Site rengi

Tasarım

“Amacımız İşçi Sınıfının gasp edilen tüm haklarını geri almasıdır”

10.03.2019
783
A+
A-

Dünya Sendikalar Federasyonu Genel Sekreteri George Mavrikos ile yaptığımız röportajı aynen yayınlıyoruz:

Kurtuluş Yolu:  Dünya Sendikalar Federasyonu’nun … Genel Kurulu’nun 14’üncüsünü yaptınız. Hayırlı olsun, tebrik ediyoruz. Bugün de kendi iş kolu olmamasına rağmen Nakliyat-İş Sendikası önderliğinde 19 aydır süren Real Market İşçilerinin, Alman sermayesine ait Metro’ya karşı yasal tazminat haklarını almak için verdikleri bir mücadele var. Bugün de onları burada yalnız bırakmadınız. Dünyada pek çok ülkeye gitme şansınız var, dolayısıyla pek çok ülkedeki İşçi Sınıfı mücadelesini izleme şansınız var. Dünyadaki İşçi Sınıfının durumunu nasıl görüyorsunuz, mücadelesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

George Mavrikos: Dünya Sendikalar Federasyonu olarak 126 ülkede 96 milyonu aşan sayıda işçiyi temsil eden bir federasyonuz. İlk olarak, biz bugün işçilerle dayanışma amaçlı buradayız. Gasp edilen haklarını geri almaları için onlara destek oluyoruz. Dayanışmamız bir ilk değil. Federasyonumuz öncülüğünde dünya çapında birçok sendika bugün buradaki işçilerle dayanışma içinde olmuştur. Amacımız İşçi Sınıfının gasp edilen tüm haklarını geri almasıdır. Biliyorsunuz ki bu sorun dünyanın her yerinde mevcut. Nerede olursa olsun, burjuvazi sınıfı her zaman işçilerin haklarını gasp edip, kaybetmelerini istiyor. Ve yine biliyorsunuz ki biz işçilerin bu sömürü düzeninde mücadele etmekten başka bir yolu, bir seçeneği yok.

Kurtuluş Yolu: Real Market İşçilerinin mücadelelerinin önemli bir yanı da sarı sendikacılığa karşı mücadele ediyor olmaları. Bu yüzden Nakliyat-İş’e geldiler. Yıllardır aidat ödedikleri sendika, tazminatlarını alamadıkları bu süreçte onlara sahip çıkmadı. Dolayısıyla bir sorum da şu çerçevede olacak: DSF’yi biz devrimci sendikal anlayışta mücadele eden bir sendika olarak tanıyoruz. DSF ile sarı sendikacılık arasında nasıl bir mücadele var? Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ve ITUC gibi örgütleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

George Mavrikos: DSF, biliyorsunuz ki dünya üzerinde bir işçiye nerede haksızlık yapılırsa yapılsın, onun yanında durmaktadır ve duracaktır. Biz bu yola, mücadele yoluna inanıyoruz. İşçiler kaybettikleri haklarını ancak mücadele ile geri alabilirler. Maalesef hem Avrupa’da hem de dünyanın pek çok yerinde uzlaşıcı, yani sarı sendikalar bulunmaktadır. Ve tabii ki bu durumda işçilere her zaman çağrımız şu olmuştur: o sendikaları bırakın ve evinize, sizi asıl temsil eden, sizin haklarınızı asıl koruyan sendikalara gidin.

Kurtuluş Yolu: Emperyalizm tüm dünyada saldırganlığını artırarak sürdürüyor ve bu bizim, İşçi Sınıfının uluslararası dayanışmaya ve birliğe olan ihtiyacını da artırıyor tabiî ki. DSF’nin emperyalizm ve onun ekonomik, askeri, siyasi örgütleri olan NATO, İMF, Dünya Bankası gibi kurumlarla mücadele konusundaki duruşu, konumu nedir?

George Mavrikos: Bu gibi kurumlar kapitalizmin ve emperyalizmin uzantıları, kolları. Bu kurumlar hem İşçi Sınıfına hem halklara baskı kurmakta, müdahale etmekte ve bütün haklarını ellerinden almaktadır. Bizim tek yolumuz bu; beraber mücadele etmek, enternasyonalist dayanışma içinde bulunmak. İşçilerin birliğini korumak ve onlarla beraber hareket etmek, başka çaremiz yok. Hiçbir halk tek başına kalmamalı bu mücadelede.

Kurtuluş Yolu: Teşekkür ederiz. Son soru olarak, Türkiye İşçi Sınıfına bir mesajınız var mı?

George Mavrikos: Türkiye İşçi Sınıfının unutulmaz bir tarihi vardır. Biz de bu mücadelelerinde dün de onların yanındaydık, bugün de yanındayız ve yarın da yanlarında olmaya devam edeceğiz.