Site rengi

Tasarım

AKP’giller’in Reisi de olsa, en ücra köşedeki ilçe başkanı da olsa Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mız’ın Önderi Mustafa Kemal’e düşmanlığı affetmeyiz!

19.07.2021
265
A+
A-

AKP’giller’in Reisinden İlçe Başkanına Mustafa Kemal’e düşmanlıkları bitmiyor. Bitmez de…

CIA-Pentagon İslamcıları AKP’giller’in, Ortaçağ’ın Ümmet Konağına gitme hayallerini dumura uğratan Mustafa Kemal’e de, Silah Arkadaşlarına da, Emperyalist Yedi Düvele karşı ilk kez olmak kaydıyla zaferle taçlandırılan Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mıza da, o Şanlı Zaferin sonunda kurulan Laik Cumhuriyet’e de düşmanlıkları, kinleri, nefretleri hiç bitmeyecek. AKP’giller; vatan haini ataları Vahdettin’lerin, Damat Ferit’lerin, Ali Kemal’lerin, Nemrut Mustafa Paşa’ların Ulusal Değerlere, Onura olan düşmanlık genini aynen alıp devam ettiriyorlar.

AKP’giller’in bu değerlerimize karşı beslediği kinin, nefretin bir kez daha kanıtlandığı olay, Aydın’ın İlçesi İncirliova’da geçiyor. Kaymakamlık; Partimizin, “Ortaçağcı İki Gerici Gücün (FETÖ ve Tayyipgiller) Laik Cumhuriyet’in Ganimetlerini Paylaşım Savaşı” olarak değerlendirdiği 15 Temmuz törenleri düzenliyor. Ve tören sırasında Mehter Takımı İzmir Marşı’nı çalıyor. Ve Mustafa Kemal’i bütün saldırılara rağmen gönlünden çıkartmayan Halkımızın neredeyse her platformda söylemeyi alışkanlık haline getirdiği İzmir Marşı’nın çalınıp söylenmeye başlaması, AKP’giller’in İncirliova İlçe Başkanını çıldırtıyor. Hiçbir yetkisi yok, ilçe yönetiminde sıfatı yok, sorumluluğu yok; nasıl bir kinse, nasıl bir düşmanlıksa “Ben siyasi bu marşı çaldırtmam” diyor. Bu kesmiyor. İlçenin en tepesindeki Mülki Amir pozisyonunda olan Kaymakama “Marşın çalınmasını engelle” komutunu veriyor. Amacına ulaşıyor Mustafa Kemal, Laik Cumhuriyet düşmanı; marşı yarıda kestiriyor, etkinliği de sonlandırıyor.

Kaymakam sessiz, bu aşağılamayı yiyor.

İlçe Jandarma Komutanı sessiz, bu aşağılamayı yiyor.

İlçe Emniyet Müdürü sessiz, bu aşağılamayı yiyor.

Ama biz kahroluyoruz bu değerlerimize saldırıldıkça…

Biz HKP’liler onuru yaşamdan değerli kılmışız, Vatan Aşkını söylemekten ve gereğini yapmaktan korkar hale gelmektense ölmeyi yeğlemişiz. Biz sessiz kalmadık, kalamazdık. Tarihe not düşmek babında bu saldırıyı da yargıya taşıdık. Bu aşağılık saldırıyı yapanlar ve bu saldırıya karşı gereğini yapmayanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk.

Suç duyurusu sonrası Partimiz MYK Üyesi Adnan Okur’un yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

AKP’giller’in en tepesinden en aşağısına kadar tek belirgin özellikleri, kanunsuzlukları ve Mustafa Kemal düşmanlıkları. En tepesindekiler, Antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Mücadelemiz’in Önderlerinden Mustafa Kemal’e, İsmet İnönü’ye “İki ayyaş’, “Ölmüş inek” diyor. En aşağısındakiler de, Halkımızın bu Önderlere, Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza, Mücadelemize saygısını dile getirdiği, severek söylediği, okuduğu İzmir Marşı’na hakaret ediyor. İzmir Marşı’na dayanamayıp yarıda kestiriyor.

Olay Aydın’ın İncirliova ilçesinde geçiyor. Ortaçağcı Gerici İki Gücün, İki Kanunsuz Gücün Laik Cumhuriyet Ganimetini Paylaşım Savaşı’nın yıldönümünde Mehter Takımı İzmir Marşı’mızı çalıyor. Ama dayanamıyor İncirliova AKP İlçe Başkanı Hüseyin Celbek ve yanına almış olduğu İncirliova MHP’li Belediye Meclis Üyesi Mustafa Karayiğit, tepki gösteriyorlar. Kendilerini Devletin yerine koyuyorlar. “Ben çaldırmam bu siyasi marşı” diyorlar. Ve Kaymakama, ilçenin en büyük mülki amirine emir veriyorlar, “Engelle bu marşın çalınmasını” diye. Onlar sessiz kalıyor, Halkın Kurtuluş Partisi olarak biz sessiz kalamazdık, bunlar hakkında suç duyurusunda bulunduk.

5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanuna Aykırılık”, “Görevi Kötüye Kullanma”, “Nefret ve Ayırımcılık” ve “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 29-30’uncu Maddelerine Aykırılık” suçlarından suç duyurusunda bulunduk. Tarihe bir kez daha not düştük.

Bu suçlar hakkında aslında savcılarımızın re’sen soruşturmayı başlatmaları gerekirdi. Başlatmadılar, umarız bizim bu suç duyurumuzu ihbar kabul ederler, başlatırlar, göreceğiz.

Bu devran böyle dönmeyecek. Eninde sonunda AKP’giller işlemiş oldukları suçların hesabını verecekler, cezasını çekecekler. Şu anda var olan yasa maddeleri uyarınca hesaba çekilecekler. O günler gelecek. Buna inancımız tamdır.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

19 Temmuz 2021

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu dilekçemizi aynen yayınlıyoruz:

 

AYDIN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ                           : Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI

Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR

Av. Halil AĞIRGÖL – Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

Korkut Reis Mah. Sezenler Cad. No:4/15 Sıhhiye/ANKARA

 

ŞÜPHELİ : 1- Canan HANÇER BAŞTÜRK (İncirliova Kaymakamı)

2- Hüseyin CELBEK (İncirliova AKP İlçe Başkanı)

3- Mustafa KARAYİĞİT (İncirliova Belediye Meclis Üyesi)

4- Ahmet KURT (İlçe Jandarma Komutanı)

5- Alpaslan ARICILAR (İlçe Emniyet Müdürü)

6- Suça karıştığı tespit edilecek diğer kişiler

 

SUÇ :

  • 5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’a Aykırılık
  • Görevi Kötüye Kullanma (TCK m. 257)
  • Nefret ve Ayırımcılık (TCK m. 122)
  • 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 29-30’uncu maddelerine aykırılık

 

SUÇ TARİHİ            :15.07.2021

 

AÇIKLAMALAR :

 

AKP İktidarı ile birlikte yoğunlaşan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal’e ve Mustafa Kemal ile simgeleşmiş değerlere saldırıların sonuncusu 15 Temmuz 2021 tarihinde Aydın’ın İncirliova İlçesinde gerçekleşti. Suç duyurumuza konu olan olayın boyutu Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına saygısızlığı da aşmaktadır. Olay bağımsız olması gereken, bütün yurttaşlara eşit hizmet götürmesi, hiçbir ayrım gözetmemesi gereken, Devletin kurumlarının nasıl İktidar Partisine bağımlı hale getirildiğinin de somut göstergesidir. İlçe yönetiminde hiçbir yetkisi ve sorumluluğu olmayan, protokol sıralamasında altlarda olan İktidar Partisinin İlçe Başkanının, kendini Devletin yerine koyarak hatta devletin üstünde görerek “en yetkili amir benim” davranışına girmesi, o ilçenin en yetkili ve sorumlu mülki amiri Kaymakama emir vermesi, resmi bir organizasyonu yarıda kestirmesi olayın vahametini ortaya koymaktadır.

 

İşte suç duyurumuza konu olan olayın yer aldığı biri ulusal diğeri yerel haber sitelerinin linkleri ve alıntıları:

 

15 Temmuz etkinliğinde İzmir Marşı krizi

Aydın’ın İncirliova ilçesinde dün akşam saatlerinde düzenlenen 15 Temmuz etkinliğinde İzmir Marşı krizi yaşandı. Mehter takımının İzmir Marşı’nı çalmasına sinirlenen AKP İlçe başkanı “Burada siyasi marş çaldırmam” diyerek tepki gösterdi. Gerginlik sonrası İYİ Partili Belediye Başkanı töreni terk etti.

İncirliova’da 15 Temmuz etkinliklerine İzmir Marşı tepkisi damgasını vurdu. İlçe Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, Belediye Başkanı Aytekin Kaya, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı ile siyasi parti temsilcileri ile vatandaşların katıldığı törende Mehter Takımı konser verdi. Takımın İzmir Marşı’nı çalmaya başlaması üzerine AKP İncirliova İlçe Başkanı Hüseyin Celbek tepki gösterdi.

“SİYASİ MARŞ ÇALDIRMAM”

“Bu etkinlikte siyasi marş çaldırmam, kesin” diye bağıran Celbek,  Kaymakama dönerek, marşın çalınmasını engellemesini istedi. Ardından Mehter Takımının olduğu platforma yürüyerek bağırmaya başladı. Celbek’e MHP’li emekli asker, meclis üyesi Mustafa Karayiğit destek verdi. İkilinin tepkileri üzerine Mehter Takımı İzmir Marşı’nı yarıda kesmek zorunda kaldı.

BAŞKAN TEPKİ GÖSTERİP AYRILDI

Yaşananlar üzerine tören alanında buz gibi bir hava eserken, İYİ Partili Belediye Başkanı Aytekin Kaya tepki göstererek alandan ayrıldı. Kaymakam Baştürk ile diğer yetkililerin suskun kalması dikkat çekti.

 

 

İncirliova’da 15 Temmuz töreninde gerginlik!

İzmir Marşı’na tepki gösterdi İncirliova’daki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğinde gerginlik yaşandı. AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Celbek etkinlikte İzmir Marşı çalınmasına tepki gösterdi. İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya tören alanını terk etti.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Aydın ve ilçelerinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. İncirliova’da etkinlikler kapsamında sahne alan Mehter takımının İzmir Marşı çalmasına AK Parti İncirliova İlçe Başkanı Hüseyin Celbek tepki gösterdi. Celbek’in , “Bu etkinlikte siyasi marş çaldırmam.” çıkışına MHP’li İncirliova Belediye Meclis üyesi Mustafa Karayiğit’inde destek vermesi üzerine Mehter takımı İzmir Marşı’nı yarıda kesmek zorunda kaldı. İzmir Marşı’nın siyasi marş olarak değerlendirilmesine tepki gösteren İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya tepki olarak tören alanını terk etti.

SUÇ NİTELEMELERİ:

1- “Siyasi Marş” olarak tepki gösterilen ve yarıda kesilerek sonlandırılan İzmir Marşı Halkımızın; Mustafa Kemal Atatürk’e ve O’nun ve Silah Arkadaşlarının önderliğinde, Emperyalist Yedi Düvele karşı Dünyada İlk Olarak Zaferle taçlandırılan, Mazlum Halklara örnek ve umut olan Ulusal Kurtuluş Savaşımıza, o savaşta şehit ve gazi olan insanlarımızın anısına saygının ve sevginin dile getirildiği bir marştır. Aşağıda sözleri yer alan bu marşı siyasi marş olarak nitelendirmek, bu marşın dinlenmesini engellemek en başta Kurtuluş Savaşı Şehitlerimize ve Gazilerimize yapılan çok büyük bir saygısızlıktır.

İzmir’in dağlarında çiçekler açar
İzmir’in dağlarında çiçekler açar
Altın güneş orda sırmalar saçar
Altın güneş orda sırmalar saçar

Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar
Bozulmuş düşmanlar yel gibi kaçar
Yaşa Mustafa Kemal Paşa! Yaşa!
Adın yazılacak mücevher taşa
Yaşa Mustafa Kemal Paşa! Yaşa!
Adın yazılacak mücevher taşa

İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
İzmir’in dağlarında oturdum kaldım
Şehit olanları deftere yazdım
Şehit olanları deftere yazdım
Öksüz yavruları bağrıma bastım
Öksüz yavruları bağrıma bastım

Kader böyle imiş ey garip ana!
Kanım feda olsun canım vatana
Kader böyle imiş ey garip ana!
Canım feda olsun güzel vatana
Yaşa Mustafa Kemal Paşa! Yaşa!
Adın yazılacak mücevher taşa.
Yaşa Mustafa Kemal Paşa! Yaşa!
Adın yazılacak mücevher taşa.”

Bu saygısızlığa karşı, “5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun”un 1 ve 2’inci maddelerinin Savcılık Makamınca işletilmesi gerekmektedir. Çünkü şüphelilerden özellikle AKP İlçe Başkanı Hüseyin CELBEK ile MHP’li Belediye Meclis Üyesi Mustafa KARAYİĞİT bilerek ve isteyerek ve de zor kullanarak alenen Mustafa Kemal’in, Şehit ve Gazilerimizin anısına, mücadelesine hakaret etmişlerdir.

Dolayısıyla 5816 sayılı Kanunun:

“Madde 1 – Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk’ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir. Yukarki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

“Madde 2 – Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır. Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.” hükümleri gereğince cezalandırılmaları gerekmektedir.

Diğer yetkili ve sorumlu konumda olan şüphelilerde bu engellemeye sessiz kalarak ve görevlerinin gereklerini yerine getirmeyerek 5816 sayılı kanuna aykırılık suçunu işlemişlerdir.

  • Aydın İlimizin İlçesi İncirliova Protokol Listesi Kaymakamlık Sitesinde şöyle yer almaktadır:
İNCİRLİOVA İLÇE PROTOKOL LİSTESİ
KAYMAKAM Canan HANÇER BAŞTÜRK
AYDIN MİLLETVEKİLLERİ
İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİ
Mustafa SAVAŞ
Bekir Kuvvet ERİM
Metin YAVUZ
Rıza POSACI
ANA MUHALEFET MİLLETVEKİLLERİ
Bülent TEZCAN
Hüseyin YILDIZ
Süleyman BÜLBÜL
MECLİSTE GRUBU BULUNAN DİĞER PARTİLER
Aydın Adnan SEZGİN
BELEDİYE BAŞKANI Aytekin KAYA
İLÇE KOLLUĞU ÜST AMİRLERİ
   İLÇE JANDARMA KOMUTANI       Jandarma Kıd.Başçavuş
Ahmet KURT
İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜ 2. Sınıf Emniyet Müdürü
Alpaslan ARICILAR
HAKİMLER-SAVCILAR- BARO TEMSİLCİLİĞİ
T.B.M.M.’DE GRUBU BULUNAN DİĞER PARTİLERİN İLÇE BAŞKANLARI
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ   İLÇE  BAŞKANI Hüseyin CELBEK
CUMHURİYET HALK PARTİSİ İLÇE BAŞKANI Hasbi AKMAN
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ  İLÇE BAŞKANI Polat TANRIKULU
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI Ahmet ALAK
HAKLARIN DEMOKRASİ PARTİSİ  İLÇE BAŞKANI Yücel GÜRBÜZ
BAKANLAR KURULU KARARINDAKİ İMZA SIRASINA GÖRE BAKANLIKLARIN
İLÇE TEŞKİLATINDAKİ AMİR, BAŞKAN VE MÜDÜRLERİ
CUMHURBAŞKANLIĞI  MENSUPLARI
İLÇE MÜFTÜSÜ Kazım  AŞLIK
ADALET BAKANLIĞI MENSUPLARI
AİLE ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI MENSUPLARI
İLÇE SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI MD. Bilkay ÇETİNKAYA
İLÇE SOSYAL GÜVENLİK  MERKEZİ MÜDÜRÜ Kenan YILMAZ
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI MENSUPLARI
İNCİRLİOVA TAPU MÜDÜRÜ Hatice ŞİMŞEK
İLÇE MİLLİ EMLAK ŞEFLİĞİ Cengiz KARATAŞ
ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI MENSUPLARI
 
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MENSUPLARI
İLÇE GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRÜ Ahmet Şamil BAYINDIR
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI MENSUPLARI
TARIM VE ORMAN İLÇE MÜDÜRÜ Hasan Basri ÖZDEMİR
ERBEYLİ İNCİR ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRÜ Sabahittin ABAY
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MENSUPLARI
İLÇE YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Orhan ALKAN
İLÇE NÜFUS MÜDÜRÜ Ali KOÇAK
KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI MENSUPLARI
İLÇE KÜTÜPHANE MEMURU Mehmet CENGİZ
HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI MENSUPLARI
İLÇE MALMÜDÜRÜ Zuhal POLAT
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MENSUPLARI
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ Mustafa ÇALIŞKAN
SAĞLIK BAKANLIĞI MENSUPLARI
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ Dr. Gülay ELÇİ
ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI MENSUPLARI
PTT MÜDÜRÜ İhsan ATALAY
DDY GAR ŞEFİ Görkem NALBANT
RESMİ BANKA MÜDÜRLERİ, KİT ÜST YÖNETİCİLERİ
T.C. ZİRAAT BANKASI ŞUBE MÜDÜRÜ Mehmet KARA
T. HALK BANKASI ŞUBE MÜDÜRÜ Tülay Özgün EREN
VAKIFLAR BANKASI ŞUBE MÜDÜRÜ Berkant EREN
T.B.M.M.’DE GRUBU BULUNMAYAN SİYASİ PARTİLERİN İLÇE BAŞKANLARI
DEMOKRATİK SOL PARTİ İLÇE BAŞKANI Sürmeli ÇAKAL
VATAN PARTİSİ İLÇE BAŞKANI Emrullah EĞİLMEZ
MESLEKİ KURULUŞLAR-ÜRETİCİ BİRLİKLERİ-KOOPERATİFLER VE EN FAZLA ÜYEYE SAHİP BASIN KURULUŞ TEMSİLCİKLERİ
ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ KEFALET KOOP. BAŞ. Cavit KÜÇÜK
ESNAF VE SANATKÂRLAR ODASI BAŞKANI Ali SÜTSEVER
ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI Eyüp SALIK
ZİRAAT ODASI BAŞKANI Ali KAYKI
TARİŞ MÜDÜRÜ Nilay TURAN
TARIM KREDİ KOOPERATİF MÜDÜRÜ Saliha Belgin ŞİMŞEK
KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE KAMU İKTİSADİ KURULUŞLARINA BAĞLI ÇALIŞAN ŞİRKETLER
ADM  ELEK. DAĞ. A.Ş. İLÇE ŞEFİ Serkan KURUÜZÜM
ÖZEL BANKA MÜDÜRLERİ
ANADOLUBANK MÜDÜRÜ Atilla YİĞİT
DENİZBANK ŞUBE MÜDÜRÜ Şule KAVRUK
GARANTİ BANKASI ŞUBE MÜDÜRÜ Mustafa SALICI
ŞEKERBANK ŞUBE MÜDÜRÜ Yeşim CEYLAN
T. İŞ BANKASI  ŞUBE MÜDÜRÜ Pınar GÜLŞEN
YAPI VE KREDİ BANKASI ŞUBE MÜD. İzzet MEŞE
KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEKLER
ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BAŞKANI Belgin GÜLER
NOT: Meydana gelen isim, unvan ve adres gibi değişikliklerin, eksiklik ve yanlışlıkların  Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğü faksına ivedilikle bildirilmesi (0256 585 52 06)
24/02/2021 Güncellenmiştir.

 

(http://www.incirliova.gov.tr/ilce-protokol-listesi)

Görüldüğü üzere listenin en başında Kaymakam yer almaktadır ve ilçenin yetkili ve sorumlu en üst amiridir. Jandarma İlçe Komutanı ve Emniyet Müdürü güvenlikten sorumlu yetkililerdir. Ve protokol listesinde yetkili ve sorumlu kişilerden sonra yer alan ve hiçbir yetkisi ve sorumluluğu olmayan İktidar Partisinin İlçe Başkanı, “Ben bu marşı çaldırmam” diyerek ve İlçenin en büyük mülki Amiri Kaymakama “marşın çalınmasının engelle” emrini vererek resmi bir organizasyonu sonlandırabilmektedir, Dolayısıyla Yetkisi ve Sorumluluğu olan Şüphelilerden Kaymakam, Jandarma İlçe Komutanı ve Emniyet Müdürü görevlerinin gereklerini yerine getirmeyerek TCK m. 257 ile tanımlanan Görevi Kötüye Kullanma suçunu işlemişlerdir.

  • Halkımızın toplantılarda, spor organizasyonlarında, basın açıklamalarında, mitinglerde coşkuyla söylediği İzmir Marşını, Şüphelilerden Hüseyin Celbek’in; “Siyasi Marş” olarak nitelendirip, İktidar Partisinin mensubu olmasından aldığı güçle “Ben Çaldırmam” diyerek ve İlçenin idari kadrosunda hiçbir sıfatı olmamasına rağmen, hiçbir yetki ve sorumluluğu olmamasına rağmen, en üst düzeyde emir verebilme yetkisine sahip Kaymakama “marşın çalınmasını engelle” emrini vererek organizasyona müdahale etmesi nefret ve ayrımcılığının bir göstergesidir. Diğer şüpheli Mustafa Karayiğit de verdiği aktif destekle aynı suçları işlemiştir. Bunun sonucu olarak Resmi Programa katılanların kendilerine arz edilen hizmetten yararlanmasını da engelleyerek TCK m. 122-(1) b’de tanımlanan:

“(1) Dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret nedeniyle; b) Bir kişinin kamuya arz edilmiş belli bir hizmetten yararlanmasını” engelleme suçunu işlemişlerdir.

  • Devleti İlçede temsil eden Kaymakam’ın ve diğer mülki amirliklerinin toplamının yerine koyarak, resmi bir organizasyona müdahale eden AKP İlçe Başkanı Hüseyin Celbek ve aktif bir şekilde desteğini sunan Mustafa Karayiğit 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 29-30 maddelerine aykırılık suçunu işlemişlerdir. Şöyle ki:

Toplantı veya yürüyüşü engelleyenler

Madde 29 – Toplantı veya yürüyüş yapılmasına engel olan veya devamına imkan vermeyecek tertipler ile toplantı veya yürüyüşü ihlal eden kimse, fiil daha ağır bir cezayı gerektiren ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde dokuz aydan bir yıl altı aya kadar hapis (…) cezası ile cezalandırılır.

Huzur ve sükünu bozanlar

Madde 30 – Yapılmakta olan toplantı veya yürüyüşte huzur ve sükünu bozmak maksadıyla tehdit veya hakaret veya saldırı veya mukavematte bulunanlar veya başka bir suretle huzur ve sükünun bozulmasına sebebiyet verenler, fiil daha ağır bir cezayı gerektiren ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde, bir yıl altı aydan üç yıla kadar hapis (…) cezası ile cezalandırılır.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelinin eylemlerine uyan 5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 29-30’uncu maddeleri ve Türk Ceza Kanunu m. 257, m. ile 122-(1) b ve ilgili diğer kanunlarda belirtilen suçlarından yargılanıp cezalandırılması amacıyla hakkında gerekli soruşturmanın yürütülerek Kamu Davası açılmasını müvekkil Parti adına talep ediyoruz. 19/07/2021

Suç Duyurusunda Bulunan

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı Vekili

Av. Azime Ayça OKUR