Site rengi

Tasarım

Mitoman’ın “Geziciler, Loderlerle kanallar açıp makamımıza kadar geldiler” iddiasını İBB’ye sorduk: “Loderlerle” kanallar açılmış mıdır?

13.09.2022
213
A+
A-

AKP’giller, bir an için kendi sonlarını gördükleri 2013’teki Gezi Direnişi paranoyasından bir türlü kurtulamıyor. AKP’giller’in Reisi, bu tertemiz halk isyanının tekrarlanmasından o kadar çok korkuyor ki akla hayale gelmeyecek, gerçekle hiçbir bağı bulunmayan iddialar ortaya koymaya devam ediyor.

Hatırlanacağı gibi RTE, “Milli İrade Platformu”nun düzenlediği iftar yemeğinde “Dolmabahçe Camii’nde bira kutularıyla oturan müptezeller, loderler vasıtasıyla camiden buradaki makamımıza kadar kanallar açmak suretiyle geldiler. Ondan sonra da Gezicilerle buradan Taksim Meydanı’na yürüdüler ve onları özgürlükçü olarak savundular”, şeklinde akla ziyan açıklamalarda bulunmuştu.

Akıl ve mantıkla hiçbir ilgisi olmayan bu iddiayı, hazırladığımız çeşitli soruları içeren bir dilekçeyle resmi olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesine sorduk. 13 Eylül tarihinde Parti avukatlarımız ve üyelerimizle birlikte İBB önünde buluşarak dilekçemizi resmi kayıt altına aldırdık.

Dilekçenin avukatlarımızca verilmesinin ardından İBB önünde basın açıklaması yapan HKP MYK Üyesi Av. Pınar Akbina, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

***

Değerli Halkımız;

Gezi Direnişi’nin üstünden tam 9 yıl geçti ama AKP’giller’in Gezi Direnişi’ne olan kinleri, öfkeleri bitmek bilmiyor. Her ağızlarını açtıklarında yeni yalanlarla halkımızı kandırmaya çalışıyorlar. Bildiğiniz gibi Gezi Direnişi sürecinde ve daha sonra, önce Bahçelievler Eski Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun gelini, kendisine deri eldivenli, üzeri çıplak kişiler tarafından saldırı yapıldığını ve üzerine idrar yaptıklarını iddia etmişti. Bu iddia daha sonra bizzat emniyet tarafından, o bölgedeki bütün insanların ifadeleri alınarak, görüntüler incelenerek yalanlanmıştı.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Camide içki içtiler”, demişti. Ancak Bezmialem Valide Sultan Camii’nin Müezzini dürüst davranarak böyle bir olayın olmadığını, camide içki içenleri görmediğini söylemişti ve bu yalanın da kanıtlarıyla ortaya döküldü doğru olmadığı.

En son Recep Tayyip Erdoğan 27 Nisan 2022 tarihinde Milli İrade Platformu’nun düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, “Dolmabahçe Camii’nde bira kutularıyla oturan müptezeller, loderler vasıtasıyla camiden buradaki makamımıza kadar kanallar açmak suretiyle geldiler. Ondan sonra da Gezicilerle buradan Taksim Meydanı’na yürüdüler ve onları özgürlükçü olarak savundular”, şeklinde bir iddia ortaya atmıştır.

Çok önemli iddialardır bunlar. Biz bu nedenle 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesine bazı sorular soran bir dilekçe ibraz ettik.  Sorularımız şunlardır:

Recep Tayyip Erdoğan’ın iddia ettiği gibi Gezi Direnişi sırasında, Dolmabahçe Camii’nden, Dolmabahçe Sarayı’na giden kanallar açılmış mıdır? Açılması mümkün müdür?

Dolmabahçe Camii ve Dolmabahçe Sarayı arasındaki mesafe ne kadardır? Kanallar kazılması ne kadar zaman alır? Eğer bu iddia doğru ise bu kanallar şu an ne durumdadır?

Sorularımız bunlar. Biz Büyükşehir Belediyesinden bu soruların cevabını istiyoruz. Çünkü çok ciddi bir iddia vardır ve bu iddianın yalan olduğu ortaya çıkarsa aslında yeni bir suç ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun cevabına göre Halkın Kurtuluş Partisi olarak gereken işlemlere de devam edeceğiz, yeni suç duyurularına devam edeceğiz.

Şunu söylemek istiyoruz; Gezi Direnişi Türkiye’de 80 ilde milyonlarca insanın katıldığı, AKP’giller’in Ortaçağcı gerici politikalarına, vurgunlarına, talanlarına karşı özellikle gençliğimiz önderliğinde yapılmış bir direniştir. Biz Gezi Direnişi’mize sonuna kadar sahip çıkıyoruz, Gezi Direnişi nedeniyle 10 yıllara varan müebbet hapis cezalarına çarptırılan insanlarımızın çok büyük bir haksızlığa uğradığını ve onların yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Ve ülkede eninde sonunda bu vurgun düzenine, bu talan düzenine, bu Ortaçağcı gerici gidişata mutlaka dur denileceğinden adımız gibi eminiz. Yeni Gezi Direnişleriyle eninde sonunda bu politikalara son verilecektir. Ve Halkın Kurtuluş Partisi olarak da biz bu mücadelenin en ön saflarında olmaya devam edeceğiz.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

13 Eylül 2022

HKP Genel Merkezi