Site rengi

Tasarım

HKP’ye Bir Günde İki Saldırı

02.06.2016
622
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü 2 Haziran Perşembe günü iki saldırıya birden maruz kaldı. İlk olarak sabah saatlerinde Emniyet Müdürlüğü’nden aranarak İl binasında altı gündür asılı duran “Sözümüzdür Nereye Gidersen Git, Nereye Çıkarsan Çık Çelik Bilezikle Tanışacaksın. Tarihe de Hırsız, Katil, Hain ve ABD Uşağı Olarak Geçeceksin” yazılı pankartı savcılık talimatıyla indirileceği bildirildi. HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak’ın talimatla böyle bir uygulamanın yapılamayacağını, aynı pankartın farklı illerde de kullanıldığını ve davalık olduğunu, sonucunda hakaret içermediği gerekçesiyle beraat ettiğini belirten mahkeme kararı olduğunu söylemesi üzerine bahsi geçen mahkeme kararı savcılığa iletildi. Buna rağmen savcının “pankarta el konulması” kararı vermesi üzerine polis memurları parti binasına gelerek pankartın indirilmesini istedi. Partidekilerin pankartlarını indirmeyeceklerini, gereği neyse yapılmasını söylemeleri üzerine polis memurları itfaiye çağırarak pankartı indirmeye çalıştılar. Büyükşehir Belediyesi’ne ait İtfaiye aracıyla pankart indirilirken İl binasının pencerelerine çıkan HKP üyeleri sloganlarla uygulamayı protesto etti.

İkinci saldırı ise Gezi İsyanı’nın yıldönümü için düzenlenen eylemde gerçekleşti. Saat 18.00’da Karşıyaka Çarşı girişinde toplanan HKP üyeleri, Gezi eylemleri döneminde sıkça gündeme gelen şarkılar ve marşlar eşliğinde Gezi İsyanı’yla ilgili bildirilerini dağıttılar. Eylemde, üzerinde Gezi Şehitleri’nin fotoğrafları ve sloganlar bulunan bir Gezi Ağacı ve Gezi eylemlerinin fotoğraflarından oluşan Gezi Sergisi de bulunuyordu. Eylemde bir de üzerinde Gezi Şehitleri’ni bir arada gösteren bir karakalem çizimin olduğu ve “Şanlı Gezi İsyanımızı Büyütüp Şehitlerimizin Hesabını Soracağız. AKP Diktatörlüğünü Yıkacağız!” yazan pankart vardı. Saat 19.00’da bir basın açıklaması gerçekleştiren ve açıklamanın ardından eylemi sonlandıran HKP üyelerine bu sırada polisler pankartın “sakıncalı” olduğunu belirterek pankarta el koymak istediler. Pankartlarını vermeyen HKP üyeleri ve polis arasında bir tartışma başladı. HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak, ellerinde bir mahkeme kararı bulunmadan pankarta el koyma hakları olmadığını, bunun hukuksuz ve keyfi bir uygulama olduğunu belirterek bu hukuksuzluğun hesabının sorulacağını belirtti. Bu sırada partililer çevik kuvvet ablukasına alındı. Buna rağmen pankartlarını vermeyen, sloganlarla bu hukuksuzluğu protesto eden HKP’lilere polis saldırarak HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İl Başkanı Av. Tacettin Çolak, İl Yöneticisi Fahri Kaya, Bayraklı İlçe Başkanı Değer Yıldız ve HKP’li bir lise öğrencisini hunharca gözaltına aldı. Kalan partilileri de çevik kuvvet ablukaya alarak yoldaşlarının yanına gitmelerini engelledi. Ardından Çarşı girişine barikat kuran polislerle HKP’liler arasında tartışmalar sürdü. Sık sık sloganlarla olayı protesto eden HKP’lilere Karşıyaka Halkı da eşlik ederek, alkışlayarak protestoya katıldı. Gözaltına alınan HKP üyeleri Emniyet’e götürülürken, Karşıyaka Çarşı’daki polislerin barikatı kaldırarak geri çekilmeleri üzerine eylem sonlandırıldı.

Halkın Kurtuluş Partisi’nin son zamanlarda gerek hukuki, gerek siyasi alanda verdiği mücadele ile AKP’giller’i rahatsız etmiş olacak ki, son zamanlarda HKP’ye yapılan saldırılar artmaya başladı. Başbakan, Cumhurbaşkanı, Bakan, Hükümet yetkilisi ayırmadan kim ne suç işlediyse yakasına yapışan; Tayyip Erdoğan’ın sahte diploması, 23 Nisan törenlerinin yasaklanması, Suriye’deki teröristlere MİT TIR’larıyla silah gönderilmesi, 17-25 Aralık’ta açığa çıkan yolsuzluklar, Soma’da katledilen 301 işçi ve AKP’giller’in daha onlarca suçuyla ilgili dava açan HKP’ye yapılan saldırılar, bu mücadelenin AKP’giller’de yarattığı korkunu bir eseridir. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim dönemlerinde de adından sıkça söz ettiren HKP, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da AB-D Emperyalistleri ve yerli uşaklarının en büyük düşmanı olmaya devam edecektir. Nerede bir haksızlık, nerede bir zulüm, nerede bir sömürü varsa, orada olmaya devam edecektir. Baskılar, gözaltılar, hain saldırılar Halkın Kurtuluş Partisi’ne vız gelir! 02.03.2016

HKP İzmir İl Örgütü