Site rengi

Tasarım

Nakliyat-İş’ten: DİSK Yönetimini DİSK’in Adına, Tarihine, İlkelerine, Mücadele Geleneklerine Uygun Davranmaya Çağırıyoruz

09.01.2020
503
A+
A-

DİSK, Asgari Ücret Tespit Sürecine Ortak Olmamalıdır.

Türk-İş Genel Başkanı, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun Türk-İş Genel Merkezinde yapılan 2. toplantısının açılışında bu yıl ilk defa DİSK ve Hak-İş ile birlikte bu süreci götürdüklerini kaydederek, “geçen toplantı sonrası arkadaşlarımız DİSK ve Hak-İş’i ziyaret edip onların görüş ve kararlarını aldılar. Bu gün arkadaşlarımız toplantılarını yapacak. Bizim arkadaşlarımız DİSK ve Hak-İş yetkililerine toplantı sonrası bilgi verecekler” demiştir. Bu açıklama gazetelerde yer almıştır.

  1. toplantı sonrası Türk-İş adına Komisyona katılan Nazmi Irgat “Türk-İş’in bu yıl asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile ortak hareket ettiğini” açıklamıştır.

Bu açıklamalara karşı DİSK yönetiminden şu ana kadar bir açıklama gelmedi. Demek ki yapılan açıklamalar gerçek ve DİSK yönetimi 2020 yılı asgari ücret tespit sürecinin bir parçası, ortağı olmuş.

Devam edelim. 2019 yılı için 2,800 TL asgari ücret önerisi yapan DİSK yönetimi DİSK-AR’ın 2020yılı mutfak enflasyonunu %30 olarak tespit ettiği, ekonomistlerin enflasyonu en az %20 olarak açıkladığı bir dönemde 2020 asgari ücret önerisi %14,5 artışla 3,200 TL olarak açıklama tutarsızlığının bu süreçten dolayı olduğu anlaşılıyor.

Geçtiğimiz yıla göre ne değişti? DİSK yönetimi 2020 yılı asgari ücret tespit sürecinde belirleyici bir duruma mı geldi? Asgari ücret süreci hangi “bir orta oyunu” idi.

İçerisinde bulunduğumuz İşçi Sınıfımızın mücadele dönemi, DİSK’in kuruluş bildirgesinde, ilkelerinde, mücadele geleneğinde, Kemal Türkler, Rıza Kuas, İbrahim Güzelce, Abdullah Baştürk, Kenan Budak’ların mücadelesinde somutlaşan sınıf ve kitle sendikacılığının, ayrımlarının en net şekilde ortaya koyan dönemdir.

Bunun gereği de;

Tiyatro oyununa dönen asgari ücret tespit sürecine hiçbir koşulda ortak olmamaktır.

Amerikancı, sarı sendikacılığa karşı kurulan DİSK, sarı sendikacılıkla işbirliği ile değil mücadele ile yüzbinlerce işçiyi örgütlemiştir, işçi sınıfımızın umudu olmuştur.

Bu aşamada uzun söze gerek yok.

DİSK yönetimini sorumluluğa, tarihine, ilkelerine, mücadele geleneğine uygun davranmaya, asgari ücret tespit sürecine, sarı sendikacılığa ortak olmamaya çağırıyoruz. 19.12.2019

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi