Site rengi

Tasarım

Farplas İşçileri yalnız değildir!

03.02.2022
281
A+
A-

Kocaeli Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan, plastik otomotiv parçaları üreten Farplas işyerinde çalışan  işçiler sendikalaşınca kıyıma uğradılar.

Parababaları düzeninin yarattığı işsizlik ve pahalılık cehenneminde, çalışma ve yaşam koşullarını biraz olsun düzeltmek için Anayasal haklarını kullanarak Birleşik Metal-İş’e üye oldular. Ancak işveren, anında işçilerin sendikalaşmasına karşı tahammülsüzlük gösterdi ve kıyıma girişti, yüz işçi kardeşimizi işten attı. Sendikalaşmanın hemen öncesinde de Farplas işçileri işverenin yapmış olduğu sefalet zammına tepki göstererek örnek bir  direniş gerçekleştirmişler, peşinden de sendikaya üye olmaya başlamışlardı.

Kıyıma uğrayan işçiler, içerideki arkadaşlarıyla birlikte kendi insiyatifleriyle 30 Ocak 2022 günü  fabrikayı işgal ederek direnişe geçtiler. İşveren Polis marifetiyle bu sabaha karşı direnişi kırdırdı. İki yüz işçi kardeşimiz gözaltına alındı. Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın ve Şube Sekreteri Engin Kulu da  işçilerle birlikte gözaltına alınmıştı. İfadeler alındıktan sonra işçi kardeşlerimiz ve sendika yöneticileri serbest bırakıldı.

Farplas işvereninin ve Gebze İlçe Emniyetinin işçi ve sendika düşmanlığını, gözaltıları protesto ediyoruz.

Yiğit Farplas İşçilerinin Onurlu  ve Haklı Mücadelelerini  destekliyoruz.

Farplas İşçileri Kazanacak!

Kahrolsun Parababaları Düzeni!

İşsizliğe Pahalılığa Zama Zulme Son!

İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!

31 Ocak 2022

HKP Gebze İşçi Örgütleri Komitesi