Site rengi

Tasarım

YÖK, Kuruluşunun 33. Yıldönümünde Kurtuluş Partisi Gençliği Tarafından Protesto Edildi

10.11.2014
655
A+
A-

12 Eylül 1980 faşist darbesinin doğurduğu Yüksek Öğretim Kurulu, kuruluşundan 33 yıl sonra 6 Kasım günü Kurtuluş Partisi Gençliği tarafından düzenlenen meşaleli yürüyüşle lanetlendi. 6 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da Karşıyaka İzban önünde toplanan Kurtuluş Partisi Gençliği Çarşı boyunca “YÖK’e Karşı Örgütlü Mücadeleye”, “Gerici – Şoven Eğitime Hayır”, “Demokratik – Laik – Anadilde Eğitim”, Yaşasın Gençliğin Devrimci Mücadelesi”, “YÖK Kalkacak, Polis Gidecek, Üniversiteler Bizimle Özgürleşecek” sloganları eşliğinde ellerinde meşaleleriyle yürüdü.

Ardından çarşı girişinde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada YÖK’ün 1980 faşist darbesinin bir sonucu olarak, gençliğin ilerici-devrimci duruşunu baskı altında tutarak gelecek nesillerin apolitik yetiştirilmesi amacıyla kurulduğu ve kuruluşundan bu yana bu görevini yerine getirmek için çalıştığı vurgulandı. Gençliği bilimsel, laik eğitimden mahrum bırakmak adına bir çok gerici uygulamada bulunan YÖK’ün kaldırılması ve herkes için eşit, parasız, demokratik, laik, anadilde eğitim hakkının sağlanması gerektiği söylendi.

Açıklamanın ardından eylem “YÖK’ü Tarihe Gömeceğiz”, “Gençlik Gelecek, Gelecek Sosyalizm” sloganlarıyla sonlandırıldı. 08.11.2014

İzmir’den

Kurtuluş Partisi Gençliği