Site rengi

Tasarım

Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!

02.06.2016
1.568
A+
A-

 Kurtuluş Yolu/İstanbul

 

Fransa Parababalarının ve Hükümetinin İşçi ve Halk Düşmanı politikalarına karşı direnen Fransız Halkı ve İşçi Sınıfına Nakliyat-İş Sendikası’ndan ve Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF)’den Uluslararası Sınıf Dayanışması

28 Mayıs günü, Taksim’de şu ana kadar görülmedik bir eylem vardı.

Taksim; İngilizce, Türkçe, Fransızca, Arapça, İspanyolca, Rusça, Hintçe, Yunanca, dillerinde atılan sloganlarla inliyordu.

DİSK Nakliyat-İş Sendikası ile Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF)’nin ortaklaşa düzenlediği “Emperyalizme Karşı İşçi Sınıfının Uluslararası Dayanışması ve Mücadelesi” adlı iki günlük Konferans için dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelen İşçi Sınıfının temsilcileri, heyecanla Fransız Emperyalistlerine karşı sloganlarını haykırıyorlardı Taksim’deki Fransız Konsolosluğu önünde. Herhalde dünyanın başka hiçbir yerinde Fransa Halkı ile böyle bir dayanışma eylemi gerçekleşmemiştir.

İşte bu eylem, İşçi Sınıfının Uluslararası Dayanışmasının, Proletarya Enternasyonalizminin gücünü ve önemini gösterdi somutça.

“Emperyalizme Karşı İşçi Sınıfının Uluslararası Dayanışması ve Mücadelesi” adlı uluslararası konferansa mücadeleci örgütlerinin katılımcıları; Kazakistan, Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hindistan, Tunus, Filistin, Mısır, Panama, Yunanistan, Peru, Cezayir, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Rusya, İngiltere, Portekiz, İran ülkelerinden işçi sınıfının mücadeleci örgütleri, sendikaları ve işçi sınıfının temsilcileri, delegeleri Fransız Konsolosluğu önünde dayanışma eylemi yaptı.

28 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 10.00’da Taksim’de bulunan Fransa Başkonsolosluğu önünde yurtdışından gelen delegelerin katılımı ile Fransa’da işçi düşmanı çalışma yasa tasarısına karışı direnen Fransa İşçi Sınıfı ve emekçileri ile dayanışma eylemi yapıldı. Fransa hükümeti protesto edildi.

Polis, basın açıklamasının yapılacağı Fransız Konsolosluğu önünde TOMA ve çevik kuvvet ile yoğun güvenlik önlemi aldı.

Basın açıklamasını Uluslararası Taşımacılık, Denizcilik ve İletişim İşçileri Sendikaları Enternasyonali  (TUI Transport, Fisheries and Communication) ve DİSK/Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı.

Küçükosmanoğlu DSF’nin ve Nakliyat-İş Sendikası’nın Fransa’daki kölelik yasalarına karşı direnen, mücadele eden Fransa Halkı ve İşçi Sınıfı ile dayanışma içerisinde olduklarını belirtti.

Fransa’daki İşçi Sınıfının mücadelesi Avrupa’daki Asya’daki, Amerika’daki İşçi Sınıfı mücadelesinde bağımsız değildir, dedi. Dünyanın her yerinde emperyalistler, örgütleri vasıtaları ile halkları, İşçi Sınıfını baskı altına almak istiyorlar. Daha fazla kâr, daha fazla sömürü için halkı köleleştirmek istiyorlar, dedi.

Fransız işçi sınıfı ve halkı ile yüreklerimiz aynı atıyor, çünkü taleplerimiz aynı, karşımızdaki mücadele ettiğimiz sermaye aynı.  Bu sermayeye karşı ancak birlikte mücadele ederek kazanacağız, dedi.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu’ndan sonra katılımcı ülkelerin sendika temsilcileri geldikleri ülkelerin dilleri ile Fransız Halkı ve İşçi Sınıfı ile dayanışma içerinde olduklarını coşkulu ve heyecanlı bir biçimde belirttiler. Bu kısımda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dev-İş’ten Hasan Felek, Güney Kıbrıs PEO’dan Christos Tombazos, Hindistan CITU’dan Swadesh Dev Roye, Hindistan AITUC’tan Ismail Vahitha Parveen, Tunus OTT’den Ali Frihida, İngiltere  RMT’den Edward Dempsey, Rusya Immigrants Sendikasından Renat Kerimov, Portekiz’den TUI PS adına Artur Sequeira, Filistin Öğretmenler Sendikasından Madhat Ishtaya, Panama FAT’ten Alberto Reyes, Yunanistan PEME’den Kiki Makri, İran Worker’s House’dan Kazem Khalaji birer konuşma yaptılar.

Eylemde, “Yaşasın Fransız Halkının Mücadelesi” yazılı Türkçe ve Fransızca pankart, DSF ve Nakliyat-İş sendikası flamaları açıldı. Che posterleri taşındı.