Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: Uzel ve Real Direnişçilerinin Sarı Sendikacılığa Karşı Mücadele Günü!

10.09.2019
658
A+
A-

Uzel Makina Direnişçileri Türk Metal Sendikası Genel Merkezine,

Real Market Direnişçileri, Tez Koop-İş Sendikası Genel Merkezine Sarı Sendikacılığı Protesto Amacıyla Siyah Çelenk Bıraktılar

İşkolumuzda olmamasına rağmen İşçi Sınıfına olan sorumluluğumuz gereği sahip çıktığımız ve mücadelelerine öncülük ettiğimiz Real ve Uzel Direnişçileri, bugün (28 Ağustos) eylemlerini Ankara’ya taşıdılar.

Ankara’da geniş güvenlik önlemleri altında 100 kişi ile yapılan eylemlere, sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Örgütlenme Daire Başkanımız Erdal kopal ve diğer yöneticilerimiz de katıldı.

Uzel Makina İşçileri, Türk Metal Yöneticilerine;

“Namus, Şeref Sözü Verdiniz. Şimdi Neredesiniz?” diye haykırdılar

1500 Uzel Makine İşçisi işletmenin hileli bir şekilde iflası sonucu tazminatlarını alamamış, fabrika arsasının geçtiğimiz günlerde hileli bir şekilde satışı ile de işçilerin tazminatlarının ödenmeyeceği ortaya çıkmıştır. Uzel Makine İşçilerinin üyesi olduğu Türk Metal Sendikası önceleri işçilere namus sözü vermiş ancak daha sonrasında da işçileri ortada bırakmıştı. 11 yıldır tazminatlarını alamayan işçiler en son mücadele kararı almışlardı.

2019 Ocak ayından beri Uzel Makine’nin önünde eylemlerine devam eden işçiler bugün de Türk Metal Sendikası’nın Genel Merkez binasının önüne siyah çelenk bırakarak protesto eylemi gerçekleştirdiler.

Eylem sırasında Türk Metal Sendikası değişik işyerlerinden getirdiği yüzlerce işçiye slogan attırarak, müzik çaldırarak siyah çelen bırakma eylemini ve basın açıklamasını provoke etmeye çalıştı. Ancak Sendikamızın ve Direnişçilerin soğukkanlılığı ve kararlılığı bu provokasyonu boşa çıkartmıştır.

Eylemde söz alan işçiler, Türk Metal Sendikası’nın kendilerine namus, şeref sözü verdiğini ancak sözünü tutmadığı gibi, işçilerin tazminatlarının ödenmemesinde büyük paylarının olduğunu belirttiler.

Türk Metal Sendikası’nın o zaman da işçiyi sattığını, şimdi de değişen bir şey olmadığını, yine işçileri sattığını, en son TİS görüşmelerinde ekranlardan bunu en açık bir şekilde gördüklerini belirttiler.

Evlerine ekmek götüremedikleri, çocuklarına harçlık veremedikleri günlerin hesabını soracaklarını söyleyerek, sözlerinde durmayan, üyesine, işçisine sahip çıkmayan sarı sendika Türk Metal Sendikası’nın yöneticilerini bir kez daha protesto ettiklerini, bu işin peşini bırakmayacaklarını belirttiler.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı eylem, Türk Metal Sendikası Genel Merkez binasının önüne siyah çelenk bırakılması ile son buldu.

25 aydır Gasp Edilen Tazminatları için Direnen Real Direnişçilerinden

Tez Koop-İş’e Siyah Çelenk

Türk Metal sendikasının önündeki eylemden sonra Real ve Uzel Direnişçileri Tez Koop-İş Sendikası’nın Genel Merkezine gittiler.

Burada da Real İşçileri söz alarak, yıllardır aidat ödedikleri Tez Koop-İş Sendikası Yöneticilerinin, Real Market’in Beğendik’e satılırken çalışanların hak kaybına uğramayacağı hususunda garanti verdiklerini, ancak sonrasında hiçbir hakları ödenmeden, özel eşyalarını bile almaya fırsat bulamadan kapının önüne koyulduklarını, bu süreçte sendikanın da sürekli kendilerini oyaladığını belirttiler.

Haklarını almak için Direnişe başladıklarında ise yine sendikanın ortaya çıkarak bu mücadeleye bir şekilde engel olmaya çalıştığını ifade ettiler. Tez Koop-İş’in de sarı sendikacılık yaptığını ve bugün bunu bir kez daha haykırmaya ve protesto etmeye geldiklerini belirten işçiler, Tez Koop-İş Sendikası’nın Genel Merkez binasının önüne siyah çelenk bıraktılar.

İşçiler daha sonra sloganlar atarak eylemlerini bitirdiler.

Eylemlerde sık sık; “Namus, Şeref Sözü Verdiniz Neredesiniz?”, “Kahrolsun Sarı Sendikacılık”, “Tazminat Haktır Gasp Edilemez”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları atıldı. 28.08.2019

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi