Site rengi

Tasarım

Konya’da kıdem tazminatı protestosu

04.04.2015
656
A+
A-

 

DİSK Konya İl Temsilciliği, hükümetin kıdem tazminatını fona devretmeyi amaçlayan ve bununla da İşçi Sınıfını işverenler ve sermaye karşısında savunmasız bırakan yasayı protesto etmek için 26 Mart’ta alanlardaydı.

Konya Kayalı Park Merkez PTT önünde yapılan basın açıklamasını DİSK/ Nakliyat İş Sendikası iş yeri temsilcisi Mehmet Ünver yaptı.

Kıdem tazminatının işçilerin en önemli iş güvencelerinden birisi olduğuna ve çocuklarının geleceği için mutlaka sahip çıkılması gerektiğini belirten Ünver, kıdem tazminatını işçilerin alabilmesi için fona ihtiyaç olmadığını vurguladı.

AKP iktidarından önceki hükümetler tarafından da birçok isim altında fonlar kurulduğunu belirten Ünver sözlerine şöyle devam etti: “Fakat bu fonların hemen hepsinin içi boşaltıldı. Çıkartılmak istenilen kıdem tazminatı fonunun da içinin boşaltılmayacağının garantisinin yok. Kıdem tazminatının fona devredilmesinin işçilerin ve çalışanların geleceklerinin karartılması demektir. Hükümet herkesin kıdem tazminatı alabilmesi için gerçekten samimi ise mevcut yasada tek kelimelik değişiklik yapsın ve bir gün çalışana bile kıdem tazminatı ödenmesi sağlasın.”

Eylem sırasında “Kıdem Tazminatımız Gasp Edilemez”, “Kölece Çalışmak İstemiyoruz”, “Patronların Kölesi Olmayacağız”, “AKP’nin Kölesi Olmayacağız”, Yaşasın DİSK Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” sloganları atıldı. Basın açıklaması bildiri dağıtımı ile sona erdirildi.

Nakliyat-İş sendikası üyelerinin yoğun olarak katıldığı eyleme, Birleşik Metal İş Sendikası, Genel-İş, Eğitim-Sen, SES, Eğitim İş ve Halkın Kurtuluş Partisi destek verdi.

Ayrıca Konya’da bulunan Nakliyat-İş Sendikasının örgütlü olduğu işyerlerinde işçiler sabah işbaşı yapmayarak işyeri temsilcileri işçilere DİSK’in hazırlamış olduğu bildiriyi okudu.