Site rengi

Tasarım

Ne Cemaat Yurdu Ne Tarikat Evi! İnsanca Yaşanılacak Yurtlar İstiyoruz!

24.09.2021
284
A+
A-

Geçmişten beri ülkemizdeki gençlerin en büyük sorunu insanca yaşanılacak yurtlar bulmak olmuştur. Bugünse, plansızca ve rant uğruna açılan üniversitelerle ters orantılı olan yurt sayısı mevcut öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak şöyle dursun, sorunu her üniversite öğrencisinin içine düştüğü bir karadelik haline getirmektedir. Özellikle Koronavirüs pandemisinden bu yana geçen iki yıl sonunda okullar açılmış, birçok öğrenci KYK Yurt başvuruları yapmış ancak görüldüğü üzere var olan yurt sayıları yeterli olmadığı için birçok öğrenci açıkta kalmıştır. Özellikle kira fiyatlarının da iki katına çıkmasıyla, biz öğrencilerin sorunu sadece devlet yurtlarında kalamamak değil, barınamamak olmuştur.

AKP İktidarı ve onun yurt yapmaktan sorumlu Gençlik ve Spor Bakanı ise böyle bir sorun yokmuş gibi davranmakta, birçok öğrenci arkadaşımızın barınamıyor olduğu gerçeğini görmezden gelmektedir. Tabii ki biz AKP iktidarının neden böyle davrandığını biliyoruz. AKP iktidarının geçmişten bu yana temel isteği gençleri kendi Ortaçağcı, gerici kafa yapısına uygun yetiştirmek; onlara bulundukları her alanda gerici düşüncelerini empoze etmek, böylece dindar ve kindar nesil yetiştirmektir. Bunun en kolay yolunu da devlet yurtlarına gidemediği için cemaatlerin, tarikatların, Ensarların ve Tügvaların yurtlarına giden gençlere yapabilmektedir. Bunun içindir ki AKP’giller devlet yurdu olan KYK Yurtlarını yapmayı bırakmışlardır. Kendi Ortaçağcı, gerici ideolojilerine uygun olan yukarıda ismini saydığımız gerici yapılara ise her türlü yardımı yapmakta, imkân ve rahatlık sağlamaktadır. Sebebi ise öğrenci gençlerimizi o Ortaçağcı, gerici yurtlara mecbur bırakarak gençleri etkileme, taraflarına katma, kafadan silahsızlandırma düşüncesidir.

Biz Kurtuluş Partisi Gençliği olarak AKP’giller’in bu Ortaçağcı gerici yurtları ile gençleri etkileyerek dindar ve kindar nesil yapma isteğinin bugün farkına varmıyoruz. Yıllardır öğrenci arkadaşlarımız devlet yurtlarına yerleşebilsin, daha fazla devlet yurdu yapılsın ve tarikat evlerine, cemaat yurtlarına mahkûm olmasınlar diye “Ne Cemaat Yurdu, Ne Tarikat Evi! İnsanca Yaşanılacak Yurtlar İstiyoruz!” diyoruz, “YURTKUR Uyuma Öğrenciye Yurt Kur diyoruz”. Ve bugün de bu sloganımızı tekrar ediyoruz.

İnsanca Yaşanılacak Yurtlar Yapılana dek, sokakta tek bir arkadaşımız kalmayana dek, öğrenci arkadaşlarımız tarikat evlerine, cemaat yurtlarına mahkûm olmaktan kurtulana dek mücadelemiz devam edecektir.

YURTKUR Uyuma Öğrenciye Yurt Kur!

İnsanca Yaşanılacak Yurtlar İstiyoruz!

 

Kurtuluş Partisi Gençliği