Site rengi

Tasarım

Sendikamız, 55 İşçinin Çalıştığı Tüvtürk Ergene Araç Muayene İstasyonları İşletim AŞ’de 2. Dönem Toplu İş Sözleşmesini İmzaladı

09.08.2020
414
A+
A-

İlk Yıl Ücretlerde Artış Oranı Ortalama % 22 oldu

Sendikamızın örgütlü olduğu ve 55 işçinin çalıştığı Tüvtürk Ergene Araç Muayene İstasyonları İşletim AŞ ile sendikamız arasında 01.01.2020-31.12.2021 tarihleri arasında yürürlükte olacak 2. dönem toplu iş sözleşmesi imzalandı.

2019 Ekim ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine uyuşmazlık tutanağı tutulmuş, arabulucu aşamasında da anlaşma sağlanamadığı için sendikamız 15.04.2020 tarihinde 01.05.2020 tarihinde uygulanmak üzere Grev Kararı almıştı.

Ancak AKP hükumetinin üç işçi konfederasyonunun talebi üzerine sendikal üyelik dışında tüm sendikal faaliyetlerin 3 ay askıya alması sonucu sendikamız alınan Grev Kararının uygulanmasını 7244 Sayılı Yeni Koronaviris (Covıd-19) Salgının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkındaki kanun ile bazı kanunlardaki değişiklik yapılmasına dair kanunun 2. Maddesinin “ı” fıkrası gereğince 3 (üç) ay süreyle uzatarak-erteleyerek uygulamasını 01 Ağustos 2020 tarihine ertelemişti.

Sendikamız, AKP hükumetinin üç işçi konfederasyonunun talebi üzerine sendikal üyelik dışında tüm sendikal faaliyetleri toplu iş sözleşme görüşmeleri ve grevlerin 3 ay askıya aldığı bir dönemde, işverenle görüşmeler sonucu tüm üyelerimizin katılımı ve onayı ile örnek bir sözleşme imzalamıştır. Toplu iş sözleşmesi sürecinde anket çalışması yapılarak, Toplu iş sözleşmesi teklif tasarısı demokratik sınıf sendikası işleyişi ile üyelerimizin önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır. Üyelerimizin de onayı ile toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır.

Topu iş sözleşmesi ile kazanılan haklar;

– Toplu iş sözleşmesi ile ücrette ki toplam artış oranı ortalama % 22 olmuştur.

İkinci yıl ücret zammı yeniden değerleme oranında yapılacaktır.

– Toplu iş sözleşmesi ile yasal ihbar sürelerine birer hafta ilave edilmiştir.

– Kıdem tazminatı hesabında ise yasal 30 günlük süre 35 gündür.

– İkramiyelerde birinci yıl ve ikinci yıl artışlar yapıldı.

– Ayrıca dini bayramlarda toplam net 420,00 TL ödenecektir.

– Kadın üyelere 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Gününde ücretli izin verilecektir.

– Yıllık ücretli izin süreleri artırılmıştır.

– Yıllık izin yasal sürelerine 2 (iki) iş günü ilave edilir.

– İmzalanan sözleşmeye göre Disiplin Kurulu Kararları olmadan işçi işten çıkarılamayacaktır.

– İşveren tarafından sendika üyesi işçilere Ferdi Kaza Sigortası yapılacaktır.

– Ayrıca işveren tarafından üyelere evlenme yardımı, doğum yardımı, ölüm yardımı yapılacaktır.

– Kasada meydana gelebilecek açıklar belli bir oranda işveren tarafından karşılanacaktır.

Toplu iş sözleşme süreçlerinin askıya alındığı pandemi sürecinde sendikamız toplu iş sözleşme süreçlerini başarıyla yürütmüş ve örnek bir toplu iş sözleşmesi imzalamıştır. Üyelerimize, İşçi Sınıfımıza hayırlı olsun. 24.07.2020

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi