Site rengi

Tasarım

51’inci Yıldönümünde Şanlı 15-16 Haziran Direnişi’ni özüne layık bir şekilde kutladık!

09.07.2021
345
A+
A-

İstanbul

Şanlı 15-16 Haziran Direnişimizin 51’inci Yıldönümünü İstanbul’da şanına yakışır şekilde, Uzel Makine Direniş Çadırında kutladık

Başta Partimizin şu anki Genel Başkanı Nurullah Ankut olmak üzere birçok Yoldaş’ımızın öncülük ve önderlik ettiği 15-16 Haziran Direnişi’nin 51’inci yıldönümünü, yine 15-16 Haziran 1970’te bu şanlı direnişe önemli katılım sağlamış olan öncü işçilerin o dönemlerde çalıştığı Uzel Makine Fabrikası’nın önünde, Uzel Direnişçileri ile birlikte kutladık.

Bilindiği gibi 1977 1 Mayıs Katliamı’nda hayatını kaybeden işçilerden de ikisi Uzel Fabrikası’nda çalışıyordu. Böylesine mücadele veren ve bedel ödeyen Uzel İşçileri ne yazık ki sarı gangster Türk Metal Sendikası yüzünden tek kuruş alacakları ödenmeden işten çıkartıldılar.

Uzel İşçileri bugün, Türkiye İşçi Sınıfına onlarca İşgal, Grev ve Direniş armağan eden ve Devrimci Sınıf Sendikacılığının yegâne bayraktarlığını yapan Nakliyat-İş Sendikası’nın önderliğinde, sarı Türk Metal ve Uzel patronları tarafından 14 yıldır gasp edilen tazminat hakları için 284 gündür fabrikanın önünde Direniş Çadırı’nda direniyorlar.

Usta’mızdan devraldığımız mücadele bayrağı gereğince bizler de böylesine önemli bir günün yıldönümünü, Uzel Direniş Çadırı’nı ziyaret ederek direnişçilerle birlikte kutladık.

Burada Partimiz adına HKP MYK Üyesi Halil Arabulan Yoldaş’ımız bir konuşma yaptı.

Halil Yoldaş’ımız coşkulu konuşmasına, Uzel İşçilerinin uzun bir süreden bu yana Nakliyat-İş önderliğinde gerçekleştirdiği şanlı direnişi selamlayarak başladı.

Uzel Direnişi’nin köklerinin çok derinlerde olduğunu dile getiren Yoldaş’ımız, Parababalarının 15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişi’nin taşlarını döşeyen halk düşmanı düzenlemelerini özetledi.

Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı’mızdan günümüze kadar İşçi Sınıfı Mücadelesinin kısa bir panaromasını sunan Yoldaş’ımız, özellikle 1950’de iş başına gelen satılmış Adnan Menderes İktidarıyla birlikte İşçi Sınıfımıza yönelik saldırıların yoğunlaştığını, 27 Mayıs Politik Devrimi sayesinde İşçi Sınıfımızın nefes aldığını, 12 Mart ve 12 Eylül Faşist Darbelerinin ise ABD Emperyalistleri ve yerli işbirlikçileri tarafından 27 Mayıs’ın kazanımlarının İşçi Sınıfının elinden alınması üzerine kurgulandığını dile getirdi.

15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişi’nin Türkiye Tarihine altın harflerle kazındığını vurgulayan Yoldaş’ımız, bu şanlı Direnişin bugüne kadar aşılabilmiş bir direniş olmadığını ifade etti.

15-16 Haziran’ın, İşçi Sınıfımıza duyduğumuz sorumluluk gereği Partimizin de kuruluş tarihi olduğunu söyleyen Arabulan, Halkın Kurtuluş Partisi olarak nerede bir işçi mücadelesi varsa desteklediğimizi, Uzel Makine İşçilerinin Nakliyat-İş önderliğindeki Direnişlerini de sonuna kadar destekleyeceğimizi vurgulayarak konuşmasını sonlandırdı.

Eylemimizde sık sık “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”,  “Yaşasın Uzel Direnişimiz” sloganları atıldı.

Ülke tarihimizin en büyük işçi direnişi olan, Parababalarına korku salan Şanlı 15-16 Haziran Direnişi’mizin 51’inci yılında, Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu şanlı direnişi asla unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı  bir kez daha haykırdık.

İzmir

15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişi’nin 51’inci yıldönümünde İzmir’de alandaydık

1970 yılının 15-16 Haziran’ında İşçi Sınıfımızın mücadele tarihinde önemli bir yer tutan büyük bir işçi direnişi yaşandı bu topraklarda. 27 Mayıs Politik Devrimi’nden sonra yapılan yeni Anayasa, örgütlenme önündeki engelleri kaldırmış ve 1967 yılında kurulan DİSK, kısa sürede yüz binlerce işçiyi örgütlemiş, başarılı mücadeleler yürütmüştür. Bu durum Parababalarını ve dönemin iktidarı Adalet Partisi’ni rahatsız etmiştir. Bu yükselişin önünü kesmek için çalışma yaşamını düzenleyen 274-275 sayılı yasaları ortadan kaldırmak üzere harekete geçen AP iktidarına karşı başta DİSK üyesi işçiler olmak üzere yüz binlerce işçi iki gün süren büyük bir direniş başlatmıştır. İşte bu Şanlı Direniş’in 51’inci yıldönümünde HKP, İPSD ve Tüm Taşeron Çalışanları Derneği olarak 15 Haziran 2021 Çarşamba günü İzmir Karşıyaka Çarşı girişinde bir eylem yaptık.

Saat 18.00’de HKP Karşıyaka İlçe Örgütümüzün önünde toplanarak oradan çarşı girişine kadar pankartlarımız ve sloganlarımızla yürüyüş yaptık. Yürüyüş sırasında parti bayraklarımızı, “Selam Olsun 15-16 Haziran’ı Yaratanlara, Selam Olsun 15-16 Haziran’ı Yaşatanlara” yazılı pankartımızı, İPSD ve Tüm Taşeron Çalışanları Derneği’nin pankartlarını taşıdık. Yürüyüş boyunca “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “İşsizliğe Pahalılığa Zama Zulme Son”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez” sloganlarımızı attık.

Eylem alanında Partimiz Merkezi İşçi Komitesi’nden Yaşar Avcu Yoldaş açıklama yaptı. Avcu, yaptığı açıklamada İşçi Sınıfımızın 27 Mayıs’la birlikte grev ve toplu iş sözleşmesi hakkına kavuştuğunu, bunun da AB-D Emperyalistlerini ve yerli işbirlikçilerini rahatsız ettiğini dile getirdi.

“ABD Emperyalistlerinin ve patronların emri alınmıştı, iktidar derhal harekete geçti. ‘Yakında DİSK’in çanına ot tıkayacağız’ denilerek DİSK’e ve İşçi Sınıfımıza yönelik operasyonun ilk adımı atıldı” diyen Avcu, peş peşe yapılan işçi düşmanı düzenlemelere İşçi Sınıfımızın devasa bir tepki verdiğini, böylece 15-16 Haziran Direnişi’nin gerçekleştiğini ifade etti.

“Direniş’in en ön saflarında, ‘Başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere’ sözünü şiar edinen, Direniş’in örgütlenmesi için oluşturulan Direniş Komitelerinde de yer alan İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği (İPSD) yöneticileri ve İPSD üyesi, bugün Partimizin Genel Başkanı olan Nurullah Ankut da vardı” sözleriyle konuşmasına devam eden Avcu ardından şunları dile getirdi:

“İşçiler İzmit ve Gebze’den Kadıköy’e, Levent’ten Mecidiyeköy ve Taksim’e, Bakırköy’den Topkapı ve Edirnekapı’ya kadar yürüdüler. İstanbul’un iki yakasındaki işçilerin bir araya gelememesi için vapur seferleri iptal edildi. Galata Köprüsü açılarak geçişe kapatıldı.  Aynı Galata Köprüsü 43 yıl sonra ilk defa, 1 Mayıs 2013’te 1 Mayıs Alanı olan Taksim’e gitmek üzere yürüyüşe geçen ve aralarında Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut’un da bulunduğu HKP’lileri engellemek için bir kez daha açılarak geçişe kapatılacaktı.

“15-16 Haziran Direnişi’nde üç işçi; Mehmet Gıdak, Yaşar Yıldırım ve Mustafa Bayram polis kurşunuyla şehit oldular.”

Yaşar Avcu, “Bugün AKP’giller İktidarının organize bir suç örgütü olduğu apaçık delillerle ortadadır. Onun İşçi Sınıfımıza ve Emekçi Halkımıza yönelik ekonomik ve siyasi her türlü saldırılarına karşı tek başına mücadele eden, tek başına gerçek muhalefet yapan Partimiz eşit olmayan bu savaşta fırtınayla çarpışmaya devam ediyor. Ama bu savaşı biz kazanacağız. Emekçi Halkımızı ve İşçi Sınıfımızı örgütleyeceğiz. Yeni 15-16 Haziran’lar yaratacağız.

Ant olsun ki Demokratik Halk İktidarını kuracağız!” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Eylemimiz “İşgal Grev Direniş, Yaşasın Kurtuluş Partimiz”, “Halkız Haklıyız Yeneceğiz” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Yaşasın Şanlı 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişimiz!

16 Haziran 2021

 

Kurtuluş Partililer