimizin genç yaşlarına rağmen Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın mücadelesini devam ettirdiklerini ve yoksul mahallelerini Parababalarının kiralık faşistlerini nasıl kovduklarını anlattı.

Enes Yoldaş konuşmasının devamında Üç Şehitler’imizin Devrimci Derleniş bayrağının şimdi Kurtuluş Partililerde olduğunu Mahmut-İbo-Sadi Yoldaşlar’ın ve tüm Devrim Şehitlerinin kanlarının yerde kalmayacağı ve zafere kadar mücadelelerinin devam ettirileceğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Mezar başında dönemin canlı şahidi, Türkiye Devrimi’nin Önderi Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın öğrencisi Partimizin Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şahbaz Yoldaş da vardı.

Mustafa Şahbaz Yoldaş da Şehitlerimizin mezar başında bir konuşma yaptı. Mustafa Şahbaz Yoldaş konuşmasında, Üç Şehitlerimiz ve Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaş’ın mücadeleye nasıl katıldıklarını, Usta’mızdan devraldıkları mücadele bayrağını yaşamlarının son anına kadar en yüksekte dalgalandırdıklarını, Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaş’ın ölüm döşeğinde bile Yoldaşların mücadeleyi devam ettirmelerini haykırarak bedence aramızdan ayrıldığını anlatarak, bizim de Parababaları düzenine ve onların insanlıktan çıkmış katillerine olan kinimizi bir kez daha biledi.

Ardından yürüyüşe eşlik eden sloganlarımızla Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaş’ın mezarına vardık.

Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaş’ın mezarı başındaki konuşmayı Kurtuluş Partisi Gençliği’nden Mustafa Yoldaş yaptı.

Mustafa Yoldaş da konuşmasında, yoksul halkın acılarına katlanmayarak Devrimci Derleniş bayrağı saflarında mücadeleye katılan ve gencecik yaşında faşistlere göz açtırmayan Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaş’ı, Mahmut-İbo-Sadi Yoldaşlar’dan bir sene sonra, Ankara Karşıyaka’da faşistlerin korkakça sırtından vurarak katlettiğini anlattı.

Mustafa Yoldaş konuşmasının devamında, Yoldaşların sadece bedence aramızdan ayrıldıklarını ve biz Kurtuluş Partililerin var oldukları her yerde Mahmut-İbo-Sadi ve Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaş’ın mücadelesini durmadan sürdüreceklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Mezar başı etkinliğimizi Mahmut-İbo-Sadi ve Engin Yüzbaşıoğlu Yoldaşlar’ın huzurunda sloganlarımızı gür sesle haykırıp, hesap soracağımızı, uğruna mücadele ettikleri insanın insanı ezmediği kardeşlik düzenini kurmak için çalışacağımızın sözünü verip, anma programımızı sonlandırdık.

 

Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!

Mahmut-İbo-Sadi Ölümsüzdür!

Engin Yoldaş Ölümsüzdür!

Kahrolsun Faşizm Yaşasın Sosyalizm!

Yaşasın Halkın Kurtuluş Partisi!

 

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

***

İzmir:

Üç Şehitler; Mahmut-İbo-Sadi ve Ayhan Kaya Yoldaş İzmir’de Anıldı

Bundan dört yıl önce yakalandığı kanser illeti yüzünden bedence aramızdan ayrılan; Partimizin Karşıyaka İlçe Örgütü yöneticisi, milletvekili adayımız, İşçi Sınıfı mücadelesinin yılmaz neferi, Yamanlar’ın korkusuz çocuğu Ayhan Kaya Yoldaş’ı bedence aramızdan ayrılışının dördüncü yıldönümünde yoldaşları, ailesi ve sevenlerinin katılımıyla andık.

1 Eylül Pazar günü Yamanlar Doğançay Mezarlığı girişinde Ayhan Yoldaş’ın ve Üç Şehitler’in resminin olduğu döviz, pankartlar ve bayraklarla kortej oluşturup, sloganlarla mezar başına yürüyüşe geçildi.

Yürüyüş sırasında “Ayhan Yoldaş Ölümsüzdür”, “Ayhan Kaya Yaşıyor HKP Savaşıyor”, “Ayhan Kaya Onurumuzdur”, “Üç Şehitler Ölümsüzdür”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Mezar başında Ayhan Kaya ve tüm devrim şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından Bayraklı İlçe Başkanı Yusuf Gençer tarafından bir açış konuşması yapıldı. Yusuf Gençer  konuşmasında özetçe;

“Bedence aramızdan ayrılışının dördüncü yıldönümünde Ayhan Yoldaş’ımızı ve yine aynı zamanda bundan 41 yıl önce Ankara’nın Şentepe Mahallesinde Parababalarının aylıklı cellâtları tarafından katledilen Üç Şehitler’imizi anmak için toplandık. Ayhan Kaya Yoldaş’ımız ve Üç Şehitler’imiz de o kısacık ömürlerine haklı bir davayı sığdırdılar. Ayhan Yoldaş’ı, ne yazık ki bu düzen gibi bir illet olan kanser hastalığına şehit verdik. Diğer yoldaşlarımız da az önce belirttiğimiz gibi, Parababalarının aylıklı cellatları tarafından katledildiler. Ayhan Yoldaş’ımız örnek kişiliği ile hem İşçi Sınıfı mücadelesinde hem de semtimizde tanınan bir yoldaşımızdı” dedi.

Kurtuluş Partisi Gençliği adına anma konuşmasını Kurtuluş Partisi Gençliği’nden Kıvılcım Çolak yaptı. Kıvılcım Çolak konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Bugün 1 Eylül bazıları için Barış Günü. Bizim için ise yoldaşlarımıza Ayhan Yoldaş’a, Mahmut, İbo ve Sadi Yoldaşlara verdiğimiz sözü haykırma günü.

“Biz, şehitlerimizin arkasından ağlamayız, dövünmeyiz.

“Biz, onların yaşamını adadıkları mücadeleyi ve Partimizin bayrağını onların çıkardığı yerden daha yukarı çıkarmak için mücadele ederiz.”

Kıvılcım Yoldaş’tan sonra Halkın Kurtuluş Partisi adına anma konuşmasını Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Avukat Tacettin Çolak yaptı. Tacettin Çolak konuşmasında; “Birileri için 1 Eylül Dünya Barış Günü olarak anılıyor, öyle kutlanıyor. Oysa Dünya halklarına emperyalist haydutlar tarafından kan kusturulduğu günümüzde hatta bu sınıflı toplumla birlikte ezen ezilen sınıfın ortaya çıkmasıyla İşçi Sınıfı davasında mücadele edenlerin acımasızca katledildiği bir ortamda gerçek anlamda bir barışın dünyaya gelemeyeceği ve bundan söz edilemeyeceği açık. Bunun teorik açılımlarını çok fazla yaparız. Ortadoğu şu an kan gölüne döndürülmüş durumda. Ölüm tarlalarına çevrilmiş durumda Ortadoğu ülkeleri. Ülkemizde aynı şekilde insanlar işsizlik ve pahalılık cehenneminde inim inim inliyor.

Bizim için 1 Eylül; hem Üç Şehitlerimizin Ankara’daki Mahmut-İbo-Sadi Yoldaşlarımızın acımasızca katledildiği, genç arkadaşımızın söylediği gibi, uykularında faşist cellâtlar tarafından katledildiği bir gün.” dedi.

Konuşmasında Ayhan Yoldaş’ın mücadelesine de değinen Çolak, 1 Eylül için ayrıca “hem de omuz omuza mücadele ettiğimiz, yan yana kavga ettiğimiz, bitmez enerjisi ile sağlam inancı ile dürüst, yiğit, mert kişiliğiyle birlikte davrandığımız Ayhan Yoldaş’ımızın aramızdan ayrıldığı güne denk geliyor.” dedi.

“Sonuç olarak saygıdeğer arkadaşlar, bu genç yoldaşlarımızdan; Ayhan Yoldaş’ımızdan, Mahmut-İbo ve Sadi Yoldaşlarımızdan öğreneceğimiz çok şeyimiz var. Yani az yaşamak, çok yaşamak önemli değil. Az yaşayarak dolu dolu yaşayan yoldaşlarımız gibi yaşamak gerek.

“Yoldaşlar en yakınımızda Ayhan Yoldaş’ımız olmak kaydı ile ben tekrardan onların mücadelesi önünde saygıyla eğildiğimi ve onların dalgalandırdığı bayrağın yere düşmeden dalgalanmaya devam ettiğini belirtiyor, bu bayrağın dalgalanmya devam edeceği sözünü vererek, hepinize saygılar sunuyorum.” diyen Çolak mücadelemizin eninde sonunda başarıya ulaşacağını kaydetti.

Anma etkinliğinde genç Yoldaşlarımız Mustafa ve Deniz de birer şiir okudu.

 

İzmir’den Kurtuluş Partililer