Site rengi

Tasarım

Soma Maden İşçileri Yalnız Değildir!

07.11.2019
680
A+
A-

Soma Maden İşçileri Yalnız Değildir!

Soma Maden İşçilerinin Ankara Yürüyüşü Engellenemez!

Bu Haksız ve Hukuksuz Engellemeyi Protesto Ediyor ve Kınıyoruz.

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da yaşanan iş cinayetinde 301 Maden İşçisi hayatını kaybetmişti. Katliamdan sonra 30 Kasım 2014 tarihinde telefon mesajı ile 2831 işçi işten çıkartılmış ve çıkartılan işçilerin mağdur edilmeyecekleri ve kıdem ihbar tazminatlarının en kısa sürede ödeneceği taahhüt edilmişti.

Ancak bugüne kadar 3 taksit dışında bir ödeme de yapılmamış ve Soma Kömürleri AŞ Işıklar Maden Ocağı’ndan 2017 tarihinden itibaren emekli olan, işten çıkartılan işçiler ile Uyar Madencilik’ten çıkartılan işçilerin de tazminatları ödenmemiştir. Yasalara aykırı bir şekilde işçilerin tazminatları ödenmemiş ve ne zaman ödeneceği de belirsizdir.

Bu hukuk dışı uygulamaya yönelik Bağımsız Maden İşçileri Sendikası 5 Ekim günü üyelerinin ödenmeyen ve gasp edilen tazminat hakları için Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Ancak Manisa Valiliği yürüyüşe izin vermiyor. İşçiler mahkeme kararları olmasına rağmen Valiliğin keyfi ve hukuksuz bir şekilde engellemesi ile karşı karşıya kalmıştır.

Nakliyat-İş Sendikası olarak Valiliğin bu haksız ve hukuksuz engellemesini protesto ediyor ve kınıyoruz.

Yasalar çerçevesinde anayasal haklarını kullanarak; 5 yıldır çeşitli gerekçelerle oyalanan ve tazminatları ödenmeyen maden işçilerinin hak alma yürüyüşü engellenemez.

Soma’daki maden işçilerini ortada bırakan sarı Türkiye Maden İş Sendikası da işçilere patronların lehine protokoller imzalatmıştır. Bu nedenle Maden İşçilerinin yürüyüşü aynı zamanda sarı sendikacılığa karşı da yapılan bir eylemdir.

Sendikamız Bağımsız Maden İş Sendikası’nın üyeleri ile dayanışma içerisindedir. Pazar günü yapılan eylemlerimizde de aylardır tazminat hakları için mücadele eden, sarı sendikacılığa karşı direnin Uzel ve Real İşçileri tazminat hakları için mücadele eden Soma Maden İşçileri ile dayanışma içerisinde olduklarını belirttiler.

Sendika olarak da Soma Maden İşçileri haklarını alıncaya kadar bu dayanışmamız sürecektir. 08.10.2019

 

Yaşasın İşçi Sınıfı Dayanışması!

Tazminat Haktır Gasp Edilemez!

Direne Direne Kazanacağız!

Kahrolsun Sarı Sendikacılık!

 

Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi