Site rengi

Tasarım

Soma Katliamı’nın yeniden yapılan duruşmasında, Partimiz HKP, Aileleri yalnız bırakmadı

13.04.2021
297
A+
A-

13 Mayıs 2014 tarihinde en korkunç iş cinayetlerinden biri yaşanmıştı Soma’da. Daha fazla kâr uğruna kölelik şartlarında çalıştırılan kömür madeni işçileri, aşırı ihmal sonucu yaşamını yitirdi. Tam 301 can, 301 aile yangın yerine dönmüştü. Göz göre göre işçiler ölüme gönderilmişti. Kömürün içten içten yandığı, maden ocağının sıcaklığının arttığı uyarıları kulak ardı edilmiş ve hiçbir önlem alınmamıştı.

O zaman da Parti yöneticilerimiz, üyelerimiz hemen olay yerine gitmiş, yerinde incelemeler yapmış ve acılı ailelerin yanında yer almıştı. Sonrasında da yapılan her eylemde ve sorumlular hakkında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın her duruşmasında yerini almıştı. Hiçbir duruşmaya katılmamazlık yapmamıştı. Hatta bazı duruşmalarda acılı ailelerle birlikte sadece Partimiz vardı ve duruşma bitmeden asla orayı terk etmedi. Bu duruşmalar sonucu bu katliamın baş sorumluları adeta ödül gibi cezalara çarptırılmıştı. Yapılan itirazlar sonucu dava, Yargıtayca bozulmuş ve ilgili mahkemeye geri gönderilmişti.

İşte Yargıtayca bozulan Soma Davasının yeniden yapılan yargılamasının ilk duruşmasında Halkın Kuruluş Partisi olarak yine yerimizi aldık. Başından beri ısrarla takip ettiğimiz Soma Davası için 13 Nisan 2021 Salı günü saat 09.00’da duruşma günü verilmişti. Biz de her duruşmada açtığımız “Soma’nın Katili AKP’giller’in Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” pankartımız ve parti bayraklarımızla her duruşma öncesi yürüyüş için bir araya gelinen toplanma yerindeydik.

Daha toplanma yerinde polis pankartımızı merak etti. Demek ki bizi bekliyorlarmış… Pankartı açarak meraklarını giderdikten sonra yürüyüş için beklemeye başladık. Aileler gelince önde Maden Cinayetinde yaşamını yitiren 301 madencinin isminin yer aldığı pankartla duruşmanın yapılacağı yere kadar olan yürüyüşe başlandı.

Partimizin yanı sıra değişik siyasi partiler ve halk örgütleri de yürüyüşe katılarak destek verdi. Yürüyüşün bir yerinde polisler, pankartımızdan duyduğu rahatsızlığı önce yürüyüşten sorumlu bir kişi aracılığı ile daha sonra da bizzat kendileri gelerek dile getirdi. Biz de pankartımızı bu duruşmaların başından beri taşıdığımızı ve taşımaya devam edeceğimizi söyledik ve taşıdık. İşlem yapacaklarını söyleyip gittiler. Yoldaşlarımızın kararlı duruşu karşısında polis çekildi.

Yürüyüş boyunca “Gün Gelecek Devran Dönecek, Katiller Halka Hesap Verecek”, “Soma’yı Unutma Unutturma” sloganları atıldı. Yürüyüş, duruşma salonunun yanındaki meydanda sonlandırıldı.  Burada duruşma öncesi aileler adına konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda adalet istekleri dile getirildi. Bu duruşmaların aileler için bir işkenceye dönüştüğü ve adaletin geciktiği vurgulandı.

Duruşma bitene kadar taşıdığımız pankartı her zamanki yerine asarak bekledik. Bekleyiş sırasında daha önceki duruşmalarda dayanışma içinde olduğumuz dostlarla hasret giderme fırsatı da bulmuş olduk.

Sabah 09.00’da başlayan duruşma, Mahkemenin Yargıtayın bozma kararına uyması ve 24 Mayıs 2021 tarihinde saat 09.00’da duruşma yapılması kararıyla sona erdi.

Biz Halkın Kurtuluş Partililer o gün yine orada olacağız.

Soma Katliamı’nın sorumlusu AKP’giller’in bekçiliğini yaptığı Parababalarının sömürü ve soygun düzenidir!

Unutmadık, unutturmayacağız!

13 Nisan 2021

HKP İzmir İl Örgütü