Site rengi

Tasarım

Avrasya Tünel İşletmesi/EGİS’te İlk Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı. Birinci Yıllık Ortalama Ücret Artışı Aylık Net % 35 oldu

04.06.2021
424
A+
A-

 Sendikamızın örgütlendiği Avrasya Tünel İşletmesi, 150 işçinin çalıştığı EGİS’te Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmış, arabulucu aşamasında da anlaşma sağlanamamıştır. Sonrasında devam eden görüşmelerde anlaşma sağlanmıştır. Sendika üyelerinin büyük çoğunluğu (% 80’in üzerinde) kabul ettiği anlaşma 27.05.2021 tarihinde Avrasya Tünel İşletmeciliği/EGİS Genel Müdürü S. Kıvanç Güvenler, Avukat Neslihan Emre İlhan ve sendikamız adına Genel Başkan’ımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Genel Sekreter’imiz Erdal Kopal, Gebze Şube Sekreter’imiz Murat Ayaz’ın katılımıyla imzalandı.

EGİS çalışanı üyelerimizi de her sürecine dahil ederek hazırlamış olduğumuz ve imzalamış olduğumuz sözleşmeyle birinci yıl ortalama net artış % 35 oldu.

Üyelerimizin katılımıyla hazırlamış olduğumuz toplu iş sözleşmesinin içerisinde yer alan ücret artışlarımız ve kazanımlarımız;

1- Aynı pozisyonlardaki ücret farklılıklarını azaltmak amacıyla, ücret gruplarının ortalaması alınmıştır. Ortalamanın altındaki ücretler ortalamaya getirilmiştir.

2- Her kıdem yılı için aylık ücretlere net 30 TL kıdem zammı,

3- Her ay için 60 TL net yakacak yardımı,

4- Yıllık 30 gün tutarında ikramiye,

5- 2021 yılı için ücret gruplarında ortalama ücretlere çıkartılan ücretlere % 20 oranında net zam yapıldı.

6- 2021 yılı için yıllık aylık ortalama ücret artışı (ortalama ücret artışı+ Ücret zammı+ Kıdem Zammı+ Yakacak+ İkramiye) % 35 net olmuştur.

7- Günlük yemek ücreti 28 TL net olarak kabul edildi,

8- 2020 yılı için sözleşme farkı olarak 45 gün tutarında sendika üyelerine ödeme yapılacak.

9- Dini bayramlarda 600 TL net Bayram yardımı.

10- Eğitim-Öğretim yardımı; Sendika üyesi işçilerin eğitim gören her bir çocukları için net; Anaokulu ve İlkokulu öğrencisi için 350 TL, Ortaokul ve Lise öğrencisi için 450 TL, Üniversite öğrencisi için 550 TL olarak kabul edilmiştir.

11- Yıllık ücretli izin ücretleri net 400 TL olmuştur.

12- Toplu iş sözleşmesinin diğer örnek madde kazanımı, tüm ödemelerin net üzerinden ödenmesidir. Vergi dilimindeki artışlar işveren tarafından karşılanacaktır.

13- İkinci yıl ücret zammı TÜİK’in yıllık Tüketici Fiyat Endeksine +2 olarak kabul edilmiştir.

 

Ayrıca;

1- 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde sendikamız etkinliğine katılan tüm kadın üyelerimiz ücretli izinli sayılacaktır.

2- Yıllık ücretli izin sürelerinde ve fazla mesai ücretlerinde artış sağlanmıştır.

 

Başta EGİS’te çalışan üyelerimiz olmak üzere, tüm üyelerimize ve İşçi Sınıfımıza hayırlı olsun.

20.05.2021

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi