Site rengi

Tasarım

CarrefourSa Patronunun Zulmüne, Sarı Sendikacılara rağmen CarrefourSA Direnişçileri direne direne kazanacak!

09.09.2014
770
A+
A-

CarrefourSA Ümraniye Mağazasında çalışan Türk-İş’e bağlı Tez Koop-İş Sendikası’na üye işçiler, mağazanın kapanması sonucu işten çıkarılmıştır. İşveren önce isteyenin diğer mağazalarda çalışabileceğini, diğer mağazalara gitmek istemeyenlerin yasal tazminatlarının ödeneceğini söylemiştir. Ancak mağaza kapandıktan sonra değişik mağazalarda, işçilerin kabul etmeyeceği yerlerde ve şartlarda iş teklif edilmiş ve bu bahaneye sığınılarak işçilerin iş akitleri tazminatsız olarak feshedilmiştir.

Bu gelişmeler sonucunda Tez Koop-İş üyesi İşçiler, sendikalarını arayarak kendilerine sahip çıkmasını istemişlerdir. Ancak sendika, yapılacak bir şey olmadığını söyleyerek işçileri başından beri yalnız bırakmıştır. Bu arada işçiler, yaklaşık 10 yıldır Tez Koop-İş’te örgütlü olmalarına rağmen Asgari Ücret düzeyinde bir ücret ve ikramiye alıyorlardı.

Sendikalarının kendilerine sahip çıkmaması üzerine, Nakliyat-İş Sendikası’nın İşçi Sınıfı Mücadelesine sunduğu katkılarını bilen İşçiler, Nakliyat-İş Sendikası’yla iletişime geçtiler. Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve diğer yöneticilerle görüşerek dayanışma talep ettiler. Nakliyat-İş Sendikası işçilerin bu sorununa sahip çıktı. İşçilerle toplantı yaparak CarrfourSA İşvereninin haksız,  keyfî ve yasadışı tutumuna karşı CarrefourSA İşçileriyle birlikte bir mücadele programı çıkardılar. Çalıştıkları mağazanın kapanması nedeniyle, İşçiler mücadeleyi Carrefoursa Genel Müdürlüğü ve diğer mağazalara taşıma kararı aldılar.

26 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla, haksız ve hukuksuz bir biçimde işten atılan CarrefourSA İşçileri Nakliyat-İş Sendikası’nın da desteğiyle İçerenköy Mağazası önünde direnişlerini başlattı. Aynı gün işçiler ve aileleri bu durumu protesto etmek için bir saatlik oturma eylemi ve ardından basın açıklaması yaptı.

Basın açıklaması öncesi, “Ekmeğimiz, Haklarımız, Onurumuz için Mücadele Ediyoruz! Kazanacağız! Ümraniye CarrefourSA İşçileri” yazılı pankartın arkasında kortej oluşturan İşçiler ve aileleri sloganlarla mağaza önüne yürüdüler. Nakliyat-İş Sendikası’nın desteklediği eylemde direnişçi bir işçi, CarrefourSA Ümraniye’de yaşanan süreci anlatan basın açıklamasını yaptı. Ardından Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da bir konuşma yaptı. Konuşmasında, CarrefourSA İşvereninin, üzerini kapatarak ne yazdığı bilinmeyen kâğıtları işçilere imzalatmaya çalıştığını, İşverenin imza atmayan işçileri başka mağazalara sürmekle tehdit ettiğini söyledi. İmza atmayı kabul eden işçilerin olduğunu, ancak gönderildikleri mağazaya gittiklerinde, yanlışlık olmuş, bizde açık yok, açıklamasıyla işbaşı yaptırılmadıklarını ifade etti.

İşçilerin tazminatlarının gasp edilmeye çalışıldığını belirten Nakliyat-İş Genel Başkanı, “yağma yok, burası dağ başı değil. Buna izin verilemez! İzin vermeyeceğiz!”,dedi.

“Tez Koop-İş Sendikası’nın yaptığı sarı sendikacılıktır”, diyen Genel Başkan, “İşçiler sahipsiz değildir. Haklarını alıncaya kadar yanlarında olacağız.”, vurgusunu yaptı. Ali Rıza Küçükosmanoğlu, yapılan bu eylemle mücadelenin yeni başladığını, İşçilerin haklarının verilmemesi durumunda tüm mağazaların eylem alanına çevrileceğini belirtti.

Nakliyat-İş Genel Başkanı’nın dediği gibi, Direnişin başlamasıyla birlikte CarrefourSA İşçileri, Nakliyat-İş Sendikası’nın da desteğiyle eylemlerini CarrefourSA’nın değişik mağazalarına yaydılar. CarrefourSA Genel Müdürlüğü önü ve Maltepe CarrefourSA Mağazası önünde pankartlar, dövizler, sloganlarla buraları eylem alanına çevirdiler. Gün boyu, gelen müşterilere ve Genel Müdürlük çalışanlarına CarrefourSA İşvereninin yaptığı haksızlıkları, hukuksuzlukları sesli konuşmalar yaparak, sloganlar atarak teşhir ettiler.

Günlerce devam eden bu eylemlerde zaman zaman Güvenlik Şube Polisleri ve Özel Güvenlikçilerle tartışmalar ve gerginlikler yaşandı. Bu tartışmalar esnasında polislerin ve CarrefourSA güvenlikçilerinin, sürekli işçilerin kafasını bulandırmaya ve onları korkutmaya yönelik baskıları da oldu. Buna karşı, Nakliyat-İş Genel Başkanı polislere sert tepki göstererek İşçilerin yanından uzaklaşmalarını sağladı.

Bu olay, işçilerin korku ve tereddütlerini aşmalarını ve örgütlü güçlerinin farkına varmalarını sağladı. Nakliyat-İş Sendikası’na olan güvenlerini daha da pekiştirdi.

Nakliyat-İş öncülüğünde devam eden eylemler bu kez CarrefourSA İçerenköy Mağazası’na taşındı. İşten atılan CarrefourSA İşçileri, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Yöneticileri, Nakliyat-İş Sendikası Üyeleri ve İşyeri Temsilcilerinin yoğun olarak katılımıyla 27 Ağustos’ta bir eylem gerçekleştirildi. Eyleme, HKP İstanbul İl Yöneticileri, EHP ve Eğitim İş Sendikası’ndan temsilciler de destek verdi.

Kozyatağı Metro Durağında toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, “Kanunsuz Lokavta, Haklarımızın Gasp Edilmesine, İşçi Düşmanlığına Karşı Direniyoruz! Kazanacağız! Ümraniye CarrefourSA İşçileri” yazılı pankartın arkasında, kendilerini ifade eden dövizlerle birlikte kortej oluşturarak sloganlarla mağaza önüne yürüdü. Burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

30 Ağustos 2014 Cumartesi günü, İçerenköy Mağazası’na pankartlar, sloganlarla yüründü. Mağaza önünde ve Alışveriş Merkezi giriş kapılarında sesli ajitasyonlar ve sloganlarla, gelen müşterilere CarrefourSA’nın yaptığı haksızlık, hukuksuzluklar teşhir edildi. Hazırlanan bildiriler dağıtıldı. Daha sonra CarrefourSA Mağazası önünde bir kadın ve bir erkek işçi süreci anlatan bir basın açıklaması yaptı.

Nakliyat-İş Genel Başkanı’nın önerisiyle, işçilerle birlikte karar alınarak mağaza içerisinde alışveriş eylemi gerçekleştirildi. Özel Güvenlik ve Çevik Kuvvet Polisinin engelleme çabalarına rağmen, Nakliyat-İş Genel Başkanı’nın ve İşçilerin kararlı tutumları sonucu mağaza içerisine girildi. Alışveriş arabaları doldurularak kasalara gelindi. Ürünler kasadan geçirildikten sonra yüksek sesle “CarrefourSA tarafından işten atıldık, haklarımız verilmedi. Paramız yok” denerek ürünler alınmadan bırakıldı. Böylece kasalar kilitlenmiş oldu, çalışamaz duruma getirildi.

CarrefourSA İşvereni alkışlar ve sloganlarla protesto edildi. Müşteriler çalışamaz duruma gelen kasalarda alışveriş yapamadı. Bazı müşteriler alkışlarla İşçilere destek oldu. Mağaza ve alışveriş merkezi içindeki tüm müşterilere yüksek sesle konuşmalar yapıldı. Polis ve Özel Güvenlik görevlileriyle zaman zaman gerginlik ve tartışmalar yaşanmasına rağmen mağazadan ve alışveriş merkezinden sloganlarla çıkıldı. Mağaza çıkışında da eylem devam etti.

Ümraniye Mağazasının kapanıp işçilerin işten çıkarıldığı sürecin başından beri, Nakliyat-iş Sendikası CarrefourSA İşçilerini yalnız bırakmamıştır. Her eylemde, Genel Başkanı, Yöneticileri, Temsilci ve Üyeleriyle birlikte İşçilerin hak alma mücadelesine destek vermiştir. İşçi Sınıfı Mücadelesinin bir parçası olan CarrefourSA İşçilerinin mücadelesi ve direnişi er geç zafer kazanacaktır. Sarı Sendikal anlayışa, patronların-Sermayenin zulmüne, tüm engellemelere rağmen bu mücadele İşçi Sınıfının dayanışmasıyla daha da güçlenecektir. Devrimci Sınıf Sendikacılığı anlayışı ve CarrefourSA İşçilerinin kararlı mücadelesi kazanacaktır.

 

Yaşasın CarrefourSA Direnişimiz!
Disk/Nakliyat-İş

ETİKETLER: