Site rengi

Tasarım

Real Market Direnişi 3. Yılında! Parababalarının İşçi Düşmanlığına, Sarı Sendikacılığa karşı Mücadelemiz sürüyor, sürecek. Kazanacağız…

05.09.2020
394
A+
A-

Yağma Yok Tazminatlarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!

36 aydır sarı sendikacılığa, Parababalarının işçi düşmanlığına karşı Sendikamız öncülüğünde mücadele eden, Media Markt ve Metro Mağazalarını, AVM’leri Direniş alanına dönüştüren, haklarında onlarca dava açılan Real Direnişçileri gasp edilen tazminatları için mücadeleye devam ediyor.

Real Direnişi üçüncü yılını doldurdu.  2017 Ağustos ayında OHAL koşullarında başlayan Real Direnişi’nin 3. yılında Real Direnişi’nin başladığı yer olan Kozyatağı Metro Market önünde kitlesel bir basın açıklaması yaptık.

Kozyatağı Metro Market önündeki eyleme Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Sendikamız Yöneticileri, İşyeri Temsilcilerimiz ve Real Direnişçileri katıldı.

Burada bir açıklama yapan Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, 36 aydır devam eden Real Direnişi’nin Türkiye’de en uzun, en kararlı ve en çok baskıyı gören, haklarında onlarca ceza ve maddi-manevi dava açılan bir Direniş olduğunu belirterek konuşmasına başladı.

Real Direnişi’nin Türkiye İşçi Sınıfının durumunu ve mücadelesini en iyi anlatan direniş olduğunu, aynı zamanda sermaye sınıfının işçi düşmanlığını, sarı sendikacılığın ne olduğunu gözler önüne seren bir direniş olduğunu belirtti. Real Direnişi’nin aynı zamanda Parababalarının İşçi Sınıfı düşmanlığına karşı ve İşçi Sınıfına ihanet eden sarı sendikacılığa karşı da verilen bir mücadele olduğunu ifade etti.

Real İşçilerinin tazminatları ödenmeden işten atıldığını, bunun tamamen kanunsuz ve yasalara aykırı olduğunu çünkü yargı kararlarına ve yasalara göre işçilerin alacaklarından Metro ve Beğendik’in de sorumlu olduğunu, ancak tazminatları ödemeyerek kanunsuzluk yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Real İşçilerinin üye olduğu Tez Koop-İş Sendikası’nın Real İşçilerine sahip çıkmayarak ortada bıraktığını, aynı şekilde Metro’da örgütlü Sosyal-İş Sendikası’nın da bu mücadelede “Metro İşvereni sorumlu değildir” açıklaması yaparak işveren safında yer aldığını, bu nedenle bu Direnişin İşçi Sınıfını düzen sendikacılığına teslim etmeye çalışanlara karşı da verilen bir mücadele olduğunu ve düzene teslim olmadıklarını belirtti.

Küçükosmanoğlu, Real Direnişi’nin örnek bir mücadele ve direniş olduğunu AVM’lerin direniş alanı olduğunu, bu direnişin uluslararası bir direnişe dönüştüğünü, birçok ülkede dayanışma eylemleri yapıldığını, aynı zamanda bir Kadın Direnişine dönüşen Real Direnişi’nde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün birçok ülkeden gelen kadın sendikacıların katılımı ile kutlandığını belirterek Real Direnişi’nin bu anlamda Türkiye İşçi Sınıfı adına birçok yönü ile devam etmektedir, dedi.

Real Direnişi’nin İstanbul başta olmak üzere Kayseri, Adana, Konya, Ankara ve Bursa’da OHAL koşullarında başlayan ve devam eden bir direniş olduğunu belirtti. Bu mücadelenin baskısı ile Real Direnişi’ndeki işçilerin tazminatlarının bir kısmının Beğendik tarafından ödendiğini belirten Küçükosmanoğlu, geri kalan ödemelerin de mücadele ile alınacağını söyledi.

Real Direnişi’nin mücadelesi ile Real Direnişcisi Kader İpek Altunbulak’ın DİSK Genel Kurulu’nda DİSK Genel Başkan adayı olduğunu bu anlamda da tarihsel bir direniş olduğunu belirtti.

Türkiye’nin dört bir tarafında Muğla’da, Muğla/Milas’ta, Şanlıurfa’da ve Kastamonu’da direnişlerinin devam ettiğini, Real, Uyum/Makro ve Uzel İşçileri tüm haklarını alıncaya kadarda mücadelenin ve direnişin devam edeceğini, sendika olarak da bu direnişlere öncülük etmeye devam edeceklerini belirterek, sözlerini bitirdi.

Daha sonra Real Direnişçileri adına konuşma yapan Kader İpek Altunbulak, 36 aydır devam eden Real Direnişi’nin kendileri için çok eğitici ve öğretici bir okul olduğunu, bu süreçte gerçek sendikacılığın ne olduğunu ve patronların, işçi düşmanlarının saldırılarına karşı nasıl mücadele verilmesi gerektiğini bu direniş sayesinde öğrendiklerini ifade etti.

Her türlü baskıya, tehditte, ihanete, haklarında açılan onlarca davaya rağmen Nakliyat-İş Sendikası’nın öncülüğünde örgütlü bir şekilde göğüs gerdiklerini belirtti. Mücadelede hiçbir zaman yılmadıklarını, teslim olmadıklarını ve bugüne kadar örnek bir direniş ve mücadele verdiklerini söyledi.

Bundan sonra da aynı kararlılıkla direnişin devam edeceğini ve gasp edilen haklarını alacaklarını kazananın, direnen Real, Uyum/Makro, Uzel ve Tüvtürk İşçilerinin olacağını belirterek sözlerini bitirdi.

Atılan sloganların ardından basın açıklaması sona erdi.

 

Yaşasın Real Direnişimiz!

Tazminat Haktır Gasp Edilemez!

Direne Direne Kazanacağız!

26.08.2020

 

Nakliyat-Ş Sendikası

Genel Merkezi