Site rengi

Tasarım

Kızılay, Halkın olanaklarını Ensar Vakfı gibi Ortaçağcı dinci örgütlere peşkeş çekiyor

31.01.2020
523
A+
A-

Kızılay’ın, yurtlarındaki tecavüz olaylarıyla gündeme gelen Ortaçağcı Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar bağışta bulunduğu ortaya çıktı. Kızılay bu bağışı, Başkentgaz’ın kendisine yaptığı bağışı aktararak yapmıştı. Bu, son dönemde gerçek işlevinden uzaklaşarak tamamen iktidardaki AKP’nin yandaşı bir kurum haline dönüşen Kızılay’ın Ortaçağcı siyasal İslamcı Ensar vakfı vb. kuruluşlara olağanüstü miktarlarda para aktardığının kanıtlanması olmuştur. Daha kim bilir henüz ortaya çıkmayan ne paralar aktarılmıştır… Bunlarda bir gün ortaya çıkacaktır.

HKP, Türkiye’nin en Yurtsever, Halkçı ve Kamucu partisidir. Bu nedenle “Tüyü bitmemiş yetimin hakkı” olan ve Halkımızın dişinden tırnağından artırarak yaptığı bağışlarla ayakta duran Kızılay gibi bir kurumumuzun olanaklarının Ensar Vakfı gibi dinci kurumlara peşkeş çekilmesine seyirci kalamazdı. Partimiz her zaman olduğu gibi bu yasalara aykırı, halkımızın bağış ve katkılarıyla biriktirilen ve tüm Halka hizmet etmesi zorunlu olan Kızılay’ın olanaklarının Ensar Vakfı vb. Ortaçağcı örgütlere peşkeş çekilmesine karşı harekete geçti, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu.

Kızılay Genel Başkanı ve tüm yönetim-denetim kurulu üyeleri ile Kızılay Genel Müdürünün, Başkentgaz yöneticileri ile Ensar Vakfı yöneticilerinin, “VERGİ USUL KANUNU 359. MADDESİNDE DÜZENLENEN KAÇAKÇILIK SUÇU”, “ VERGİ ZİYAI SUÇU”,”-GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU (TCK. 257. MADDE)”ve “ GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU (TCK.155. MADDE)” işledikleri için yargılanarak cezalandırılmaları için başvurduk. Yine Kızılay’ın Genel başkan dahil tüm yöneticilerinin Dernekler Kanunu 27/3. Maddesi gereğince derhal görevden uzaklaştırılmaları adına İçişleri Bakanlığına müzekkere yazmaları için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığını göreve çağırdık.

Ancak AKP’nin hukuk bürolarına dönüşmüş yargının harekete geçeceği/geçebileceği kanısında değiliz. Zaten bir şey yapacak olsaydı, yasal zorunluluk gereği basına ve kamuoyuna yansıyan bu olay hakkında kendiliğinden soruşturma başlatarak, ilgililer hakkında kamu davası açardı.

HKP bunları bilerek Tarihe not düşmek ve yarın gerçek Demokratik Halk İktidarı kurulduğunda yargılamaların yapılabilmesi için dosyaların hazır olması için başvurmaktadır. O gün geldiğinde tüm suçlular, gerçekten bağımsız mahkemeler önünde ve sadece kanuna ve vicdani kanaatlerine göre karar verecek yargıçlar tarafından yargılanacaklar ve hesap vereceklerdir. Bundan kaçışları olmayacak. O günlerin er geç geleceğine adımız gibi eminiz. 31.01.2020

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi