Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: 11 yıldır gasp edilen Tazminatlarını alamayan Uzel İşçileri Çağlayan Adliyesi önünde Uzel Fabrikası’nın hileli satışını protesto ederek “Uzel Fabrikasının Hileli Satışıyla Tazminatlarımızın Gasp Edilmesine İzin Vermeyeceğiz” dediler

10.09.2019
488
A+
A-

Uzel Traktör Fabrikası’nın mağdur ettiği 1500 İşçi, 11 yıldır ödenmeyen tazminatlarını almak için eylemlerine devam ediyorlar. Uzel İşçileri bugün (5 Eylül) Çağlayan Adliyesinin önünde, Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun katılımı ile bir basın açıklaması yaptılar.

Bugün Çağlayan Adliyesinde Çağlayan Adliyesinde 6. Asliye Ticaret Mahkemesinde Uzel arazisinin veUzel Fabrikası’nın, Vera Varlığa değerinin çok altında hileli satışının iptal edilmesi ile ilgili olarak görülecek davaya katılmak için Uzel İşçileri topluca Çağlayan Adliyesine gittiler. Yapılan duruşmada karar çıkmadı, mahkeme ertelendi.

Bunun üzerine dışarı çıkan işçiler, Adliyenin önünde basın açıklaması yaptılar.

Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Uzel Fabrikası’nın ve arazisinin değerinin çok altında Vera Varlığa satıldığını, bu satışın tamamen hileli olduğunu belirtti.

Uzel Fabrikası’nın ülkemizin milli bir kuruluşu olduğunu, ancak oynanan birçok oyun ve hile ile iflasa sürüklendiğini, arazisi üzerinde büyük rantların döndüğünü belirterek, Uzel Traktör’ün bünyesinde çalışan 1500 işçinin aileleri ile birlikte mağdur edildiğini belirtti. İşçilerin üyesi bulunduğu Türk Metal Sendikası’nın da işçilere verdiği namus sözünü yerine getirmediğini ve üyelerini ortada bıraktığını, şimdi de sahip çıkmadığını, tam tersine haklarını arayan işçilere engel olmaya çalıştığını ifade etti.

Küçükosmanoğlu, tazminatlarını alamayan Uzel İşçilerinin mücadelesinin devam ettiğini ve önümüzdeki günlerde de farklı eylemler yaparak seslerini duyurmaya çalışacaklarını belirtti.

Önümüzdeki günlerde Vera Varlığın önüne gideceklerini, işçilerin Uzel Fabrikası’nın içinde gece kalacaklarını ve daha başka eylemlerin de yapılacağını belirtti. Bu hileli satışın iptal edilmesi gerektiğini, eğer bir şey yapılacaksa bütün vatandaşların yararlanacağı bir alana dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Bunun mücadelesini işçilerle beraber sonuna kadar vereceklerini belirterek davaya bakan hâkime de çağrı yaparak, bu hileli satışı iptal etmesini istedi. Uzel İşçilerinin kanı canı pahasına haklarını koruyacaklarını ve bunu hep birlikte başaracaklarını söyleyerek sözlerini bitirdi.

Daha sonra söz alan Uzel İşçileri, 11 yıldır yaşadıklarını anlatarak, iki arkadaşlarının bu süreçte intihar ettiğini, bunalıma girenlerin olduğunu, bunun hesabını kimin vereceğini sordu. Adalete güvenmek istediklerini ancak şu ana kadar bu adaleti göremediklerini belirttiler.

Uzel İşçilerine de çağrı yapan konuşmacılar, yapılan eylemlere korkmadan herkesin katılmasını ve birlikte mücadele ederek kazanacaklarını belirttiler.

Konuşmaların ardından basın açıklaması sona erdi.

Eyleme 25 aydır tazminat hakları için direnen Real İşçileri de katıldı. 05.09.2019

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi