Site rengi

Tasarım

Türkiye İşçi Sınıfının yüz akı, DİSK’in geleneğinin, tarihsel mücadelesinin yegâne temsilcisi Nakliyat-İş, 16’ncı DİSK Genel Kurulu’na damgasını vurdu!

17.02.2020
473
A+
A-

Kurtuluş Yolu

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’in 16’ncı Olağan Genel Kurulu, 14-15-16 Şubat 2020 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

DİSK’in tarihsel köklerinden, militan mücadele geleneğinden son dönemlerdeki basiretsiz, İşçi Sınıfından kopuk yönetimler eliyle ne kadar koparıldığını bir kez daha acı biçimde ortaya koyan Genel Kurul’un, “2000’lerin DİSK’i, Emeğin Türkiye’si” gibi sınıf biliminin en temel terminolojisini bile altüst eden bir sloganla gerçekleştirilmesi, aslında DİSK’in içine düşürüldüğü durumun çok net bir göstergesi olmuştur.

Genel olarak ve DİSK’in içine düşürüldüğü durumdan ötürü doğal olarak cansız geçen üç günlük kongreye heyecan katan, devrimci sınıf sendikacılığının inancını, bilincini ve kararlılığını taşıyan yegâne sendika Nakliyat-İş Sendikası oldu.

İlkesiz pazarlıkların, koltuk hesaplarının dışında kalan, tek kaygısının Türkiye İşçi Sınıfının kısa ve uzun vadeli yakıcı sorunlarını dile getirmek, onlara yönelik çözümler üretmek olduğunu Genel Kurul’daki duruşuyla bir kez daha hissettiren Nakliyat-İş Sendikası ve Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, mevcut şartlarda onurlu ve dik duruşun, ne koşulda olursa olsun taviz vermemenin, Parababaları düzeni ve sarı sendikacılığa karşı mücadelenin en yılmaz savunucusu olduğunu bir kez daha gösterdi dosta da düşmana da.

Nakliyat-İş Sendikası sadece kürsüde konuşarak, gerçekleri dile getirerek değil, aynı zamanda Genel Kurul’da bizzat davranışa geçerek de Türkiye İşçi Sınıfına karşı görev ve sorumluluğunu yerine getirdi. Nakliyat-İş Sendikası üyesi, 32 aydır devam eden şanlı Real Market Direnişi’nin kadın önderlerinden Kader İpek Altınbulak, ilkesiz pazarlıklar sonucu DİSK Genel Başkanlığı için Nakliyat-İş Sendikası dışındaki sendikaların ortak adayı olarak belirlenen Arzu Çerkezoğlu’na karşı DİSK Genel Başkanlığına aday oldu.

Yani bir tarafta; DİSK’in Tarihini, Mücadele Geleneğini sürdüren ve geliştiren Devrimci Sınıf Sendikacılığının biricik temsilcisi Nakliyat-İş;

Diğer tarafta ise; hepsi bir araya gelmiş, Devrimci Sınıf Sendikacılığından uzlaşmacı, işbirlikçi Sendikacılığa sıçramış sendikalar…

Yaptığı adaylık konuşmasında direniş alanlarının mücadeleci ruhunu yansıtan Altınbulak, Nakliyat-İş’in Genel Kurul’da sadece iki delegesi olmasına rağmen, yirmi beş delegenin takdirini ve oyunu kazanmayı başardı. Real Direnişçisi Kader İpek Altınbulak’ın adaylığını açıklaması bile, DİSK’te ne yazık ki şu anda egemen olan reformist çizginin temsilcilerini korkutmaya yetti. Öyle ki İşçi Sınıfından bihaber bu sözde sendikacılar, Altınbulak’ın Nakliyat-İş üyesi olup olmadığını “e-devlet” kanalıyla kontrol etmeye tenezzül edecek kadar küçülebileceklerini bir kez daha göstermiş oldular.

16’ncı DİSK Genel Kurulu, Nakliyat-İş Sendikası’nın DİSK içindeki varlığı sayesinde DİSK’in alternatifsiz olmadığını, DİSK içerisinde devrimci sınıf sendikacılığının temsilcilerinin var olduğunu, kendini İşçi Sınıfı Davasına vakfetmiş bu gerçek sendikacıların ve temsil ettikleri militan mücadele hattının git gide güçlendiğini, bu hat sayesinde DİSK’in ileriki süreçlerde tarihsel misyonunu tekrar yerine getirmeye başlayacağını bir kez daha göstermiş oldu.

Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun DİSK’in içinde bulunduğu durumu, bu durumdan kurtulmaya yönelik somut önerileri ve devrimci sınıf sendikacılığını yansıtan duruşunu içeren ders niteliğindeki konuşmasına şu linkten ulaşabilirsiniz:

Ayrıca Kader İpek Altınbulak’ın konuşmasına da şu linkten ulaşabilirsiniz: