Site rengi

Tasarım

HKP’den: “Partimizin tam kanunsuzlukla seçime girme yeterliliğine sahip partiler arasında gösterilmemesine itiraz ettik”

05.02.2021
367
A+
A-

Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nin seçimlere girme yeterliliğine sahip partileri açıkladığı 26 Ocak 2021 tarihli ve 22 sayılı kararı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu karar bize karşı yapılan tam kanunsuzluğun da ilanıdır. YSK’nin bu kararı, 2820 Sayılı Siyasi Partiler Yasasının 36. ve 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Yasasının 14/11. Maddelerinin de ihlal edildiğinin ilanıdır.

Yıllardır mücadele ediyoruz bu hukuksuzluğa, kanunsuzluğa, pervasızlığa, keyfiliğe. Bu açıklanan son karara da itiraz ettik. İtiraz dilekçemiz Merkez Komite Üyesi Av. Sait Kıran tarafından YSK’ye teslim edildi.

Yoldaşımız YSK önünde yaptığı kısa açıklamada YSK’nın tam kanunsuzluğunu teşhir etti:

Değerli Halkımız!

Yüksek Seçim Kurulu 26 Ocak 2021 tarihli ve 22 sayılı kararıyla seçime katılma yeterliliğine sahip partilerin ilanını yapmıştır. Bu ilan 30 Ocak tarihli Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Fakat Yüksek Seçim Kurulunun bu kararı tamamen yasadışı, keyfi, hukuka aykırı, hukuki anlamda tam olarak yoklukla malul bir karardır.

Çünkü yasanın öngörmediği koşullar öngörmüştür YSK:

2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası ve 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkındaki Kanuna göre, “Seçimlere katılmak için ülkenin yarısında, illerin yarısında teşkilat kurmuş olmak ve büyük kongresini yapmış olmak” koşulları aranmaktadır. Bunun dışında herhangi bir koşul yoktur. Ve yıllarca, 1983’ten bu yana bu şekilde uygulandı. Bu koşulları sağlayan Siyasi Partiler seçimlere girdiler, sağlayamayanlar giremediler.

Bu çerçevede Partimiz ilk olarak 2014 yılında yapılan yerel seçimlere katılmıştır. Ardından 7 Haziran 2015 ile 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan Genel Seçimlere Partimiz ülke genelinde 550 milletvekili adayı göstererek katılmıştır. Fakat bu tarihten sonra keyfi bir uygulama yürütmüştür YSK.

Bugün yasada olmayan bir hüküm getirmekte ve ilçe kongrelerini yapmamış olmayı gerekçe göstererek Partimizi seçime sokmamaktadır. Fakat bu hükümde dilekçemizde de belirttiğimiz gibi bu hükümde, çifte standart ve keyfi uygulanmaktadır.

Seçime katılma yeterliliğine sahip ilan edilen 17 partinin iddia ediyoruz ki, 17’sine de bu kural gerçek anlamda uygulanırsa yani İlçe Kongrelerini yapmamış olmak seçime katılmaya engelse bu partilerin hiçbirinin seçimlere katılma olanağı yoktur.

Ve bu konuda yaptığımız bütün başvurular maalesef keyfi olarak görmezlikten gelinmekte ve keyfi bir uygulamayla Halkın Kurtuluş Partisi’nin seçimlere girmesi engellenmektedir.

Ama hep söylüyoruz. Ne yaparsa yapsınlar, Halkın Kurtuluş Partisi’nin meşru ve haklı mücadelesi engellenemeyecektir.

Halkımıza ulaşmamız, yapılan yolsuzlukları, haksızlıkları, hukuksuzları halkımızın önünde teşhir etmemiz bu konuda mücadele etmemiz engellenemeyecektir.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak her zeminde haklı ve meşru mücadelemizi devam ettireceğiz.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

05.02.2021

 Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi