Site rengi

Tasarım

Yemeksepeti 20. Yılında Hilesepeti Oldu! Boykota Devam

07.11.2021
339
A+
A-

Yemeksepeti, çevrimiçi yemek sipariş sitesi olarak 2001 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Daha sonraları Yemeksepeti/Banabi olarak market alışveriş hizmeti de vermeye başlamıştır. 2015 yılında aynı zamanda Dünya tekeli olan Alman Delivery Hero’ya 519 milyon Dolara satılmıştır.

Yemeksepeti Beşiktaş’ta küçük işyerinde faaliyete başlamış bugün 39 ilde 250’yi aşan merkezde büyük çoğunluğu moto kurye olarak çalışan binlerce işçinin çalıştığı işletme olmuştur. Yemeksepeti’nin bu büyüklüğe ulaştıran binlerce işçinin yarattığı artıdeğer olmuştur.

Asgari ücretin biraz üzerinde olan aylık ücretler, çalışanları birbiriyle, kendisiyle yarıştırarak prim usulü çalıştırma her an karşılaşılabilecek kaza, sağlık açısından boyun, bel fıtığına yakalanma riski… Hiçbir insani ihtiyacın karşılanma ve sağlıklı olma olanağı olmayan yerlerde sipariş bekleme vb. çalışma koşulları.

Çalışanların, gençliklerinin bir dönemini harcadıkları, bu koşullardaki çalışmaya dayanamayarak bir süre sonra ayrılmak durumunda kaldığı çalışma ortamı… Yemeksepeti 20. Yılında Hilesepeti oldu.

Binlerce Yemeksepeti İşçisi, çalışma koşullarının ağırlığına, bunun karşılığı aldıkları ücretlere isyan ederek Anayasal haklarını kullanarak Sendikamıza üye olmaya başlamışlardır. Çok kısa bir süre içerisinde başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir Antalya, Trabzon, Kocaeli, Bolu, Bursa Adana, Eskişehir, Adapazarı, Edirne’de çalışan işçiler Sendikamızda örgütlenmişlerdir.

2021 Ocak ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre 6200 Yemeksepeti çalışanının 2200’ü aşan sayıda çoğunluğu sendikamıza üye olmuştur. Toplu iş sözleşmesi yetkisi alabilmek için az sayıda işçinin üye olmasına ihtiyaç kaldığı bir aşamada (Toplu iş sözleşmesi için % 40 üye çoğunluğu 24809 Yemeksepeti işvereni bugüne kadar hiçbir işyerinde görülmeyen hileye, sahtekârlığa, kanunsuzluğa başvurarak işkolunu değiştirmiştir. İşkolu taşımacılık işkolundan, Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel sanatlar işkolu olmuştur.  Bunun sonrası Sendikamız Nakliyat-İş’e üye 2000’i aşan işçinin üyeliği düşmüştür. Bununla ilgili Cumhuriyet Savcılığına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gerekli yasal başvurular yapılmıştır.

İncelemeyi yapan müfettiş, hileyi, muvazaayı tespit ettiği halde 8 ay geçmesine karşın rapor sendikamıza gönderilmemiştir.

Yemesepeti işvereni, işçi ve sendika düşmanlığı yapmaktadır. İşkolu değişikliği dışında sendika üyelerine bu süreçte sistematik olarak baskılar yapılmıştır, mobbing uygulanmıştır. Moto kuryler, esnaf kuryeliğe geçmeye zorlanmıştır. Banabi depoları özel kişilere devredilmiş, işçiler istifaya zorlanmıştır.

Yemeksepeti “indirim yağmuru” adı altında müşterileri de aldatmaktadır. Ticaret Bakanlığı müfettişlerince bu durum tespit edilmiştir. Ürün ve hizmetin fiyatına zamlar yapıp, sonrasında % 50 indirim yaptığı, reklamlar vererek müşterileri, halkı aldattığı tespit edilmiştir.

 

Hilesepeti Olan Yemeksepeti BOYKOT’u Başladı

Yüzbinlerce üyesi bulunan Tüketiciler Birliği Federasyonu, Tüketici Derneği (TUKODER), DİSK, KESK, TMMOB, TTB, Birleşik Kamu-İş,Tek Gıda-İş, Liman-İş, Hava-Sen, Bağımsız Maden İş, DGD-SEN gibi kamu çalışanları sendikaları, konfederasyonları, meslek örgütleri, tüketici birlikleri, federasyonu Halkın tüketimden gelen örgütlü gücünü kullanarak BOYKOT çağrısı yapmışlardır.

 

BOYKOT çağrısı

Yemeksepeti İşçileri ve Nakliyat-İş Sendikası ile dayanışma amacıyla halk örgütleri  BOYKOT başlatmışlardır.

Boykot, tüm bölglerde etkili şekilde devam etmektedir. Yemeksepeti televizyon kanallarına, sosyal medyaya, ilk siparişte indirim, 30 TL indirim kuponları, yeni indirimlerle ilgili reklam üzerine reklamlar vermektedir.

 

Sözcü Gazetesi, Yemeksepeti’nin işçi ve sendika düşmanlığına ortak olmakta, boykot kırıcılığı yapmaktadır.

Sözcü Gazetesi’nin yaptığı basın ahlakına da uymamaktadır. Yemeksepeti işvereni kendi yapmış olduğu içeriğinin de gerçeği yansıtmadığı haberi parayı bastırıp, ilan olarak vermiştir. Bu hangi basın ahlâkına-etik kurallara uyar?

 

Hilesepetine dönüşen Yemeksepeti’ni BOYKOT’a devam

Yüzbinlerce üyesi bulunan, sendikalar, konfederasyonlar, meslek örgütleri, odalar, tüketici dernekleri, federasyonlar, işçi ve sendika düşmanlığına karşı halkın kandırılmasına “dur” demek için, tüketimden gelen örgütlü gücü göstermek için BOYKOT’u etkin bir şekilde sahip çıkmaya devam ediyorlar. 06.10.2021

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi