YTM-DER TMMOB’un “Depreme Duyarlılık Yürüyüşü”ne katıldı

09.09.2014
A+
A-

18 Ağustos 2015 tarihinde saat 20.30’da TMMOB İzmir İl Koordinasyonu tarafından düzenlenen “Depreme Duyarlılık Yürüyüşü”ne Yeşildere Konak Tüneli Mağdurları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YTM-DER) de katıldı. YTM-DER üyeleri ve destekçileri Marmara Depreminde kaybettiklerimizi unutmadıklarını ve unutmayacaklarını yürüyüşe katılarak gösterdiler.

İzmir Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi TANSAŞ önünde toplanan TMMOB’ye bağlı meslek odalarında örgütlü mimar, mühendis ve şehir plancıları, Konak Kent Konseyi ve YTM-DER üyeleri sessiz meşaleli yürüyüş yaparak Kıbrıs Şehitleri Caddesinden Gündoğdu Meydanı’na yürüdüler. Alsancak İskelesi önünde yürüyüş sonlandırıldı. YTM-DER “İnsan Eliyle Yapılan Kader Değildir” pankartının arkasında yürüdü. İzmir Halkının ilgisini çeken yürüyüş boyunca megafonla yapılan konuşmalarda Marmara Depremi’nde ölenlerin unutulmadığı, unutulmayacağı, insanların depreme dayanıklı güvenilir konutlarda yaşama hakkı olduğu, bunun için önlemlerin alınması gerektiği vurgulandı.

Yürüyüşten sonra Alsancak İskelesi önünde İMO İzmir Şubesi ve Konak Kent Konseyi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Afet ve Kentsel Dönüşüm” konulu halk forumuna katıldık. İMO İzmir Şubesinden Hüseyin Mumcuoğlu’nun yönettiği halk forumunda, İMO İzmir Şubesi Afet Komisyonu Başkanı Abdullah İncir Marmara Depremive afetlerde alınması gereken önlemler ile ilgili görsel ve sözlü sunum yaptı.

İMO İzmir Şube Başkanı Ayhan Emekli yaptığı konuşmada “Marmara Depreminin yıldönümüne alınan önlemlerin yetersiz olduğunu” söyledi. “İMO İzmir Şubesi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Fakültesi işbirliği ile Balçova ve Seferihisar ilçelerinde 12 bin bina üzerinde çalışma yapıldığını, raporların İzmir Büyükşehir Belediyesine verildiğini” belirterek, “15 yıl geç kalındığını, daha fazla zaman kaybetmeden çalışmaların başlaması gerektiğini” söyledi.

Forumda söz alan YTM-DER Şube Başkanı Adnan Gürcan Dalıcı ise “Konak Tüneli mağdurlarının depremi her gün yaşadıklarını, evlerinin boşaltıldığını, güvenilir olamayan binalarda yaşamak zorunda kaldıklarını, hasar gören binalarla ilgili muhatap bulamadıklarını, bu nedenle örgütlendiklerini ve mücadele ettiklerini“ söyledi.

Forumda Tünel mağdurlarının yaşadığı bölgelerden biri olan Duatepe Mahallesi Muhtarı Muharrem Koç “depreme dayanıklı güvenilir binalarda oturmak istediklerini” belirtti.

Gerek yürüyüşte, gerekse forumda yer alarak YTM-DER depremlere ve afetlere karşı duyarlı olduğunu gösterdi. Sosyal medya grubu “İzmir Direniyor” da flamalarıyla forumda yer aldı.

Marmara Depremi’nde kaybettiklerimizi bir kez daha anıyoruz. Biliyoruz ki günümüzde kentsel dönüşüm değil rantsal dönüşüm yapılmak isteniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi yerinde dönüşüm yaparak eksiklikleriyle birlikte örnek alınması gereken bir çalışma yaparak model oluşturuyor. Ancak devlet İBB’nin çalışma yaptığı bölgeleri, yaptığı çalışmaları yok sayarak, riskli alan ilan ederek her türlü uygulamayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlayarak rantsal dönüşüm için hazırlık yapıyor. Özellikle Karabağlar’da 540 dönümlük bir arazi, 13 mahalleyi tamamen 2 mahalleyi de kısmen içeren bu uygulama halkın öfkesine yol açıyor. Halk bu bölgelerde bir araya gelerek kentsel dönüşümün yerinde dönüşüm olarak uygulanmasını, uygulanacak projeleri görmek ve belirsizliğe son verilmesini istiyor ve muhatap arıyor. Haklı olarak halk soruyor: Devlet nerede?

İşte bu koşullarda İzmir’de Marmara Depreminde olanlardan ders çıkararak halkımızın güvenilir, depreme dayanıklı binalarda yaşamasını sağlamak üzere İzmir Halkını bilinçlendirmeli ve hakları için mücadele etme temelinde örgütlemeliyiz. YTM-DER bu konuda bir adımdır. Beştepeler ve Damlacık Halkı bir arada mücadele etmek için zaman içinde güçlerini birleştirmelidir. Bu mücadele anlayışı hakları için mücadele eden diğer mahallerdeki örgütlenmelerin de önünü açacaktır.                                                              

Haydi, Halk İçin Halkla Birlikte Örgütlü Mücadeleye!

 İzmir’den Kurtuluş Partililer

ETİKETLER: