Site rengi

Tasarım

Ömrünün yarısını Mecliste geçirmiş olan, hiçbir şey yapmadığı halde halkımızın sırtından 100 bin TL’ye yakın maaş alan Deniz Baykal ve bu rezilliğe göz yumanlar hakkında gerekenin yapılması için suç duyurusunda bulunarak Meclis Başkanlığına ikinci kez dilekçe verdik

25.09.2022
206
A+
A-

21 Şubat 2019’da TBMM’de yemin etmesinin ardından ağır hastalığı nedeniyle Meclise bir gün dahi gelmediği, hiçbir çalışmaya katılmadığı halde danışmanları hariç her ay halkımızın sırtından 100 bin liraya yakın maaş alan Deniz Baykal hakkında suç duyurusunda bulunduk ve vekilliğinin düşürülmesi için TBMM Başkanlığına ikinci kez başvurduk. Ayrıca konuyla ilgili bugüne kadar işlem yapmayan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Büyük Millet Meclisi Divanı Üyeleri ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcımız Av. Sait Kıran şu ifadeleri kullandı:

***

Saygıdeğer Halkımız,

AKP’giller İktidarının Reisinin diploması olmadığı halde 20 yıldır ülkemizin kaderini belirlemesine önemli katkılarda bulunan, bir ABD- Avrupa Birliği projesi olarak başlatılan AKP’giller İktidarının kurulmasında görev alan Deniz Baykal hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına görevi kötüye kullanma suçlaması nedeniyle suç duyurusunda bulunduk.

Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Milletvekilliğinin düşürülmesi ve 24 Haziran 2018 tarihinden bu yana kendisine ödenen ve sebepsiz zenginleşmesine neden olan milletvekilliği maaşlarıyla birlikte, sekreter ve danışmanlarına ödenen maaş ve ek ödemelerin, özetle Meclis bütçesinden karşılanan tüm ödemelerin yasal faiziyle birlikte geri alınması için başvuruda bulunduk.

Bildiğiniz gibi Deniz Baykal seçildiği günden bu yana ağır bir hastalığı nedeniyle hiçbir meclis çalışmasına katılamamış, yasal zorunluluğu olan milletvekilliği yeminini bile zoraki, aylarca sonra yapabilmiştir. Bu nedenle Anayasamızın 84’üncü maddesinin 4’üncü fıkrası ile Meclis İç Tüzüğünün 138’inci maddeleri uyarınca milletvekilliğinin düşürülmesi için, daha önce 2021 yılında Meclise başvurmuştuk. Fakat bugüne kadar bir işlem yapılmayınca, bugün tekrar yeni bir dilekçeyle başvuruda bulunduk ve gereğinin yapılmasını Meclisten istiyoruz.

Ayrıca bugüne kadar işlem yapmayan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Büyük Millet Meclisi Divanı Üyeleri ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da aralarında olmak üzere ilgililer hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk, görevi kötüye kullanma suçlaması nedeniyle.

Değerli Halkımız,

Ülkemiz insanının işsizlik ve pahalılık cehenneminde inim inim inlediği, çocuklarına kalem, defter parası ve harçlık veremediği için intihar edenlerin bulunduğu bu zor yaşam koşullarında, neredeyse ömrünün yarısını milletvekili olarak geçirmiş olan bir kişiye, en küçük bir Meclis faaliyeti göstermediği halde kamu olanaklarının sunulması, hizmetin gereklerine, adalete, hakkaniyete ve hukuka açıkça aykırıdır.

Müvekkil Halkın Kurtuluş Partisi, Türkiye’nin en yurtsever, en halkçı ve en kamucu partisi olarak bilinmekte, tanınmakta ve siyasi faaliyet yürütmektedir. Bu nedenle tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan ve halkımızın dişinden tırnağından yaptığı birikimlerinin hiçbir denetime uğramadan harcanmasına göz göre göre seyirci kalamaz. Halkımıza olan sorumluluğumuz nedeniyle bu başvuruyu ve suç duyurusunu yaptık, sonuna kadar takipçisi olacağız.

Halkın Kurtuluş Partisi halkın partisidir ve halkın çıkarlarını korumak için her türlü mücadeleden geri durmayacaktır, mücadele etmeye devam edecektir.

25 Eylül 2022

HKP Genel Merkezi