Site rengi

Tasarım

99’uncu Yıldönümünde İzmir’in Kurtuluşu kutlu olsun!

13.09.2021
278
A+
A-

9 Eylül 1922’de, İlk Kurşunun atıldığı topraklarda Yunan Maskeli İngiliz Emperyalizmine son tokat indirilmiş oldu. İzmir’in Kurtuluşu ile beraber 4 yıl süren Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızın kesin zaferi dosta da düşmana da ilan edilmiş oldu.

Olağanüstü zor koşullar altında yürütülen bu savaş dünyanın gördüğü en adaletsiz savaşlardan biriydi. Bir tarafta dönemin son teknolojik silahları ile donatılmış Batılı Emperyalistlerin orduları, diğer tarafta Sevr Antlaşması’yla orduları dağıtılmış, silahlarına el konulmuş; yokluk, yoksulluk içinde bir halk…

O günlerde Namık Kemal’in “Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini, yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini” dizelerine, Mustafa Kemal’in cevabı “Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur kurtaracak bahtı kara maderini” olmuştur. Büyük komutan, Birinci Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızın Önderi Mustafa Kemal “Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense, ölmek yeğdir” diyenlerdendi. O inançla girdiği bu savaştan zaferle çıkmış ve 9 Eylül 1922’de bu zaferini taçlandırmıştır.

Bu zafer sadece Batılı Emperyalistlere karşı kazanılmamıştır. Aynı zamanda yerli satılmışlara ve Ortaçağcı gericiliğe karşı da kazanılmış bir zaferdir. Onun için ne kadar kutlasak yeridir.

Ne acıdır ki, bu şanlı zaferin 99’uncu Yıldönümünde, ülkemiz yine ABD-AB Emperyalistlerinin ve Yerli Satılmışlar Cephesinin saldırısı ile karşı karşıyadır. Bunlar Mustafa Kemal’in ve Birinci Kuvayimilliye’nin kazanımlarını yok etmek için büyük bir saldırı başlattılar. Özellikle 20 yıldır iktidarda tuttukları AKP’giller eliyle Ülkemizi Yeni Sevr bataklığına doğru götürüyorlar.

AKP’giller, Afganistan’da iktidarda olan ve Laiklik, Bilim, Kültür, Sanat düşmanı Ortaçağcı Taliban ile aynı düşüncedeyiz, diyerek içlerindeki Ortaçağ özlemini dile getirmekten çekinmiyor. Ülkemiz tarikatlar, Kur’an Kursları, vakıflar aracılığıyla her geçen gün bilimden, sanattan, kültürden, spordan uzaklaşıyor. Adli Yıl Açılışındaki tablo, ülkemizin geldiği son noktayı gösteriyor.

Her fırsatta Mustafa Kemal’e ve Birinci Kuvayimilliyecilere saldıran AKP’giller ve yandaşları; ilerici, yurtsever, Mustafa Kemalci Subayları Laikliği savundukları, Ortaçağcı gericiliğe, tarikatlara karşı mücadele ettikleri için ağır cezalara çarptırarak cezaevine atıyor. Kadınlarımızın yaşamına müdahale ederek onları köle ve cariye statüsüne indirgemek istiyorlar. Karma eğitimi kaldırmayı fırsat buldukça dillendirmekten çekinmiyorlar. Binbir güçlükle, yüz binlerce şehit vererek elde ettiğimiz bağımsızlığımızı ABD-AB Emperyalistlerine teslim ediyorlar. İzmir’in, dolayısıyla Ülkemizin Kurtuluşunun 99’uncu Yıldönümünde getirildiğimiz durumun özetidir bu…

Değerli halkımız;

Bu büyük Zaferin 99’uncu Yıldönümünde ABD-AB Emperyalistleri ve Yerli Satılmışlar Cephesi tarafından gerçekleştirilen büyük bir saldırı ile karşı karşıyayız. Namık Kemal’in dediği gibi “Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini” yeniden. Biz de Mustafa Kemal’in dediği gibi “Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini” diyoruz, bir kez daha. O kurtarıcı birleşik örgütlü halktır. Partimiz HKP etrafında örgütlenmiş “Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense ölmek yeğdir” diyenlerdir. Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı’nın düşünce ve davranış oğullarıdır, kızlarıdır. “Bağımsızlık benim karakterimdir” diyenlerdir. “Emperyalistler işbirlikçiler, geldikleri gibi gidecekler”, diyenlerdir. Türkiye’nin İkinci Kurtuluş Savaşçıları HKP’lilerdir.

Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız!

Emperyalistler İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler!

9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Günü Kutlu Olsun!

9 Eylül 2021

HKP İzmir İl Örgütü