Site rengi

Tasarım

Soma Katliamı’nın Sorumlusu AKP’giller’in Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir! Unutmadık, Hesap Soracağız!

04.06.2021
478
A+
A-

Yedi yıl önce bugün, 13 Mayıs 2014’te, Maden İşçilerinin tarihinde kara bir gün daha yaşandı. Soma’da maden ocağında yaşanan bir iş cinayeti sonucu 301 Maden İşçisi; kimi yanarak, kimi dumandan boğularak göz göre göre yaşamını yitirdi.  Parababalarının aşırı kâr hırsı yüzünden alınmayan önlemler sonucu bu iş cinayeti yaşanmıştır.

Partimiz bu katliamın yaşandığı ilk saatlerde Soma’ya gitmiş ve olay yerinde incelemeler yapmış, o günden bu yana da katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerinin gerek yaptığı eylemlerde, gerekse de Akhisar’da görülen duruşmalarda hep yanlarında olmuştur.

Yedi yıl önce yaşamını yitiren 301 madencinin çocukları öksüz kaldı ve bugün olduğu gibi yedi yıldır bayramlara boynu bükük, babasız, yetim giriyorlar. Parababalarının doymak bilmeyen kâr hırsı, daha fazla para kazanmak için gerekli önlemleri almamış olmaları nedeniyle yaşanmaktadır bu dram. 301 Maden İşçisinin cinayet sorumluları, başta AKP hükümeti yöneticileri olmak üzere, Soma Maden İşletmesinin taşeronu sanki hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam ediyorlar.

Cinayetin yaşandığı gün AKP’giller’in Reisi Tayyip Erdoğan, “Ölüm bu işin fıtratında var” diyerek hükmü zaten vermişti… İş cinayetini sıradanlaştırmıştı, kaderciliğe bağlamıştır. Oysa, başta AKP’giller’in Reisi olmak üzere, işçilerin başını bağlamış sarı sendika ve Ege Linyit İşletmeleri Genel Müdürü, görevini layıkıyla yerine getirmeyen iş müfettişleri de biliyorlardı ki, bu cinayetin tek sebebi 3 kuruş daha fazla kâr elde etmek uğruna, alınması gereken tedbirlerin alınmamasıydı. Yani taammüden işlenen bir cinayetti bu.

Sonuçta, Soma Katliamı’nın sorumluları, AB-D Emperyalistleridir. Başbakanından, bakanlarına, müsteşarlarına, genel müdürlerine, müdürlerine kadar Tayyipgiller iktidarıdır. Soma Holding patronu, yöneticileri ve üretim zorlaması yoluyla işçilere zulmeden mühendisleridir. CIA ideolojisi ve ajan uzmanları eliyle kurulan, sözde sendikacılarına yine CIA tarafından yıllarca eğitim verilen ve maddi finansman sağlanan, İşçi Sınıfımızın başına bela edilen sarı, gangster, sahte işçi konfederasyonu Türk-İş’tir. Mecliste göstermelik muhalefet yapan halk düşmanı, işbirlikçi, Amerikancı partilerdir.

İşçi sınıfının iktidarını kurmak için mücadele eden partimiz, Katliamın yaşandığı günden itibaren Soma Maden İşçilerinin yanında yer almış ve Akhisar’da görülen duruşmaları sektirmeden takip etmiştir. Başından beri bu davanın her aşamasında yağmur-çamur, gece-gündüz denemeden ailelerle birlikte davayı takip etmiştir. Hatta bu duruşmalar sırasında taşıdığımız “Soma’nın Katili, Tayyipgiller’in Bekçiliğini Yaptığı Sömürü  Düzenidir!” pankartından dolayı AKP’giller’in Reisine hakaretten yoldaşlarımıza  davalar açılmıştır. Ancak, pankartımızda söylediğimiz şey o kadar gerçektir ki, tüm yoldaşlarımız bu davalardan beraat etmiştir.

Sözde yargılamalarla, uzun tutulan yargı süreci ve sarı sendikacıların tutumuyla sanki Soma’daki işçi katliamı hiç yaşanmamış gibi bir durum yaratılmıştır. Partimiz Yargıtayda bozulup 13 Nisan 2021 tarihinde yeniden yapılan ilk duruşmada da yerini almıştır. 24 Mayıs 2021 tarihine verilen ikinci duruşma gününde de aynı pankartla orada olacaktır. Yedi yıldır sonuca götürülmeyen sürecin peşini bırakmıyor, adım adım takip ediyoruz, takip edeceğiz. Bu takibimiz, sorumluların çelik bileklik ile tanışacağı zamana kadar sürecek, er ya da geç bu katliamın sorumlularından hesap sorulacaktır. Çünkü bizde İşçi Sınıfına, halka yönelik işlenmiş suçlarda zaman aşımı yoktur!

Aradan yedi yıl geçti ancak şu anki siyasi konjonktür kimseyi yanıltmasın. İşçi Sınıfının Partisi HKP var olduğu sürece bu ve benzer katliamları unutturmayacağız! İşçi Sınıfının öncülüğünde Demokratik Halk Devrimini gerçekleştireceğiz ve tüm katliamların hesabını mutlaka soracağız!

Ne diyor 1 Mayıs Marşı’mız?

 

Ancak bu böyle gitmez,

Sömürü devam etmez,

Yepyeni bir hayat gelir,

Bizde ve her yerde!

 

İşte; başta İşçi Sınıfımız olmak üzere, emekçi halkımız, aydın gençliğimiz ve yoksul köylümüz partimiz HKP etrafında örgütlenecek, o yepyeni hayat gelecek ve Parababalarının sömürü ve soygun düzeni ortadan kalkacak!

Yerine insanın insanı sömürmediği kardeşlik ve eşitlik düzeni gelecektir. O zaman ne böyle cinayetler olacaktır ne de zulüm. İşte o zaman gerçek adalet yerini bulacaktır.

 

Soma Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız!

Kahrolsun Parababalarının Sömürü ve Soygun Düzeni!

13 Mayıs 2021

 

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi