Site rengi

Tasarım

Partimiz; Silahlı Terör Örgütü Adnan Oktarcılarla iltisaklı A. Murat Atik’in TCDD’nin başına getirilmesini yargıya taşıdı

13.09.2021
269
A+
A-

Artık AKP’giller’in gözü dönmüş durumda. Giderayak bütün hukuksuzlukları, kanunsuzlukları, adaletsizlikleri, haksızlıkları yapalım, vurabileceğimiz bütün vurgunları vuralım, bütün Kamu Mallarının peşkeşini tamamlayalım, bütün kurumların başına da yandaşlarımızı getirelim mantığıyla hareket ediyorlar. 99 yıl önce Yunan İşgal Güçlerinin Anadolu’dan topuklarken etrafını yakıp yıkması gibi, AKP’giller de yakıp yıkıyorlar. AB-D Emperyalistleri tarafından iktidara taşındıkları 2002’den bu yana hep yaptılar, bugünlerde hızı arttırdılar.

HKP olarak bizler de 2002’den bugüne organize suç örgütü AKP’giller ile mücadeleyi hiç bırakmadık, hiç hız kesmedik, bir an olsun ara vermedik. Nerede yolsuzluk, haksızlık, hukuksuzluk yaptılarsa karşılarına dikildik, korkmadan, bıkmadan, usanmadan.

TCDD’nin başına; hiçbir liyakati olmayan, liyakati olmadığı gibi TCDD ile daha 5 ay önce anlaşma imzalayan bir şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olan, bu da yetmezmiş gibi sapıklıklarıyla namlı Silahlı Terör Örgütü Adnan Oktarcılarla iltisaklı olan A. Murat Atik’in getirilmesini yargıya taşıdık. Üstelik Adnan Oktarcılara yapılan operasyonlarda firari durumda. Resmi olarak uzaklaşmış görünüyor ama Adnan Oktarcıların kadife geçiş olarak nitelendirdikleri türden bir uzaklaşma. Adam her yıl bu sapıklara 150-200 bin lira tutarında para ödemeye devam ediyor.

HKP olarak bu adamı bu örgütün başına getiren Kaçak Saraylı Reis hakkında da suç duyurusunda bulunduk, görevi kötüye kullanmaktan.

Suç duyurumuz sonrası Partimizin MYK Üyesi Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Değerli Halkımız;

Halkın Kurtuluş Partisi; AKP’giller’in ve Reisinin hukuksuzluklarını, kanunsuzluklarını, adaletsizliklerini, haksızlıklarını yargıya taşımaya devam ediyor. Bugünkü suç duyurumuzun konusu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) ile daha 5 ay önce 40 milyon Avroluk anlaşma imzalayan Sun Group adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik’in TCDD Genel Müdürlüğüne atanması.

233 sayılı KHK’nin 7’inci maddesinin 2’inci fıkrası ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Ana Statüsü’nün 8’inci maddesinin b fıkrasında TCDD Yönetim Kurulu üyeleri içinrakip kuruluşlar ile menfaat ilişkisi içinde bulunamazlarifadesi yer almasına rağmen Murat Atik Genel Müdür olarak atanmıştır. Bu atama ile TCDD kuzusu Murat Atik kurduna teslim edilmiştir. Bu atama; TCDD’nin tümden peşkeş çekileceğinin adımlarıdır. Araba geçiş garantili köprülerden, hasta garantili şehir hastanelerinden, yolcu garantili havaalanlarından sonra, yolcu garantili özel demiryolu işletmeciliğinin de geleceğinin işaretleridir.

Murat Atik’in özelliği sadece bir şirketin başkanı olması değildir. Murat Atik aynı zamanda kamuoyunda Adnan Oktarcılar olarak bilinen Silahlı Terör Örgütü ile iltisaklı olan, bu örgüte yıllarca parasal yardımda bulunan, bu örgüte yapılan operasyonda firari duruma düşen, bu örgüte hibe yoluyla silahını da veren birisidir. Bir gece kararnamesiyle TCDD’nin başına getirilen Murat Atik böyle birisidir. En küçük memuriyette güvenlik soruşturmaları yapılırken, ceza almasa dahi iltisak sebebiyle insanlar memuriyetten atılırken, yedi sülalesi mağdur edilirken, Adnan Oktarcılarla organik bağı neredeyse kesin derecesinde olan Murat Atik TCDD’nin başına Genel Müdür olarak getirilebiliyor.

Bu atamayı yapan Tayyip Erdoğan hakkında görevi kötüye kullanmak, Murat Atik hakkında da Silahlı Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık suçlarından suç duyurusunda bulunduk. Biliyoruz, yaptığımız suç duyuruları karşısında savcılar, kovuşturmaya veya soruşturmaya yer olmadığına dair kararı verip geçecekler. Ama biz bu suçları kayıt altına aldırıyoruz. Ve en önemlisi Tarihe not düşüyoruz. Bu hukuki mücadeleler de bizim omuzlarımıza yüklenmiş bir görevdir. Hiç çekinmeden, korkmadan, bıkmadan, yılmadan görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz.

10 Eylül 2021

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN                           : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ                                    : Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI

   Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR

   Av. Halil AĞIRGÖL – Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

Korkut Reis Mah. Sezenler Cad. No:4/15 Sıhhiye/ANKARA

 

ŞÜPHELİLER                      : 1- Recep Tayyip ERDOĞAN

                                                 2- Abdülkerim Murat ATİK (TCDD Genel Müdürü)

 

SUÇ                                       : 1- Silahlı Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık

2Görevi Kötüye Kullanma

 

SUÇ TARİHİ                                   :   03 Eylül 2021

 

AÇIKLAMALAR               :

Hukuk burnunun üstüne kocaman bir yumruk yedi.

“Temel hak ve hürriyetleri korumak amacıyla tasarlanan anayasal ve hukukî mekanizmalar, temel hak ve hürriyetlere müdahale etme aracı hâline dönüştü.

(…)

“Artık hukuk, siyaseti çerçevelendirmiyor; tersine o siyasetin cenderesi altında bulunuyor.”

“Hukuk devletin temel organlarının nasıl işlediğini açıklamakta yetersiz kalıyor.” (https://www.anayasa.gen.tr/hukuk-nereye-gidiyor.htm)

Saygın Hukukçumuz Prof. Dr. Kemal Gözler 2002 yılında AKP’nin iktidar olmasıyla hukukun nasıl yok edildiğini makalesinde anlatmış. Kemal Gözler Hoca bugünün Türkiye’sinin fotoğrafını çekiyor, açık seçik gözler önüne seriyor. Müvekkil Partinin defalarca dile getirdiği Yargının AKP’nin hukuk bürolarına dönüştürülme sürecini namuslu bir hukukçu gözüyle değerlendiriyor ve değerli tespitlerde, gözlemlerde bulunuyor.

AKP’nin hukukun burnuna kocaman bir yumruk atması, özellikle Mustafa Kemalci, Laik yurtseverlere, aydınlara, subaylara, bilim insanlarına, gazetecilere, yazarlara karşı yürüttüğü operasyonlarda kendini gösterirken, Şüpheli Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi tasarrufuna aldığı, devlet kurumlarına, KİT’lere yaptığı atamalarda da kendini göstermektedir.

Suç duyurumuza konu olan olay, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarına (TCDD) Şüpheli Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı atama hukukun, liyakatin ve hatta var olan kanunların ayaklar altına alındığını, adam kayırmanın,  yandaşlığın, hukuk dışılığın baş tacı edildiğini çok net olarak göstermektedir.

Ayrıca suç duyurumuza konu olan bu atama bir kez daha; TCK’nın 3’üncü maddesinde “Adalet ve kanun önünde eşitlik ilkesi” adı altında tanımlanan, “Ceza Kanununun uygulamasında kişiler arasında ırk, dil, din, mezhep, milliyet, renk, cinsiyet, siyasal veya diğer fikir yahut düşünceleri, felsefi inanç, milli veya sosyal köken, doğum, ekonomik ve diğer toplumsal konumları yönünden ayrım yapılamaz ve hiçbir kimseye ayrıcalık tanınamaz” hükmünün nasıl ihlal edildiğini, nasıl ayaklar altına alındığını gözler önüne sermektedir.

Şöyle ki; Ergenekon, Balyoz vb. namlı operasyonlarla, sahte deliller, yalancı tanıklarla Yurtseverler yıllarca zindanlarda tutsak edilirken, FETÖ ile iltisaklı olduğu öne sürülerek FETÖ’nün Bankasının önünden geçenler, bankaya para yatıranlar, FETÖ’nün dershanesine çocuklarını yazdıranlar hem de yedi sülalesiyle hapislere atılırken, Adnan Oktarcılar diye bilinen Silahlı Terör örgütüne para yardımı yaptığı tanık ifadeleriyle ortaya çıkan, üstelik bu örgüte yönelik olarak yapılan operasyonlarda iki kez firari duruma düşen şüpheli Abdülkerim Murat Atik TCDD’nin yeni Genel Müdürü olabiliyor.

İşte suç duyurumuza konu olan olay atama ile ilgili linkler:

Yukarıdaki linkler Savcılık Makamınca incelendiğinde görülecektir ki, TCDD’nin başına Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bir gece yarısı atanan Abdülkerim Murat Atik:

  1. Nisan ayında TCDD ile 40 milyon avroluk özelleştirme anlaşmasına imza atan Sun Group adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanıdır.
  2. Hakkında bin yılın üstünde hüküm verilen ve kamuoyunda Adnan Oktarcılar olarak bilinen Silahlı Terör Örgütünün bir üyesidir. 1999 ve 2008 yılında bu örgüte yönelik olarak yapılan operasyonlarda iki kez firari duruma düşmüştür.
  3. Bu örgüte yönelik yapılan operasyonlarda sanık durumuna düşmese de ifadelerde adı geçmektedir. MASAK raporunda da örgüt ile para trafiğinin devam ettiği belirtilmiştir. Her yıl örgüte 150-200 bin lira tutarında para yardımı yaptığı örgüt üyelerinin ifadelerinde ortaya çıkmıştır.
  4. Ayrıca bu örgüte yapılan son operasyonda ortaya çıkan silahlardan birinin eski sahibi olduğu, hibe yoluyla örgüt yöneticisine devredildiği, örgütün Finans bölümünde faaliyet gösterdiği anlaşılmıştır.
  5. Resmi olarak ayrılmış olmasına rağmen Adnan Oktarcıların “Kadife Geçiş” olarak nitelendirdikleri bir şekilde örgütle organik bağı devam etmiştir.

 

SUÇ NİTELEMESİ                  :

  • 233 Sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 7’inci maddesinin 2’inci fıkrasında ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Ana Statüsü’nün 8’inci maddesinin b fıkrasındaYönetim Kurulu başkan ve üyeleri; başka bir teşebbüste, bağlı ortaklıkta veya iştirakte yönetim ve denetim kurulu üyesi olarak görev alamaz ve rakip kuruluşlar ile menfaat ilişkisi içinde bulunamazlar ifadesi yer almaktadır.

TCDD’nin başına getirilen şüpheli Abdülkerim Murat Atik 5 ay öncesinde TCDD ile 40 milyon Avroluk anlaşma imzalayan Sun Group’un Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi ve TCDD’nin yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında, 1 Mayıs 2013 tarihinde 6461 Sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının serbestleştirilmesi Hakkında Kanun yayınlandı.

Bu kapsamda; TCDD altyapı işletmecisi, TCDD Taşımacılık ise tren işletmecisi kuruluş olarak tanımlandı.” TCDD’nin bir kuruluşu olarak faaliyet gösteren TCDD Taşımacılığa rakip bir kuruluştur, Sun Group. TCDD’nin aynı işi yapan bir kuruluşuna rakip bir kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanının TCDD’nin başına getirilmesi “Kuzunun kurda teslim edilmesidir”.

Ayrıca “en küçük memuriyette güvenlik soruşturmaları yapılırken, ceza almasa dahi iltisak sebebiyle insanlar memuriyetten atılırken” Adnan Oktarcılar Silahlı Terör Örgütüyle organik bağı, yukarıda ki linklerde de görüleceği üzere, neredeyse kesin derecesinde olan şüpheli Abdülkerim Murat Atik TCDD’nin başına getirilebiliyor.

Bu atamayı yapan, İstihbarat ve Emniyet Teşkilatı emrinde olan,  şüpheli Recep Tayyip Erdoğan’ın bunları bilmemesi mümkün değildir. Bu atama ile şüpheli Recep Tayyip Erdoğan TCK 257’de tanımlanan Görevi Kötüye Kullanma suçunu işlemiştir.

  • Şüpheli Abdülkerim Murat Atik’in yukarıdaki linklerde de görüleceği üzere Adnan Oktarcılar silahlı terör örgütüne yardım ettiği, resmi olarak olmasa da düzenli olarak para aktardığı örgüt üyelerinin ifadelerinde ve MASAK raporunda ortaya çıkmıştır. Emniyet raporları araştırıldığında bu durum daha da netlik kazanacaktır. Bu silahlı örgüte yönelik iki operasyonda firari duruma düşen birinin Emniyetin kayıtlarında olmaması düşünülemez. Yargıtay kararlarında belirtildiği üzere; “suç teşkil eden haksızlığı gerçekleştirmede gösterilen kararlılık, bu yöndeki ısrarlı istektir”. Şüpheli Abdülkerim Murat Atik örgütle bağını kopartmadığı gibi hiçbir pişmanlık gösteren söz bile sarf etmemiştir. Dolayısıyla TCK md. 314 ve TCK md. 220/7’ye göre “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dâhil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır.” Hükmü uyarınca, yeniden firari duruma düşmeden cezalandırılması gerekir.

Türkiye’nin gerçek vatansever partisi olan müvekkil Halkın Kurtuluş Partisi; şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm hukuksuzlukların, haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin, yolsuzlukların, vurgunların, rüşvetlerin, kanunsuzlukların karşısında kararlıca mücadele etmektedir. Konumları, durumları ne olursa olsun hiçbiri yapanın yanına kâr kalmamalıdır. Müvekkil Partinin gösterdiği bu duyarlılığı umarız Savcılık Makamı da gösterir.

SONUÇ VE İSTEM                        : Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelilerin eylemlerine uyan suçlarından yargılanıp cezalandırılması amacıyla haklarında gerekli soruşturmanın yürütülerek Kamu Davası açılmasını müvekkil Parti adına talep ediyoruz. 10/09/2021

 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI VEKİLLERİ

Av. Metin Bayyar    Av. Sait Kıran           Av. Azime Ayça Okur         Av. Doğan Erkan