Site rengi

Tasarım

Partimizden, Sayıştay raporlarındaki yolsuzluklara 6 Suç Duyurusu birden…

04.10.2021
424
A+
A-

Değil 6, her gün 16 suç duyurusu bile yapılsa AKP’giller’in işledikleri suçları karşılayamayız. Müthiş bir vurgun vurma, yolsuzluk yapma, kamu malı yağmalama potansiyelleri var AKP’giller’in. Jet motoru takılmış araba gibi vurup, kırıp, yıkıp geçiyorlar. Dünyayı bilemeyiz, ki Dünyada da ilk üçe girerler, Türkiye’de şu ana kadar bunlar gibi çalıp çırpanını Türkiye Halkı daha görmedi. Arkalarına AB-D Emperyalistlerini, Yerli Parababalarını, tarikatları, cemaatleri aldılar, elbirliğiyle halkın bütün değerlerine, birikimlerine çöküyorlar.

İşte son Sayıştay Raporları bunun en temel göstergesi. Üstelik bu raporlara yansıyabilen gerçeklerin binde biri… Artık ne kadar çoksa suçları, o kadar müdahaleye, Sayıştayın kuruluş felsefesini ortadan kaldırmalarına, işlevsizleştirmelerine rağmen yine de bu kadarı ortaya çıkabiliyor. Ortaya çıkabilen de Kamuoyunu sarsabiliyor. İşte bu ortaya çıkabilen, Namuslu Sayıştay Denetçilerinin tespit edebildikleri yolsuzluklar, usulsüzlükler hakkında Suç Duyurularında bulunduk.

Suç Duyurularımız sonrası partimizin MYK Üyesi Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

Değerli Halkımız;

Bugün, Sayıştay’ın 2020 yılı için açıkladığı denetim raporlarında ortaya çıkartılan, çıkartılabilen usulsüzlükleri, yolsuzlukları yargıya taşıdık. Sayıştay Denetçilerinin; Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı denetim raporlarında tespit ettikleri usulsüzlükler, yolsuzluklar, ihalelerde dönen dolaplarla ilgili olarak, 2020 yılı içinde görev yapan Bakanlar ve Bakan Yardımcıları hakkında tam tamına 6 ayrı Suç Duyurusunda birden bulunduk.

Sayıştay Raporları doğrultusunda; AKP’giller’in görevi kötüye kullanmak, ihaleye fesat karıştırmak, zimmet, denetim görevinin ihmali suçlarını kayıt altına aldırdık.

Sayıştay Denetçilerinin ortaya çıkardığı, çıkarabildiği, belki de işledikleri suçların binde biri kadar olan bu suçlar; sadece Sayıştay raporlarında, birkaç muhalif gazetenin sütunlarında, birkaç televizyonun ekranlarında kalmasın, birkaç gün üzerinde konuşulup geçilmesin istedik. Kayıt altına alınsın ki bu suçlar; devran dönüp hesap günü geldiğinde, şu anda işleyen yasalar çerçevesinde, gücünü hukuktan ve vicdandan alan savcılar-hakimler bir de iddianame hazırlamak durumunda kalmasınlar istedik. Bunlar için veriyoruz bu hukuk mücadelesini. Tabiî ki aynı zamanda görevimiz.

Değerli Halkımız;

AKP’giller’in yolsuzluklarına, usulsüzlüklerine, vurgunlarına, kamu malını yağmalamalarına yetişilemiyor. Namuslu Sayıştay Denetçilerinin açıklamasına göre de bu ortaya çıkanlar, buzdağının görünen kısmı bile değil. AKP’giller bütün kamu kurumlarının denetim mekanizmalarını ortadan kaldırdılar. Özellikle Maliye Bakanlığına bağlı çalışan, özel sektörü denetleyen Hesap Uzmanları Kurulu ile devlet kuruluşlarını denetleyen Maliye Teftiş Kurulunu yerle yeksan ettiler. Böylece müfettişlik kurumunu “bir varmış, bir yokmuş”a döndürdüler.

Neydi amaçları?

Vurgunları, soygunları, kamu mallarını peşkeşleri rahatça yapabilmek. İşte o yüzden Sayıştayın da en önemli misyonlarından biri olan, suçu savcılığa bildirmek ve şüpheliler hakkında gereğinin yapılmasını sağlamak görevini ortadan kaldırdılar. Sayıştayı, sadece tespit eden bir kurum düzeyine indirgediler.

Ama elbette bu böyle gitmeyecek, çok karanlık günlerden geçiyoruz. Ama şunu da çok iyi biliyoruz; karanlığın en yoğun olduğu an aydınlığa en yakın olduğumuz andır. Halkın haklarını yiyenler, hukuku ayaklar altına alanlar, adaleti çiğneyenler için yolun sonu göründü. Emri sadece yasalardan ve vicdanından alan, bağımsız ve tarafsız savcı ve yargıçların oluşturduğu mahkemeler bekliyor karanlığın yaratıcılarını.

Halkımızı da bekleyen aydınlık günler. Elbirliğiyle ulaşacağız. 04.10.2021

HKP Genel Merkezi