Site rengi

Tasarım

AKP Hükümeti, Parababaları ve Sarı Sendikacılar İşçi Sınıfına hayâsızca reva gördükleri Sefalet Ücretini dayatmaya, Halkımıza ihanet etmeye devam ediyor

29.12.2020
309
A+
A-

Değerli Halkımız,

18 yıldır ülkemizin ve Halkımızın başına ABD ve AB Emperyalistleri tarafından musallat edilen Tefeci-Bezirgân Sermayenin temsilcileri AKP’giller Hükümeti, asgari ücreti sefalet ücreti olarak belirlemiştir. Böylelikle bir kez daha asgari ücret, emekçi Halkımız için açlık, yoksulluk ve sefalet ücreti olmuştur.

28 Aralık Pazartesi günü 2021 yılı Asgari Ücreti açıklandı. Buna göre Asgari Ücret, AGİ dahil net 2,825,90 TL oldu.  Yani bekar bir işçi için belirlenen 268,31 TL, AGİ’yi düşersek 2.557,59 TL’dir asıl asgari ücret.

AB-D Emperyalistlerine ve Parababalarına hizmeti öncelikli görev olarak kabul eden bu işbirlikçi “iktidardan” emekçi halkın çıkarına bir şey beklenemezdi zaten.

Emekçi halkımız için 2021 yılı daha da kötüleşecektir. Yine açlık, yoksulluk, işsizlik ve bunlardan kaynaklanan cinnet, intihar, cinayet haberleri duyacağız. AB-D Emperyalistleri ve yerli satılmışların yarattığı Kanser Düzeni devam ettiği sürece de Halkımızın payına düşen daha çok açlık, yoksulluk, daha çok acı ve ölüm olacak.

 

Değerli Halkımız;

Bütün söylediklerimizi kendi kurumlarının açıkladığı yanlış da olsa, oynanmış da olsa rakamlar da doğruluyor.

Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) göre AKP’giller’in iktidarında 50 binin üzerinde kişi hayatına son vermiş ve bu intiharların büyük çoğunluğu ekonomik sıkıntılar, borçlar, geçinememe sebebiyle gerçekleşmiştir.

Yine iş cinayetlerine baktığımızda AKP’giller iktidarı boyunca 22.878 işçi iş cinayetlerine kurban gitmiş. İSİG (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi) raporuna göre sadece 2020 Kasım ayında 294 işci, yılın ilk on bir ayında ise toplam en az 2032 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Bu da yetmiyormuş gibi iktidarın Parababalarının istekleri doğrultusunda çıkarttığı ve pandemiyi fırsata çeviren yasalar sayesinde Parababaları kârlarına kâr kattılar. İstanbul Ticaret Odası yayımladığı Mülk Edinme Rehberinde yabancı yatırımcıları Türkiye’ye davet ederken ülkemizdeki iş gücünün nitelikli ama oldukça ucuz maliyetli olduğunu belirtiyor. Raporda “İmalatta saatlik işçi maliyeti’ Türkiye’de 5,6 Amerikan Doları’yken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan Doları’dır.” diyerek açıklanan asgari ücretin sefalet ücreti olduğunu kendileri de itiraf ediyorlar. Gelin diyor ülkemizi, işçimizi daha çok sömürün, işte size fırsat.

İşçi Sınıfımızın ve yoksul halkımızın içler acısı durumu ortada iken, TÜRK-İŞ’in Genel Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na getirilecek 3 bin liranın altındaki teklifin çalışanları mutlu etmeyeceğini belirtti. Yine DİSK asgari ücretin net 3,800 TL olması gerektiğini açıkladı. Bütün işçi konfederasyonlar asgari ücretin belirlenmesi sürecinde etkin ve etkili bir eylem yapamadıkları için hükümet istediği gibi ayar veriyor. Konfederasyonlar  2021 yılı için belirlenen sefalet ücretine de ses çıkartmayacaklar. Daha önce ne yaptılarsa yine aynısını yapacaklardır. Belki üyelerini uyutmak için, halkımıza ben karşı çıktım, elimden geleni yaptım demek için birkaç sivrisinek vızıltısına benzer mızıldanma, o kadar. Daha fazlasına ne yürekleri, ne konumları, ne de misyonları izin verir.

Burada gerçek işçi sendikası Nakliyat-İş’in hakkını teslim etmeliyiz. Tek başlarına kalsalar da günler öncesinden üyeleri ile birlikte eylemler yaparak asgari ücretin sefalet ücreti olmaması için alanlarda, direniş yerlerinde haykırdılar.

 

Değerli Halkımız;

Son bir yılda gıda harcamalarına % 50, elektriğe % 49,6, doğalgaza % 53,8 oranında zam yapıldı. 2020 yılına göre asgari ücrete yapılan zam oranı ise % 21.56’dır.

Geçtiğimiz günlerde TÜRK-İŞ, Kasım ayı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırma sonuçlarını açıkladı:

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2020 Kasım ayı sonucuna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2.516 Lira 67 Kuruş. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise yani yoksulluk sınırı 8.197 Lira 62 Kuruş. Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 3.073 Lira 63 Kuruş olarak hesaplandı.

 

Değerli Halkımız;

Görüldüğü gibi AKP’giller iktidarı ve Sarı Sendikacılar, İşçi Sınıfımızı ve Emekçi Halkımızı yoksulluk sınırının altında, açlık sınırında öldürmeyip süründürmektedir. Ülkemizde kayıt dışı çalıştırılarak ve asgari ücretin bile altında çalışmaya mahkûm edilen ve TÜİK’in açıkladığı, aslında daha da yüksek olan işsizlik oranının % 13,92, işsiz sayısının 4 milyon 194 bin kişi olarak hesaplandığı bu işsizlik ortamında buna razı olan, ezilen, sömürülen yüzbinlerce-milyonlarca insanımız var. Her alanda olduğu gibi açıklanan işsizlik rakamları da gerçeği yansıtmıyor; şu anda işsizlik oranı % 30’u geçmiş, işsiz insanlarımızın sayısı 10 milyonun üzerine çıkmış durumdadır.

 

Değerli Halkımız;

Partimizin Programı’nda İşçi Meselesi başlığı altında Ücret konusu şu şekilde çözümlenir:

“Asgari ücret normal geçim endeksinden aşağı düşmeyecek. Günümüzde uygulanmakta olan asgari ücretin böylece 4 mislinden fazla bir artış sağlanmış olacak. Normal geçim endeksi de üretimimizin verimindeki artışa paralel olarak yükseltilecek.”

Halkın Kurtuluş Partisi olarak diyoruz ki açıkladığınız 2.825 TL’lik asgari ücret sefalet ücretidir. Oysa ki asgari ücretin olması gereken tutar, bugünkü yoksulluk sınırının yani 8.197,00 TL’nin altında olmamalı ve en az 8.500,00 TL olmalıdır. Bunun altında tespit edilecek olan her tutar, sefalet ücreti olmaya mahkûmdur. Bu tutarın altında kabul edilen her tutar Emekçi Halkımıza ihanettir.

Diyecekler ki, nereden bulacağız bu kaynağı?

Kaynak belli: Emekçi Halkımızın yarattığı değerlerin, sayısı 500’ü bulan Finans-Kapital zümresine, sayısı 3 bini bulan Tefeci-Bezirgânlara akışını kesip, Emekçi Halkımıza geri verdiğimiz zaman müthiş bir kaynak patlaması ortaya çıkacaktır. Tıpkı bir yanardağ patlaması gibi…

 

Değerli Halkımız;

İşte bunu yaratacak olan Halkın İktidarıdır. İnsanca yaşayabilecek ücret, insanca çalışma koşulları, ancak halkın iktidarında gerçekleşecektir.

Omuz verin yıkalım bu kanser düzenini!

Gelin saflarımıza, alalım hakkımızı, yıllardır hakkımızı yiyen Kanser Düzeninin yaratıcılarından ve yürütücülerinden.

Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Bir Yaşam İçin!

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

30.12.2020

 

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi