Site rengi

Tasarım

HKP, İnebolu Limanı vurgununu yargıya taşıdı

02.02.2016
566
A+
A-

 

Halkın Kurtuluş Partisi, halkımızın alınteri ile elde edilmiş kamu mallarının yine yok pahasına yandaşlara peşkeş çekilmesine karşı harekete geçti.  HKP’li hukukçular, İnebolu Limanı’ndaki özelleştirme vurgunuyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

İnebolu Limanı ve Hopa Termik Santralinin özelleştirilmesi için ihale açıldı. İki ay önce de birlikte ihaleye çıkarılan iki tesise üç ayrı değerli gayrimenkul de eklendi. Limanın işletme hakkını ve santralin varlıklarını alan, İstanbul Ortaköy ve Göktürk’deki iki değerli arsa ile Mardin’deki bin dönümü bulan arazileri de almış olacak. Yapılan ihale sonucunda en yüksek teklifi, 76 milyon TL ile Cengiz İnşaat’a bağlı Eti Bakır verdi. SBK Holding teklifini 75.5 milyon TL olarak açıkladı. İhale komisyonu, gelen en yüksek teklifi değerlendirecek. Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun da onayı ile ihale sonuçlanacak.

HKP’li hukukçular “Bir oldubitti ile Özeleştirme Yüksek Kurulu satışı onayladıktan sonra bu kamu mallarının geri alınması olanaksızlaştırılacaktır. Bu nedenle kamu zararının giderilemez aşamaya gelmeden önlenebilmesi için bu suç duyurusunda bulunuyoruz” diyerek konuyu yargıya taşıdı.

HKP, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Başkan Yardımcıları Osman İlter ve Sami Ölmeztoprak, Başkan Yardımcıları M.Şükrü Doğan ve Halil Kırşan hakkında memuriyet görevlerini kötüye kullanarak, aldıkları kararların suç olduğunu bile bile suça konu kararları aldıkları için suç duyurusunda bulundu. Ayrıca Eti Bakır A.Ş Sahibi Mehmet Cengiz hakkında AKP yandaşlığını ve Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığının etkisini kullanarak, kamunun tüm imkânlarını kullanarak, menfaat elde ettiği için şikâyetçi oldu. HKP, şüpheliler hakkında gerekli soruşturmanın yürütülerek haklarında kamu davası açılmasını talep etti.

 

İmza