Site rengi

Tasarım

HKP’den: “Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, Yiğit Uzel Direnişçilerine dayanışma ziyaretinde bulunduk”

13.01.2021
404
A+
A-

Uzel Direnişçileri, 1960’lı yıllarda yerli traktör üretmeye başlayan, Türkiye’deki ilk büyük sanayi işletmelerinden biri olan, İstanbul Edirnekapı’daki Uzel Fabrikası iflas kararına sürüklendikten sonra, üyesi bulundukları sarı sendika Türk Metal’in ihanetine uğramıştır. 14 yıldır maaşları ve tazminatları ödenmeyen işçilere, iş kolunda olmamasına rağmen Nakliyat-İş Sendikası sahip çıkmıştır.

Uzel işçileri, Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde 26 aydır seslerini duyurmak için eylemler yapıyorlar.  Son 130 gündür de yağmur çamur demeden, soğuğa aldırmadan, Covid-19 salgınına, sokağa çıkma yasağına rağmen mücadelelerine direniş çadırında devam ediyorlar.

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, Uzel işçilerini direniş çadırında ziyaret ettik. HKP Kadın-Çocuk Komitesi adına söz alan Ayla Şahbaz Yoldaş konuşmasında; “Kurtuluş Partili Kadınlar olarak mücadelenizi saygıyla selamlıyor ve destekliyoruz. Parababalarının İşçi Sınıfı düşmanlığına ve sarı sendikacılığa karşı verdiğiniz bu onurlu mücadelede yanınızdayız, mücadeleniz mücadelemizdir, sizler gibi bizler de inanıyoruz ve biliyoruz ki bu mücadeleyi Parababaları değil, direnen Uzel İşçileri kazanacak.” dedi.

Daha sonra söz alan diğer kadın yoldaşlarımız da ülkemizde yaşanan, son günlerde hızla artan kadın cinayetlerine değindiler. Kadın sorununun çözümünü İşçi Sınıfının kurtuluşundan bağımsız görmediğimizi vurgulayan, örgütlenmenin önemini anlatan konuşmalar yapıldı. İşçi Sınıfının kurtuluşu yolunda direnişlerin, grevlerin birer okul olduğunun önemini vurgulayan kadın yoldaşlar, Nakliyat-İş Sendikası gibi gerçek sınıf sendikacılığı yapan sendikalarda örgütlenilmesinin önemini vurguladılar. Sınıf mücadelesi ile birlikte siyasi mücadelenin de verilmesi gerektiğini belirttiler. Kadınlarımızın, gençlerimizin mücadelenin en ön safında olmasının önemini vurguladılar.

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak diyoruz ki; en nihayetinde zafer direnen işçilerin olacak.

Yaşasın Uzel Direnişimiz!

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

13.01.2021

Kurtuluş Partili Kadınlar