Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: TNT/FEDEX İşverenine Sendikamızdan Çağrı: “Keyfi İtirazını Geri Çek, Sendikamızla Sözleşme Görüşmelerine Başla!”

10.09.2019
551
A+
A-

850 işçinin çalıştığı TNT/Fedex işletmesinde sendikamız örgütlenmiş ve Bakanlık sendikamızın çoğunlukta olduğu, sözleşme yetki tespit yazısını göndermiştir. İşveren sendikamızın yetki tespitine önce keyfi olarak yetkisiz İş Mahkemesine itiraz etmiş, daha sonra asıl mahkemesinde, İstanbul 2. İş Mahkemesinde görülen davada sendikamızın yetkili olduğuna 9 Temmuz’da karar verilmiştir.

İşveren keyfi itirazını devam ettirmektedir. İşyerlerinde yapmış olduğu toplantılarda; “Niye DİSK/Nakliyat-İş Sendikasına gittiniz? Türk-İş’e bağlı UPS ve DHL’deki sendikaya gitseydiniz itiraz etmezdik.” diyerek işçilerin sendikal tercihlerine de saygı göstermediğini ortaya koymuştur.

Sendikamızın üyeleri, başta İstanbul olmak üzere, diğer bölgelerde Pazartesi gününden itibaren yasal demokratik sınırlar içerisinde, işverenin keyfi itirazını geri çekmesi için sendikamızın aldığı kararlar çerçevesinde eylemler yapılmaktadır.

* Toplu olarak 1 saat öğle yemeği süresini kullanmak,

* Trafikte hız sınırına uymak,

* Toplanma merkezlerine aynı saatte varmak vb.

İşveren altına imza attığı BM (Birleşmiş Milletler) Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne de uymamaktadır. Bilindiği gibi bu sözleşmede, işçilerin örgütlenme, sözleşme hakkına saygı gösterme de vardır.

İşveren, sendikamızın görüşme talebine de şu ana kadar bir yanıt vermemiştir. Yasal demokratik sınırlar içerisinde üyelerimizin eylemleri devam edecektir.

TNT/Fedex işverenini, keyfi olarak sözleşme sürecini uzatmaya yönelik itirazını bir kez daha geri çekmeye, sendikamızla sözleşme görüşmelerine başlamaya çağırıyoruz.

 

TNT/Fedex, İtirazı Geri Çek!

TNT/Fedex, İşçinin Yasal Haklarına Saygılı Ol!

TNT/Fedex, Sendikalı Toplu İş Sözleşmeli Olacak, Başka Yolu Yok!

İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız!

Yaşasın DİSK! Yaşasın Nakliyat-İş!

07.08.2019

 

DİSK/Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi