Site rengi

Tasarım

Sömürü ve Soygun Düzenine son vermek için, HKP saflarında örgütlü mücadeleye katıl!

05.10.2022
380
A+
A-

Yeni Asgari Ücretin açıklanmasına az kaldı. 2022 Temmuz ayında açıklanan Asgari Ücret net 5500 TL olarak belirlenmişti. AKP’giller’in uyguladığı ekonomik politikalar nedeniyle yaşanan İşsizlik ve Pahalılık cehenneminin her gün katlanarak devam etmesi; 2023 yılı Asgari Ücretinin ne kadar olacağı yönündeki tartışmaları da erkene çekmiş oldu. Çünkü AKP’giller’in Reisi tarafından astronomik bir artış gibi gösterilen Asgari Ücret, reel anlamda enflasyondan kaynaklı hayat pahalılığı ve zamlar karşısında hemen kuşa döndü.

Aslında her ne kadar teknik olarak adı Asgari Ücret olsa da, bu ücret asgari olmaktan çıkmış, ortalama işçi ücreti haline gelmiştir. Asgari Ücret civarında ücret alanların sayısı yaklaşık 9,5 milyondur. Dolayısıyla saptanan ücret asgari değil, ortalama ücrettir. Asgari Ücret neredeyse tüm toplumun ücreti halini almıştır.

DİSK-AR’ın araştırmasına göre 2022 Temmuz’da asgari ücret net 1.246,6 TL artırılarak 5 bin 500 TL’ye yükseldi. Böylece asgari ücrete yüzde 29,3’lük bir zam yapılmış oldu. Oysa artan enflasyon karşısında Asgari Ücret 2022 Ocak-Mayıs arası 5 ayda 5 bin TL erimişti. Sadece Mayıs ayındaki kayıp ise 1.515 TL oldu. Asgari Ücrete yapılan 1.247 TL’lik artış, asgari ücretin mayıs ayı kaybını bile gidermeye yetmedi. Geçmiş kayıpları karşılamayan zam, önümüzdeki aylarda yaşanacak enflasyon karşısında da erimeye devam edecek. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerinin doğru olmadığına dikkat çekilen raporda, Asgari Ücrette son 5 ayda 5 bin liralık kayıp yaşandığı belirtildi.

Türk-İş 2022 Eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Buna göre, açlık sınırı 7 bin 245,18 TL’ye, yoksulluk sınırı 23 bin 599 TL’ye yükseldi.

Bu rakamlar da halkımızın İşsizlik ve Pahalılık cehenneminde her gün biraz daha fazla yandığını göstermektedir. Okulların açılmasıyla birlikte ders zili değil dert zili çalmaya başladı. Çünkü bırakalım okulun kırtasiye masrafını karşılamayı, gıda fiyatlarındaki yüksek artıştan kaynaklı her 4 çocuktan biri okula aç gidiyor. Yetersiz beslenmeden kaynaklı çocuklarda gelişim bozuklukları artmaktadır.

Halkımız bu acıları çekerken AKP’giller küplerini doldurmaya, iki üç yerden maaş almaya devam ediyor. Bir yandan da ekonomik krizden korunmak için tasarruf adı altında Enerji Bakanlığının yayınladığı kitapçıkta “yurttaşlara ‘tasarruf’” tavsiyelerinde bulundu. Tavsiyeler arasında, “Duş alırken banyoya kum saati koyun”, “Duş süresi 4 dakikayı geçmesin” gibi ipe sapa gelmez önerilerle halkımızla alay ediliyor. Öte yandan halkımıza tasarruf tavsiye edenlerin Reislerinin savurganlığı ise dudak uçuklatıyor.

Sayıştay raporlarına da yansıyan Cumhurbaşkanlığının 2020 yılında yaklaşık 8 milyon lira olan günlük harcaması, 2 milyon liralık artış ile yaklaşık 10 milyon liraya ulaştı. Bu rakamla mevcut Asgari Ücrete göre bir günlük harcamayla 1818 kişi istihdam edilebilir. Bu rakamı 30 günle çarptığımızda bir ayda 54,545 asgari ücretliyi istihdam edebilirsiniz.

Kısacası; halkımızın açlıktan ölmesi AKP’giller’in umurunda değil. AKP’giller vurgunlarına, soygunlarına, şatafatlı yaşamlarına hiç hız kesmeden devam ediyor.

2022 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi Eylülde yüzde 3,08 artarken, yıllık bazda yüzde 83,45 oldu. Ekonomist ve akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Eylül 2022 enflasyon verilerini açıkladı. ENAG’ın yaptığı hesaplamaya göre, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Ağustos ayında yüzde 5.30 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı yüzde 186,27, yılın başından itibaren ise yüzde 101,63 olarak gerçekleşti.

Halkımız her gün biraz daha yoksullaşırken Finans-Kapitalin kubbesi olan bankaların kârları yüzde 400’ün üzerine çıkıyor. Yani AKP’giller iktidarında uygulanan ekonomik politikalar sonucu yoksul daha da yoksullaşırken zengin daha da zenginleşiyor.

HKP Programı’na göre; “Asgari Ücret, normal geçim endeksinden aşağı düşmeyecek. Normal geçim endeksi de üretimimizin verimindeki artışa paralel olarak yükseltilecek”tir. Bu rakam, “Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’dır”. Yani birçok araştırmaya göre bugünkü rakamla 23.600 Türk Lirasıdır.

Dolayısıyla da 2023 yılı için belirlenecek Asgari Ücret, dört kişilik bir ailenin Asgari Geçim Endeksinden aşağı olmamalıdır. Bu ülkenin kaynakları buna yeter de artar bile. Yeter ki kaynaklar adil dağıtılsın…

Onun içindir ki, bu soygunlar, vurgunlar düzeni yerine Halkın İktidarı kurulmalıdır. Bunu yapacak olan bu ülkenin tek ve gerçek yurtsever partisi Halkın Kurtuluş Partisi’dir. Ancak o zaman halkımız sömürü ve soygun düzeninden kurtulur. Bunun için, sevgili halkımız, çok derdin tek ilacı, HKP’yle birlikte mücadele ederek bu halk düşmanı AKP İktidarından kurtulmaktır. Yoksa işsizlik de, pahalılık da, zamlar da, zulümler de sona ermeyecektir.

4 Ekim 2022

HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi