Site rengi

Tasarım

Yırca Köylüleri Doğa Düşmanı Tayyipgiller’e ve Parababalarına Direniyor

10.11.2014
593
A+
A-

Soma’nın Yırca Köyü’nde Kolin Şirketler Grubu’nun termik santral kurarak köylülerin zeytinliklerini talan etmeye çalışmasına karşı direniş sürüyor. Şirketler Grubu’nun yapmak istediği termik santrale karşı, köylüler zeytin ağaçlarını korumak için direniyorlar. Tayyipgiller’in ve işbirlikçileri sermayenin her zaman umursamazca yaptıkları doğa katliamları durmaksızın devam etmektedir, bunu Yırca örneğinde bir kez daha görmüş olduk.

Tayyipgiller’in yandaşı bir şirket olan Kolin önceden bölgeye tel örgü çekerek ve güvenlik görevlileriyle koruyarak, yangından mal kaçırır gibi acil kamulaştırma çıkarttırdı. 6 Kasım Perşembe günü saat 20.00 sıralarında, santralin yapılacağı Yırca Mahallesi’ndeki zeytinliklerin bulunduğu bölgeye ağaç kesimi yapmak üzere iki otobüs dolusu özel güvenlik görevlisi ile birlikte iş makineleri geldi. Bölgedeki zeytin ağaçlarının kesilmemesi için nöbet tutan köylülere şirketin güvenlik görevlileri saldırdı.

Biz de Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü olarak bu doğa katliamına sessiz kalmamak için olay günü 6 Kasım akşamı yola çıktık ve direnen Yırca köylülerine desteğe gittik. Oradaki direnişçilerle konuşup durum hakkında bilgi aldık, geceyi orada geçirdik. Mahkeme o gün yürütmeyi durdurma kararı çıkardığı için ertesi gün sabah köylülerle birlikte tel örgüleri yıktık. Köylülerin imece usulü yardımlaşmaları dikkat çekti. Ondan sonra köylülerle birlikte ağaç diktik. Biz de köylülere mücadelelerinin mücadelemiz olduğunu, bu haklı davalarında yanında olduğumuzu; doğaya, insana, hayvana dost olduğumuzu, Tayyipgiller’in doğanın değil, doların yeşilini savunduğunu söyledik. Köylülerin tarım alanlarını yok edip madenlere köle yapmak istediklerini vurguladık.

Demokratik halk iktidarında çevre ve doğa öncelikli olarak koruma altına alınacak. Çevreye ve doğaya zarar verebilecek tüm girişimler yasaklanacaktır. Doğa ve çevre düşmanı Tayyipgiller’in talan ettiği tüm yerler yeniden yapılandırılacaktır. 07.11.2014

İzmir’den

Kurtuluş Partililer